'iritatie' pe pielea penisului

10-06-2007
nacu
Nu este medic/terapeut
nacu
Am pe pielea penisului o iritatie de culoare rosie, s-a format ca un guler uscat care nu-mi permite sa trag pielea pentru ca e uscat si se crapa iar pielea se cojeste, am luat ciprofloxacina, metronidazol, fasygin iar ca unguent am folosit travocort si lomexin dar nu da inapoi. Ce ar trebui sa fac? Va multumesc
11 comentarii
0
11-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Aveti o candidoza balanopreputiala care a fost agravata de tratamentul cu ciprofloxacin. Ce varsta aveti si cate kilograme?
0
11-06-2007, ora 00:00
nacu
Nu este medic/terapeut
nacu
Am 31 de ani si 86 de kg. In acest caz ce trebuie sa fac?Multumesc mult.
0
12-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru inceput ar trebui sa va verificati glicemia pentru a vedea daca nu aveti un factor favorizant pentru candidoza : diabetul.
Apoi ar trebui un tratament combinat cu antifungice capsule si local.
Faceti intai o glicemie si, in functie de ea, mai reveniti cu un mesaj.
0
14-06-2007, ora 00:00
nacu
Nu este medic/terapeut
nacu
Multumesc mult, am facut analizele, am fost la medic, glicemia este 78, si iau o capsula pe zi de flucoric si de 2 ori pe zi folosesc nidoflor unguent.Multumesc mult.
0
15-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Succes!
0
20-06-2007, ora 00:00
iuly
Nu este medic/terapeut
iuly
am si eu exact aceeasi problema, am 25 de ani si mi-a aparut prima oara acum 2 ani, de cateva ori s-a vindecat dar a revenit din nou... am sa incerc si eu tratamentul asta, dar vreau sa stiu daca este vreo boala transmisa sexual, deci daca am preluat-o de la o fata sau nu. multumesc
0
20-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate fi luata si prin contact sexual daca partenera sufera de ea.
0
10-09-2007, ora 00:00
GIORGIAN
Nu este medic/terapeut
GIORGIAN
Am o iritatie pe gland si preput care se manifesta ca o usturime, fiind diagnosticat in urma cu doi ani cu balanita am luat f multe pastile si alifii, dar rezultatul a fost negativ, diagnostic si retete prescrise de 7 dermatologi din Bucuresti.Mentionez ca am facut analize la sperma, sange si urina care mi au iesit bine.Vreau sfatul si recomandarile unei persoane intradevar cunoscatoare ca m am saturat de incompetenta.Va multumesc anticipat!!!
0
10-10-2008, ora 00:00
avicenaavi
Nu este medic/terapeut
avicenaavi
Buna ziua, scuze pentru povestea mea. Am o prietena in alt oras. Facem sex de cateva luni. Din pacate e maritata si sotul ei s-a intors din strainatate acum vreo doua saptamani. Intamplarea a facut ca ea sa vina in delegatie in oras la mine. Am facut sex si am observat imediat ca e ceva in neregula. Vaginul era destul de uscat, ceea ce nu s-a mai intamplat niciodata pana acum. Cand m-am dus la baie, am vazut ca pielea penisului se inrosise foarte tare. Am crezut intai ca e ceva mecanic. Am facut si felatie in timpul actuluia sexual, am mai facut asta o sigura data de cand suntem impreuna. Dupa felatie, cand am reluat actul sexual, ne-am si sarutat. Omusorul din gat s-a umflat si s-a inrosit si el. A doua zi am facut iar sex si umiditatea vaginului revenise la normal. Dar am observat ca acolo unde lichidul cursese pe scrot, s-a irosit si scrotul si cum a ajuns pana la anus, simt o usoara jena, ca o usoara arsura si acolo. Nu mai cred ca e ceva mecanic, din cauza asta. Cum in ziua urmatoare eram programat sa plec in delegatie si eu, n-am apucat sa merg la doctor inca. Mi-am dat totusi cu o crema simpla si am constatat ca in cateva ore iritatia aceea foarte rosie, foarte pronuntata mai ales pe partea mai putin sensibila a pielii penisului, s-a dus cu tot cu piele. Nu stiu ce sa-i spun femeii pana ma intorc acasa si consult un medic. Am intrebat-o discret, fara s-o alarmez, daca se simte bine si mi-a spus ca da. Se pare ca iritatia mea pe ea n-o afecteaza intr-un mod pe care sa-l simta. Va rog foarte mult sa-mi dati un raspuns. Ce ar putea fi si ce sa-i spun femeii? N-am avut contact sexual cu alte femei si nici nu vreau s-o alarmez, dar daca e ceva in neregula, nici nu pot sa nu-i spun. Va multumesc mult de tot.
0
31-03-2009, ora 10:21
freakzy
Nu este medic/terapeut
freakzy
Si eu am aceeasi problema ! O am de 2 saptamani...au aparut niste bubite...apoi sa dezvoltat... In ultimele zile am luat niste antibiotice. Si folosesc crema de galbenele.ca unguent...nu prea se vede diferenta !...care-i cauza? ce pot sa fac ?
0
26-08-2012, ora 11:54
ser00
Nu este medic/terapeut
ser00
Buna ziua. Eu de ceva vreme, luni de zile am observat ca am pielea capului penisului crapata. Are un aspect ca si cum ar fi fost lipita iar la dezlipire s-a intins prea mult si acum a ramas prea mare. Este normal? Mentionez ca sunt circumcis de cand eram mic, cativa ani. Inca o nelamurire este corona capului care are niste papule care am inteles ca sunt inofensive, insa ce ma deranjeaza este ca corona are o culoare mai vinetie fata de restul penisului si pare un pic inflamata. Credeti ca este totul ok?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •