'prima data'!

08-12-2011
luizika
Nu este medic/terapeut
luizika
am 17 ani si inca nu mi-am inceput viata sexuala.am un prieten de un an si 4 luni cu care am o foarte stransa legatura.mi-as dori sa imi incep viata sexuala cu el dar d cate ori incearca sa ma faca sa ma simt bine si dau putin de durere ma sperii si numai vreau nimik.sincer de multe ori l-am dezamagit pe tema asta.chiar mi-as dori sa o fac dar mi-este frika de durerea ce o simt cand incerc:(va rog sfatuiti-ma
8 comentarii
0
09-12-2011, ora 16:01
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
draga luizica, poate nu esti inca pregatita pentru actul sexual sau poate ai himenul mai tare.
Vorbeste cu un ginecolog, poate te-ar ajuta mai bine. Sunt cazuri in care se face dezvirginarea chirurgical, ca sa nu te doara.
Succes si sanatate!
1
09-12-2011, ora 16:41
luizika
Nu este medic/terapeut
luizika
asta gandeam si eu dar nu stiu un ginecolog si in al doilea rand imi este foarte rusine:)oricum multumesc mult pentru sfat!sarbatori fericite!
0
10-12-2011, ora 08:17
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
O atmosfera romantica, un pahar de vin, muzica si relaxare. Preludiu prelungit, rabdare si.curaj! Daca intradevar exista o durere f puternica si nu reusiti, va adresati fara nicio jena unui ginecolog, cel putin pentru consult. Nu aveti de ce sa va fie rusine, atata vreme cat este o problema.
0
10-12-2011, ora 17:33
luizika
Nu este medic/terapeut
luizika
da o sa incerc sa apelez la un ginecolog.multumesc frumos!
0
13-12-2011, ora 15:06
monza
Nu este medic/terapeut
monza
Incearca cum a zis doctoru de mai sus, un preludiu foarte lung de minim 2 ore, mangaieri, atingeri usoare, va iubiti pana incepeti actul.Necesita si rabdare chestiile astea.
Bea si tu ceva si el la fel si o sa te detasezi de mediul in care esti, o sa te simti ca plutesti.
Sa nu iti mai pese de nimic si abia atunci poate sa intre "ala mic" ;)
0
15-02-2012, ora 14:19
giorgianaa
Nu este medic/terapeut
giorgianaa
Hei.trebuie sa ai incredere in iubitul tau.Si mie mi-a fost frica.dar daca stie cum sa te ia..uiti de tot..pe mine nu ma durut si nu mi-a curs nici sange.Faceti un preludiu care sa va intinda la maxim coarda:))) Succes.
0
28-04-2012, ora 22:27
Mens sana in corpore sano
Nu este medic/terapeut
Mens sana in corpore sano
Da giorgianaa, dar ea are doar 17 ani si de asta e posibil sa o doara, Tu ce varsta ai sau ai avut atunci cand a fost "prima data" ? Stiu ca daca esti mai mare nu prea doare ! cel putin asa stiu eu :).
0
02-12-2012, ora 02:32
TheDuchess
Nu este medic/terapeut
TheDuchess
Luizika,

Si eu tot la 17 ani am facut-o prima data si crede-ma ca nu doare asa de tare cum se aude. Intr-adevar sunt momente cand durerea se intensifica, insa nu e nici pe departe de nesuportat, crede-ma. Eu nici macar nu am plans, dar am intampinat probleme, himenul meu nu s-a rupt decat dupa mai multe relatii sexuale si mereu era ca intaia oara.
In concluzie, incearca sa te pregatesti moral inainte de acest lucru si strange din dinti. Roaga-l sa se opreasca atunci cand nu mai poti si sa-ti dea ragazul de a te linisti, e cel mai bine astfel.

Te pup ! Noroc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Creșterea nivelului de testosteron îi face pe adolescenți să fie nerăbdători
  • Orientarea sexuală a adolescenților
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •