:In urma cu o luna de zile mi-a aparut un cos in barbie.. acum sunt mai multe si se extind

21-03-2011
cameron
Nu este medic/terapeut
cameron
buna ziua, problema mea este urmatoarea:In urma cu o luna de zile mi-a aparut un cos in barbie care din nefericire era foarte mare si ma durea nu l-am putut stoarce imediat l-am lasat(stiu ca nu e bine sa storci cosurile imediat cum iti apar)intr-un final mi-am facut curaj si l-am stors nu stiu cat de bine ca mi-a ramas semn si dupa o saptamana a recidivat...si pe langa el a mai aparut si alte 2 cosuri, mentionez ca sunt plecata din tara si nu m-am putut duce la dermatolog(ca o faceam)ma dadeam cu nidoflor seara mi se parea ca trece dar dupa 2-3 zile iar imi aparea, am incercat cu cutaden stiu ca usuca...nimic, am cautat pe net un remediu, o masca, dar eram mai mult confuza majoritatea se referea la acnee eu pana in acest an nu am avut NICIODATA probleme cu tenul nici macar la 14-15 ani eu nu am avut un cos pe fata.acum vreo 4 zile am incercat sa dau cu tetraciclina(eram si sunt disperata)dimineata cand m-am trezit am avut un soc..toata zona din barbie era plina de cosuri din alea mici albe, si vreo 3 din alea rosii dureroase, imi venea sa plang...am fost la farmacie si am rugat-o pe tipa de-acolo sa-mi dea ceva o crema, s-a uitat la mine a zis ca nu e grav si mi-a dat o crema care avea fff multe reactii adverse era antibiotic pt acnee, am fost cam reticienta la acea crema dar am incercat-o, toate reactile adverse pe care scria ca le poti avea adica:arsuri, mancarimi, uscarea fetei.eu.le-am avut dupa o singura aplicare!!norocoasa nu?mi-am luat inima in dinti si m-am dus la o clinica nu era cu profil dermatologic dar era de medicina generala, i-am explicat, m-a vazut d-na doctor, si mi-a zis:aaa infectie, i-am aratat cu ce m-am dat, m-a intrebat de ce?am raspuns ma gandeam ca ma va ajuta...si zice a ai tenul sensibil nu te ingrijora, lasa zona sa se usuce, nu te mai dai cu nimic, o sa-ti dau niste antibiotice:Flucloxacillin capsule de 500mg.pe care mi le-a prescris asa4 pe zi.nu stiu cat de mult ma va ajuta, sunt disperata, nu ies din casa, am impresia ca mi se extind pe toata fata, ma mananca, ma ustura, si mi s-a uscat pielea pe unde am dat cu preaminunata crema panoxyl(aquagel)sunt englezesti.apelez la toti care ma poate ajuta cu un sfat, in special la cineva cu cunostinte in dermatologie.ce am?acnee?infectie?va multumesc din suflet si ast.ras.muuulta sanatate ca e mai buna decat toate!!
5 comentarii
0
22-03-2011, ora 20:03
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E o infectie a pielii, probabil o stafilococie..ia antibioticul asa cum ti s-a prescris, e foarte bun, nu mai da cu nimic pe cosuri si nu le mai sparge/ stoarce.pe masura ce iei antibioticul aceste cosuri se vor inmuia si vor curge singure, atunci sa cureti cu apa oxigenata si aplica Baneocin praf sau crema.iti va trece !
0
23-03-2011, ora 12:56
cameron
Nu este medic/terapeut
cameron
multmesc pt raspuns d-na doctor, intradevar s-au uscat cosurile de la acel anibiotic dar odata cu ele s-a uscat si fata mea.mi se cojeste tot timpul inca nu am terminat tratamentul.cu ce sa a dau ca nu am apa oxigenata, sunt plecata din tara si aici habar nu am cum se zice la apa oxigienata, nu asta e problema, dar mi-e frica sa ma mai duc la farmacie sa intreb, cine stie ce imi da.am incercat cu ceai de musetel sa ma curat dar nu are efect se usuca mai rau pielea.multumesc.
0
23-03-2011, ora 14:34
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
La locul unde ai avut cosurile se va coji, e normal, va apare piele curata.Baneocin gasesti in Anglia exact sub aceasta denumire, iar la apa oxigenata se spune Hydrogen Peroxide..dar daca nu mai este cazul nu le mai lua.pe restul fetei, care nu a fost afectata de eruptia stafilococica te poti da cu o crema hidratanta de zi si atat..mananca mai mult fructe, bea mai multe lichide.si chiar daca va mai apare cate un cos, mai ales pe fata, lasa-l in pace.
0
27-04-2011, ora 22:15
cameron
Nu este medic/terapeut
cameron
buna ziua d-na doctor din nou.problema cu cosurile se pare ca nu imi da pace, iritatia cea urata care am avut-o acum cateva saptamani a trecut dar se pare ca am o infectie in zona aia, ori in corp, ori vreo problema ginecologica, pt ca imi tot apare in zona barbiei cosuri din alea mari care nu imi trec deloc usor din contra cand zic ca am scapat de el imi apare altul nu am ai stors cosurile decat cand am vazut ca era de stors(asa mi-ati spus data trecuta) sa incerc sa mai iau o data antibioticele care mi le-a dat data trecuta doctorita de aici?intradevar se curatase zona cu probleme dar se pare ca am altceva.va multumesc mult ast.un sfat, o parere...
0
18-10-2012, ora 21:25
cameron
Nu este medic/terapeut
cameron
buna ziua, am si eu o intrebare e normal sa iti intarzie ciclu 12 zile?mentionez ca incerc sa raman insarcinata, am facut un test si a iesit negativ...din pacate...am urmat un tratament cu antibiotice pt candida e posibil sa fie din aceasta cauza?si inca un lucru, sotul meu si-a facut o spermograma iar valorile au iesit destul de mici...adica nr.spermatozoizilor e 1, 8 in conditile in care valorile normale scria ca trebuie sa ai mai mare sau egal cu 15...ce ar putea face?exista vreun tratament?sau.va rog dati-mi un sfat, ne dorim asa de mult un copil...va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  • Coșuri pe fese - cauze și tratament
  •