Criza Masculina - Sotul meu vrea sa mearga si la alte femei.

06-01-2014
BrokenAngel
Nu este medic/terapeut
BrokenAngel
Sunt impreuna cu sotul meu de mai bine de 10 ani, avem 2 copii de 5 ani si recent mi-a declarat ca in afara de mine nu a mai fost cu alte femei, sunt singura femeie din viata lui.

Eu ma ingrijesc, nu sunt chiar urata, sunt atenta cu el, il iubesc foarte mult dar.a aparut 'Criza Masculina'.

El este un baiat foarte bun, ii respect sinceritatea si fidelitatea dar ma doare sufletul sa stiu ca acum se gandeste sa faca pasii catre alte femei. Mi-a zis ca se gandeste la alte femei din ce in ce mai des..

Nu vreau sa fiu egoista si sa ma gandesc doar la mine, dar in sufletul meu se da o lupta : sunt de acord sa incerce(chiar daca vreau, chiar daca nu vreau, probabil ca tot se duce) dar in acelasi timp ma doare ca o sa aiba acum alte femei. Imi este teama ca o sa fie atractia mare intre el si vreo fetiscana de 23 ani si o sa-si schimbe atitudinea fata de familie.

Nu stiu cum sa tratez aceasta problema din familie astfel incat sa nu distrugem ceea ce avem(relatia este foarte frumoasa).

Incerc sa-l ascult si sa nu critic nimic dar simt cum mi se rupe sufletul, nu pot sa mai dorm noapte. De cand mi-a marturisit ce are pe suflet simt ca-mi pierd puterile.

Cum ma sfatuiti sa procedez?Ce trebuie sa faca o femeie in situatia asta?

PS eu nu sunt genul de femeie care gandeste ca trebuie sa stea cu barbatul ei pentru copii, chiar daca nu merge.
11 comentarii
1
06-01-2014, ora 20:30
smaralde
Nu este medic/terapeut
smaralde
Incearca sa schimbi un pic ritmul de viata in casnicie. Nu stiu cum e la voi dar... probabil tu esti cea care se ocupa de toate in casa, ca toate femeile in Romania. Incearca in primul rand sa imparti grijile si responsabiitatile cu el. Invata-te sa mai iesi si tu cu prietenele... timp in care el sa ramana acasa cu copii, incearca sa faci in asa fel incat el sa nu stie tot timpul unde esti, evita sa raspunzi la telefon de fiecare data cand te apeleaza. E normal ca dupa 10 ani... cand aproape toate planurile s-au implinit...casa, copii... viata intra intr-o monotonie care poate duce usor in paturi straine. Incearca sa-ti aduci aminte ce va placea sa faceti impreuna cand erati tineri si vezi daca nu poti readuce in viata cotidiana. Chiar daca nu-i adevarat incearca sa-l faci putin gelos... schimba-ti coafura, modul cum te machiezi, cum te imbraci. Nu sta si te framanta... asta nu rezolva nimic, te face mai obosita si mai pisaloaga... actioneaza. Ocupa-i timpul, fa-l sa nu mai fie sigur de tine si in primul rand nu-i reprosa. Nu uita sa-i spui ca-l iubesti, ca-l apreciezi ca el a reusit sa te faca fericita... conteaza mult si asta. Scuze c-am amestecat ideile
0
06-01-2014, ora 20:53
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
ma indoiesc ca o noua coafura sau altceva de genul va avea vreun rezultat. mai degraba incearca sa-i arati cum ar fi viata lui fara tine, ca se pare ca i s-a urat cu binele... iesi tu cu alti barbati, fa-l gelos putin. arata-i ca el nu e singurul pe lume si ca te poate pierde oricand. si daca nu ii trece ideea asta, atunci eu sincera sa fiu, in locul tau, l-as parasi. si nu cred ca pierzi prea mult, macar daca era baiat destept si avea o aventura de o noapte cu o fetiscana, fara sa afle nimeni... dar sa mai vrea si aprobarea sotiei?! mi se pare de rasul curcilor... nu stiu ce are in cap.
0
06-01-2014, ora 23:11
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Ma tem ca are deja pe altcineva si va pregateste cu: "ti-am fost fidel, dar ma gindesc la..."
Cum spune si @smaralde, barbatii din Romania nu sint implicati in treburile gospodariei si, din plictiseala, cauta alte activitati, cea mai tentanta fiind o aventura.
Nu-l mai ascultati pur si simplu, ci antrenati-l in cit mai multe activitati/responsabilitati. Umpleti-i timpul astfel incit sa cada frint seara si nici sa nu se mai poata gindi la alte femei. Tineti-l din scurt (e vremea schimbarii de atitudine) si sa va stie de frica chiar daca nu ii veti face nimic de genul unui divort.
O casnicie fericita va doresc.
0
07-01-2014, ora 11:37
SecondChance
Nu este medic/terapeut
SecondChance
Nu este criza masculina, el a vrut o familie, sotie, copii, si-a impinit visul, a vazut cum este si acum merge mai departe asa cum si tu trebuie sa mergi mai departe.

