-furuncule- -ulcioare- ce as putea sa fac?

07-02-2007
Accsie
Nu este medic/terapeut
Accsie
Buna ziua.
De mult timp imi apart foarte des asa zisele "furuncule" "ulcioare". Am facut un vacin si "furunculele" au incetat sa mai apara dar nu scap de "ulcioare"...foarte multe..ce as putea sa fac? multumesc anticipat
6 comentarii
0
08-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Furunculele si orgeleturile (ulcioarele) au acelasi agent etiologic - stafilococul. Aparitia lor repetata poate scoate in evidenta fie o boala cum ar fi diabetul, fie o imunodepresie, fie o igiena precara. Oricum sunt necesare o serie de investigatii pentru a elimina pe rand cauzele favorizante. Asta presupune sa te adresezi unui medic dermatolog.
0
08-02-2007, ora 00:00
Accsie
Nu este medic/terapeut
Accsie
Cu diabetul nu am probleme si despre igiena nu cred ca e cazul sa vorbesc...eu zic ca am grija de mine foarte bine. Pentru imunitate am facut acel vaccin de care am amintit mai sus si iau diverse pastile precum "echinaceea"... dar tot nu scap de ele
0
09-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca nu ai probleme cu diabetul si spui ca nici probleme imunitare nu sunt, atunci ramane problema cu igiena, adica nu cea care se refera la spalatul zilnic, taiatul unghiilor, schimbarea lenjeriei, etc., ci cea referitoare la modul de reinsamantare a stafilococului, adica frecarea pleoapei bolnave cu dosul mainii, lipsa dezinfectiei tegumentului sanatos din jurul genei afectate, etc.
0
31-10-2010, ora 14:57
mmariana
Nu este medic/terapeut
mmariana
buna ziua ma numesc musatoiu mariana si am 28 ani, de trei ani de zile imi apar la un interval de cateva luni furuncule la sub brat, am marea rugaminte sa imi dati un raspuns - ce vaccin as putea face sa nu imi mai apara
va multumesc din suflet
0
02-11-2010, ora 21:57
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu cred ca aceste "furuncule" trec cu vaccin!
Probabil ca este vorba despre o hidrosadenita.
Mergeti sa va examineze un dermatolog sau un chirurg.
0
12-01-2012, ora 21:06
cosmin2011
Nu este medic/terapeut
cosmin2011
Buna ziua, coplul meu la varsta de 6 luni a avut o problema cu furuncurile in zona gurii.In aceasta perioada am fost internata cu el din acelasi motiv numai ca de data aceasta furungurile erau prezente in ureche.
Cu ajutorul Cefalexinei, aceste furunguri au incetat sa mai apara pana acum, la varsta de 11 ani, dupa sosirea unei rude care avea un ulcior.La scurt timp i-au reaparut si fiului meu si cu mici pauze de un an de zile tot asa o tine(n zona ochiului, urechii si acum la buza)
Astept raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Furuncul genital (în zona genitală) - aspect (diagnostic), cauze, tratament
  •