Fractura inchietura mainii drepte (COPIL)

01-02-2013
Vitezomanul
Nu este medic/terapeut
Vitezomanul
Buna tuturor;)
Numele meu este Costin, si am doar 15 ani.
In timpul orei de Educatie Fizica, impiedicandu-ma, am cazut cu spatele, dar pe mana(mana indoita la incheietura)
Dureri am avut, dar nu prea mari totusi, deoarece am putut sa scriu o pagina de eseu.
Pana la urma am fost la urgenta, mi s-a facut Radiografie, si mi s-a spus ca nu am nimic, asa ca am primit cadou o atela ghipsata si o trimitere la ortopedie urmatoarea zi.
M-am dus(si nu zic ca am stat 5 ore degeaba), iar intr-un final m-a luat si pe mine medicul.
Mia spus ca am fractura(si a mai spus ceva 'radial...3(sau l3)').Voi stiti mai bine.
M-a anesteziat, si mi-a pus ghips.
Fata de cum eram de dimineata, cand m-a luat si mi-a taiat ghipsul, parca se mai umflase putin.
Mi-a pus ghipsul, iar acum s-au umflat si degetele.(la o zi de la punerea ghipsului)
Nu stiu daca este Ok, asa ca din acest motiv va intreb.
Eu cred ca este din cauza ca e strans ghipsul(deoarece trebuie sa fie imobilizata mana), si e mai greu cu circulatia sangelui.
Ce as putea face sa scada?
E indicat sa beau lapte cu vit C(ma va ajuta)?
P.S. Miercuri-lovitra si atela;Joi-ghipsul:Vineri-degetele cu umflatura

Aici este radiografia mainii drepte, asa ca daca mi-ati putea da si voi un diagnostic, va multumesc:
http://img507.imageshack.us/img507/4647/420130201191735.jpg
6 comentarii
0
01-02-2013, ora 22:04
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
pare a fi o epifizeoliza distala de radius de tip Salter Harris II, cu minima dislocatie si compresie dorsala
in ultima vreme tendinta este cam operatorie insa cu o repozitie buna si ghips 4 saptamani cu control radiologic la 1-2-4 saptamani se poate trata si conzervativ fara probleme.
idea este ca partea dorsala a metafizei distale a radiusului este comprimata (cazuta in inaltime), ea trebuie ridicata in pozitia normala (repozitie) si mentinuta asa cu ghipsul (retentie). daca la radiografiile de control se observa o recidiva a caderii partii dorsale, atunci trebuie intervenit chirurgical, repus din nou si stabilizat cu brose.
problema cu edemul degetelor:
evident ghipsul este neplacut, trebuie purtat mana cat mai sus ca sa ajute circulatia.
in momentul actual nu am reusit sa descifrez daca aveti o atela ghipsata sau un ghips circular? daca este atela atunci puteti sa ajutati si cu un pic de gheata local, numai ghipsul sa nu se umezeasca.
daca ghipsul este incomod si produce probleme de circulatie (degetele se invinetetesc, se amortesc) atunci trebuie schimbat de urgenta
0
02-02-2013, ora 11:37
Vitezomanul
Nu este medic/terapeut
Vitezomanul
Totusi, as putea sa scriu cu mana in cauza?
P.S.Port ghips circular
0
02-02-2013, ora 12:34
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza trebuie clarificata daca ghipsul este prea strans sau nu. acesta este o problema serioasa, pentru ca ghipsul fiind circular nu vedem ce se intampla sub ghips.
dupa parerea mea (si nu numai) la o fractura nu este voie sa pui ghips circular in primele zile, pentru ca, daca edemul se mareste, ghipsul devine prea strans si poate provoca probleme majore de circulatie (cea mai temuta complicatie in ghipsurile la copii este contractura ischemica Volkmann la ghipsuri lungi brat-antebrat cu consecinte extrem de negative si imposibil de recuperat in marea majoritate a cazurilor)
daca acesta problema este exclusa, urmatorul punct important este controlul periodic, fractura nu trebuie neglijata, trebuie controlata radiologic daca repozitia a ramas in modul ideal, daca nu atunci trebuie reintervenit, pentru ca aveti nevoie de mana inca 80 de ani
in mod normal un ghips circular face posibila ca sa scrieti si sa efectuati activitatile de zi de zi in scoala. trebuie sa fiti atent ca ghipsul sa nu se umezeasca si sa nu se deterioreze. nu este voie sa ajunga nimic sub ghips (sarma, betisoare etc sunt destul de frecvente cand pacientii incearca sa se scarpine sub ghips) acestea pot produce rani destul de urate sub ghips si sunt observate deobicei prea tarziu
0
02-02-2013, ora 13:19
Vitezomanul
Nu este medic/terapeut
Vitezomanul
Sub ghps se afla antebratul(pana la cot) s incheietura, da astfel ncat sa pot misca mana
S-au umflat degetele si partea dntre sfarsitul ghipsulu si cot.
Totusi, care ar fi simptomele la contractura ischemica Volkmann?
Eu cred ca din cauza circulatii sangelui e normal sa fie umflat, dar cand ar trebui sa ma ingrijorez intr-adevar?
0
04-02-2013, ora 15:48
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
nu este normal sa fie umflat mana dupa atata timp, insa este greu de apreciat fara a vedea mana si a va examina
problema este majora daca degetele se invinetetesc (sunt albastre) sau isi pierd sensibilitatea (amortesc)
ar trebui sa-l aratati la un medic care poate sa va examineze
contractura ischemica Volkmann se intalneste la copii cu ghips lung (brat-antebrat), la un ghips scurt este improbabil. am scris numai ca exemplu ce se poate intampla daca un ghips este neglijat
0
04-02-2013, ora 15:54
Vitezomanul
Nu este medic/terapeut
Vitezomanul
Multumesc pentru raspuns:)
A inceput sa dea inapoi umflatura mainii si a degetelor, si oricum amortite sau vinete n-au fost de loc.
Sper sa nu apara complicatii pana la final.
Astazi am avut prima zi de scoala cu ghipsul, si chia am scris ceva.
Mana nu ma doare, si inca as mai putea scrie
Eu zic ca de-acum, totul tinde spre bine, si sper sa nu ma insel.
Daca se va intampla ceva mai grav va voi contacta, si va multumesc pentru toate datele cu care mi-ati fost alaturi:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Creșterea nivelului de testosteron îi face pe adolescenți să fie nerăbdători
  • Cum recunoști o fractură la copil (când mergi la spital)?
  • E fractură? Cum recunoști dacă e rupt osul
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  • Tratament cu plasmă la presiune atmosferică joasă pentru vindecarea fracturilor greu vindecabile
  •