Gandeste-te ca o sa te imbolnavesti si psihic posibil si fizic, dar cel mai rau o sa iti distrugi sufletul deja te simti rau, gandeste-te pe viitor cum va fi.

Pregateste-te de divort. Cand dispare iubirea atunci este pacat sa mai insisisti intr-o relatie fara iubire pentru ca tot tie iti faci rau. Uita-te la tine ai ajuns sa te gandesti la compromis sentimental si sexual, nu mai este vorba despre iubire nici macar la tine, o sa intri intr-un lung sir de pacate in numele unei false iubiri. Cum poate Dumnezeu sa binecuvanteze o astfel de relatie? Roaga-te la Dumnezeu sa iti dea putere sa devii libera cat mai repede si sa te ajute sa iti alegi adevarata pereche!
0
07-01-2014, ora 16:43
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Este omeneste ca dupa o perioada de timp cand o relatie devine monotona sa se ajunga la aceasta CRIZA care este si la barbati si la femei deopotriva, ciorba nuti mai place celalalt sa ingrasat, nu mai face fata in relatia sexuala, nu te mai atrage, se cearta si multe multe altele, si nu in ultimul rand ALTA SAU ALTUL ESTE MAI BUN asta pana pierzi ce ai avut.
Pt aceste situatii sa inventat discutia pt a discuta cu partenerul ce nui mai convine si ce trebuie schimbat in relatie pt a reveni toate la normal, stiti cum se mai spune DOAMNA TOATA ZIUA SI.. IN PAT, VALABIL LA AMBELE SEXE fara discriminare.
0
07-01-2014, ora 17:02
BrokenAngel
Nu este medic/terapeut
BrokenAngel
multumesc pentru sfaturi dar sunt de parere ca prin comunicare, intelegere putem rezolva si preveni foarte multe lucruri.

Deocamdata, nu am pentru ce sa-l acuz. Pana acum acest barbat a fost exemplar, invidiat de foarte multi si dorit de foarte multe dar a ales sa fie fidel, desi a avut foarte multe ocazii.
Nu vreau sa incep sa-i reprosez ca vrea sa faca asta, atat timp cat nu a facut-o. Daca aleg sa incep sa-i reprosez, sa-l urmaresc nu o sa mai fie sincer cu mine.
Daca o sa alegem sa ne despartim sper ca o s-o facem discutand, nu urland si reprosand.

Si imi tot spune ca ma iubeste...tind sa cred ca mai exista iubire din partea lui..cred..

De cand a inceput sa-mi spuna ce are pe suflet imi trezeste si mie interesul...desi nu-mi lipseste nimic.

Vreau sa-i dau libertatea sa aleaga. Nu are ce sa-mi reproseze, desi o sa incep sa fiu mult mai secretoasa si mai aranjata...si sa-l fac sa constientizeze ca daca face ceva, pierde ceva drag lui(eu si copii). Sper sa am puterea sa-l las sa aleaga...habar nu am daca este cea mai buna varianta! Habar nu am:(

Voi ce credeti?Voi cum ati proceda? Vreun psiholog pe aici?
0
07-01-2014, ora 17:17
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
1.zici :"-l fac sa constientizeze ca daca face ceva, pierde ceva drag lui(eu si copii). "..pai draga mea, crezi ca el constientizeaza ASTA?!????.in niciun caz.
2. a fost totul super ok-zici...DA.A FOST..
3.si "intors" cu fata spre tine, spre copii, NU va mai fi la fel
4.felicitari pt felul in care gandesti:"PS eu nu sunt genul de femeie care gandeste ca trebuie sa stea cu barbatul ei pentru copii, chiar daca nu merge.
Sa ai un AN Bun, alaturi de copii-ASA cum si meriti
La multi ani!
0
07-01-2014, ora 17:19
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
BROKEN TI-AM DAT SI MESAJ PE PRIVAT LAI CITIT?
0
05-03-2014, ora 00:00
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Buna ziua/seara,

Situatii de acest gen am mai intalnit, in care la barbat sau la femeie apare dorinta de a experimenta, fiind in cuplu.
De obicei sunt persoane care nu au avut destui parteneri inainte de relatia din prezent si considera ca nu au experimentat suficient, ca mai au de cunoscut pana sa se stabileasca la casa lor. Din nefericire, unii isi amintesc de acest aspect dupa ce s-au insurat/maritat si regreta ca nu au facut-o la timpul potrivit.
Mai exista anumite trasaturi de personalitate care se manifesta prin deschiderea fata de noi experiente (inclusiv sexuale), insa nu stiu daca e aici cazul, pt ca s-ar observa de la inceput (genul de Don Juan sau de tip extrovertit, inconjurat de femei).

