corp strain in gat

16-02-2007
elveria
Nu este medic/terapeut
elveria
In timpul sarcinii am inceput sa am o senzatie de corp strain in gat (mai bine zis la limita dintre caile respiratorii si cele digestive) si uneori senzatia de insuficienta respiratorie (in special noaptea), mi s-a spus ca e o chestie normala in timpul sarcinii. La 3 luni dupa nastere am mers la endocrinolog si la ORL si mi s-a spus ca nu am nimic, ca sunt chestii pe fond nervos ramase din timpul sarcinii si ca in timp vor disparea. A trecut 1 an si 7 luni de la nastere si aceleasi senzatii de "ceva in gat" pe care nu pot sa-l elimin nici pe nas nici pe gura persista. Poate cineva sa-mi explice despre ce ar putea fi vorba? Va multumesc.
6 comentarii
0
17-02-2007, ora 00:00
romedic
Administrator Forum ROmedic
romedic
E greu sa ne dam noi cu parerea dupa ce un ORL-ist si un endocrinolog (probabil pentru suspiciune de hipertrofie tiroidiana) v-au consultat.

Care ar fi posibilele cauze:
- o problema la laringe - orl-istul ar fi trebuit sa o poata diagnostica
- hipertrofie tiroidiana - problema de natura endocrinologica. Glanda tiroida se afla situata inaintea traheei si un adenom tiroidian sau un cancer tioridian poate exercita presiuni pe trahee si esofag. Asta duce la simptome de lipsa de aer si greutate in inghitire, voce ragusita. La nivelul gatului e posibil sa se vada o umflatura. Asta ar fi o problema mai grava...dar nu se poate ca un endocrinolog sa rateze diagnosticul.
- hipersecretie bronsica - sunteti fumatoare sau ati avut probleme pulmonare in trecut?

Va recomand sa refaceti consultatiile incepand cu ORL-ul.
Probabil nu aveti nimic din cele de mai sus, dar trebuie sa inlaturati diagnosticele acelea. Macar veti fi mai linistita apoi.
0
19-02-2007, ora 00:00
elveria
Nu este medic/terapeut
elveria
Va multumesc pentru comentariul dvs.
Nu sunt fumatoare si nu prezint greutate la inghitre sau voce ragusita pur si simplu am tot timpul senzatia de "fundul gatului plin cu mucozitati" pe care nu le pot elimina oricat m-as stradui si deasemenea parca mi s-ar bloca gatul cu ceva (senzatie de nas infundat, in special pe partea stanga), dupa cum am mai spus cu predilectie noaptea.
Ma gandesc ca poate exista posibilitatea cresterii unei tumori (excrescenta)? Ar trebui poate sa fac o ecografie dar nu stiu ce fel de ecografie. Va multumesc anticipat pentru eventuale sfaturi!
0
03-06-2007, ora 00:00
Honey
Nu este medic/terapeut
Honey
Aceasta senzatie " fundul gatului plin cu mucozitati" o am si eu de aproximativ 10 luni dupa o infectie a amigdalelor, tin sa precizez ca am 18 ani, si ca spre deosebire de doamna care a postat articolul de mai sus nu sunt insarcinata :)))). Problema mea s-a agravat dupa ce am urmat o medicament. gresita si pe langa aceasta senzatie dupa urmarea acelui tratament chiar shi vomit. Ce fel de analize as putea face? Maine am programarea la ORL, poate fi vorba de o ciuperca pe limba?...mi-a aparut un fel de eruptie pe limba.
0
22-05-2009, ora 19:35
linakid
Nu este medic/terapeut
linakid
buna ziua! am si eu o intrebare. de exemplu daca incerci sa-ti stergi nasul cu un betisor si " inspiri" cvata de pe bestisor iar mai apoi simti ca ai ceva in gat. e de rau? sau de bine ( intr-un fel k nu ai murit pana atunci). astept urgent raspuns
0
21-11-2012, ora 04:23
IonescuAnca
Nu este medic/terapeut
IonescuAnca
Buna seara.am si eu o intrebare.acum aproximativ o saptamana am avut o viroza iar de atunci am ramas cu o senzatie de corp strain in gat care numai trece.simt ca un fel de formatiune mucoasa care ma jeneaza usor.am incercat sa inghit sperand ca poate se va duce din gat, insa la inghitire simt o usoara alunecare dupa care revine la loc.alte simptome nu am, nu ma doare in gat, doar mai tusesc foarte putin de cand cu raceala.as vrea sa stiu ce ar putea fi si ce ar trebui sa iau ca deja incep sa ma ingrijorez pentru ca persista.multumesc anticipat!
0
24-02-2013, ora 20:26
marivs61
Nu este medic/terapeut
marivs61
Buna seara!De un an de zile am o problema respiratorie, in sensul ca ma inec in momentul vorbirii si nu numai, tusesc pana la lacrimi si am senzatia de corp strain.Inghit destul de des, dar niciodata suficient pentru ca acel ceva ma face imediat sa tusec.Mentionez ca meseria ma solicita sa vorbesc cel putin sase ore pe zi.Am mers la mai multi med.ORL-isti, care au pus diferite diagnostice(laringita, amigdalita criptata etc) si bineinteles tratamente diferite(moldamin, faringosept, inhalatii etc.).Agravadu-se boala, am mers la al 4-lea medic care m-a trimis sa efectuez diferite analize(in gat, radiografie faciala).In urma acestora m-a diagnosticat cu sinuzita cronica maxilara purulenta si helicobacter.Din iunie anul trecut, am inceput un tratament agresiv cu antibiotice specifice sinuzitei, aerosoli, tot felul de picaturi, spray-uri ptr nas, gat etc., incat imunitatea a scazut f mult, dar boala mea inca nu s-a imbunatatit.In continuare ma inec din senin, cand inspir, cand dorm uneori, iar cand vorbesc e un calvar.Totul se intampla doar pe partea dreapta.Si cand ma sterg in urechea dreapta sau ma dau cu crema pe partea dreapta, pana pe gat, imediat tusesc.Tratament pentru helicobacter pylori am facut 2 luni, cu repetare de analize, pana au scazut valorile identificate, ce erau de 3 ori mai mari.Ce-ar trebui sa mai fac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  •