" Cosuri " testicule

06-01-2018
ddb34
Nu este medic/terapeut
ddb34
Buna,
Cred ca sunt vreo 2 ani, chiar 3 de cand am observat ca la nivelul testicului stang s-au format ca un fel de bubite albe. Nu stiu daca sunt cosuri, nu stiu daca sunt noduli si in ultima instanta ma voi duce la un control ( unde? ) sa vad despre e e vorba. Mentionez ca nu mi-a afectat deloc activitatea sexuala doar ca sunt super, super inestetice. Daca site-ul mi-ar fi permis sa atasez o poza, as fi atasat. Totusi, ceea ce mi-a atrast atentia, este ca unul dintre acele cosuri, sau ma rog, ce-or fi, a inceput de 2 zile sa capete pe alocuri o nuanta de rosu, fapt ce m-a pus putin pe ganduri. Am 24 de ani, asta daca ajuta cu ceva varsta.
Astept sfaturi de orice natura atata timp cat sunt constructive si serioase.
Multumesc!
4 comentarii
1
06-01-2018, ora 13:40
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut!

Ddb34, din cate spui tu, in APARENTA, suferi de spoturi Fordyce. Spoturile Fordyce nu implica riscuri pentru starea de sanatate, acestea cauzand DOAR un disconfort cel mult de ordin estetic. Exista tratamente (peeling chimic, crioterapie, tretinoina, etc.), mai toate invazive, insa fiind doar o chestiune pur estetica, aceste tratamente nu sunt obligatorii sau necesare.
Consulta un medic urolog sau un dermatovenerolog.

Multa sanatate.
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
06-01-2018, ora 13:56
ddb34
Nu este medic/terapeut
ddb34
Salut, Nick.
Am cautat si varianta asta pe google dupa niste postari anterioare, ce am eu sunt 2 "bubite " ca un bob de mazare, de aceea am spus ca deja sunt inestetice total, e drept, si ceea ce ai spus tu par inestetice, insa o sa iau in calcul toate variantele expuse de voi aici.
Multumesc!
0
06-01-2018, ora 13:56
ddb34
Nu este medic/terapeut
ddb34
Multumesc de sfat, Carla!
0
06-01-2018, ora 14:01
ddb34
Nu este medic/terapeut
ddb34
In speranta ca nu incalc regulamentul facand asta, am gasit o poza pe google care sa explice cam ce am.

Eh, doua din alea. Repet, nu dor, nu imi afecteaza in vreun fel viata decat psihic momentan fiind total inestetice. I
Oricum, o sa fac un control si o sa vad si acolo ce si cum.

http://menshealthmag.org/wp-content/uploads/2017/10/White-Dots-on-Testicles-Sac-Picture.png
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.