Din punctul meu de vedere un semn ca relatia voastra este solida si frumoasa ar fi chiar acesta: ca v-a spus despre dorintele si nevoile lui. Putea sa aiba o "aventurica" in liniste, desigur, dar a preferat sa fie onest si deschis, ceea ce este de admirat, mai ales la un barbat (pt ca ei evita, in general, discutiile pe anumite subiecte).
si fiind atat de deschis, eu, in locul dvs., i-as cere mai multe detalii privind cauzele dorintei lui:
- a aparut treptat, in timp, curiozitatea/nevoia lui, sau e de data recenta?
- s-a intamplat ceva - cu voi, cu el - in perioada in care i-au venit "ideile"?
- dupa cum a scris si Marton: trebuie vazut ce merge si ce nu merge in relatia voastra din toate punctele de vedere; ce asteptari are de la alte femei? le priveste ca pe niste aventuri de o noapte sau vrea amante pe termen mai lung? una, o singura data, sau mai multe?
- daca i-ati acorda acest drept, de a avea avea o aventura, logic ar fi sa vi-l acorde si el. ce parere ar avea? :)
Chiar daca nu va doriti acum sa cunoasteti alt barbat, puteti cel putin discuta despre posibilitatea aceasta, sa-i vedeti reactia. As sugera si eu sa-i acordati mai putina atentie, sa fiti mai putin disponibila pt el si sa-l implicati mai mult in activitati gospodaresti. Dar DUPA ce ati purtat acele discutii lamuritoare.

INCA CEVA: incepeti activitati noi, care va fac placere si care nu il implica pe el.. Veti avea si mai multe subiecte de conversatie si veti intalni oameni noi (cine stie de unde sare iepurele?!)
Urmati un curs de pictura, de muzica, mergeti la aerobic, la un cerc de lectura, acordati-va un pic de timp, macar 2-3 ore pe saptamana exclusiv pt. pasiunile dvs.

Tineti-ne la curent, dorim sa stim cum a mers si daca au functionat sfaturile noastre.

Cu ganduri bune,

psihoterapeut Ana Badita
0
21-05-2014, ora 16:30
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Lasa-l sa se duca.
Pe urma fa-i si bagajul si pofteste-l afara din casa.
Asta e parerea mea.
0
27-05-2014, ora 21:35
Psiholog Camelia Ioanas
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Camelia Ioanas
Buna seara.
Dumneavoastra scriati aici la inceputul anului, ma intreb cum a decurs relatia dumneavoastra de atunci.
Toate sfaturile privind comunicarea ale celor de mai sus sint pertinente si sper ca le-ati urmat. Va percep ca fiind o persoana foarte matura si deosebit de inteleapta. Spun asta deoarece va abtineti sa ii faceti reprosuri si crize, aproape ca ii acordati permisiunea sa mearga la alte femei. Atunci cind vrem sa facem ceva interzis si primim permisiunea de a face acel lucru, care mai e hazul in a merge mai departe cu actiunea?
Ati incercat sa "condimentati" viata sexuala impreuna cu sotul dvs? Deseori femeile, atunci cind devin sotii si mame, isi uita corpul. Isi uita nevoile, de la cele elementare de igiena (stiu, nu e cazul dvs, dar am cliente care imi povesteau cum nu mai au nici chef sa isi faca dus de oboseala), la nevoile de odihna, de a-si implini mici placeri de genul lectura, 15 minute de singuratate etc. Placerile vietii sint uitate, puse pe locul al n-spelea, undeva intr-un viitor neclar. Iar una dintre nevoile cele mai neglijate devine cea sexuala. Cui ii mai arde de amor atunci cind alearga cite 12-14 ore pe zi?
In plus, as vrea sa va mai intreb un lucru. Sotul dvs este interesat de o anumita femeie sau de femei pur si simplu? Este mai simplu de rezolvat o problema atunci cind avem toate datele si pe cit posibil date cit mai corecte.
Sper ca lucrurile merg, totusi, pe drumul rezolvarii si va doresc toate cele bune!
Psiholog Camelia Ioanas
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul