Prostatita + Streptococ agalactiae la baiat 17 ani

11-08-2013
Bogdan96
Nu este medic/terapeut
Bogdan96
Buna Ziua.Sunt baiat, am 17 ani si am facut analiza stamey deoarece urinez des(din 20 in 20 min), de durut nu ma doare, nu sangerez dar simt o presiune pe vezica.Viata sexuala inca nu am inceput-o Mi s-a prescris antibiotice dar nu prea au nici un efect, cum pot scapa de acest streptococ? Multumesc anticipat
3 comentarii
0
11-08-2013, ora 08:48
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce tratament ai primit, in ce doza, pe ce perioada, cat ai luat ? de cand ai intrerupt terapia ?s-a facut antibiograma ?
0
11-08-2013, ora 09:58
Bogdan96
Nu este medic/terapeut
Bogdan96
Am primit Augmentin SR 100 mg(1 la 12 h 16 pastile), flucovim (o folie, 1 la 3 zile), ibalgim(o folie, 1 pe zi), nitrofurantina (o luna, 3 pe zi, 3 cutii ).La antibiograma a iesit:
- Ampicilin + Sulbactam SENSIBIL
Amoxicilin SENSIBIL
Gentamicin SENSIBIL
Eritromicin SENSIBIL
Levofloxacin REZISTENT
Nitrofurantoina SENSIBIL

De la flucovim mi-a fost rau (varsaturi, greata, fara pofta de mancare) si am renuntat la el, am inteles ca este f toxic., Tratamentul este pe sfarsit dar nu simt nici o ameliorare, parca nu are nici un efect.La proba Stamey la proba mictionala, lichid prostatic si post masaj prostatic a iesit Streptococcu Agalactiae iar la Examen microscopic al secretiei prostatice : - celule suamoase de aspect moderat inflamator, - granulocite neutrofile prezente in numar mediu, - coci gram pozitivi in lanturi.
Oare de la ce m-am pricopsit cu acest streptococ si cat de greu pot scapa de el?

edit: la urosonografie a iesit : rinichi drept 102 mm iar la rinichiul stang 115 mm, este ceva grav?
0
07-12-2014, ora 09:50
education
Nu este medic/terapeut
education
Ce fel de analize trebuie facute pentru a depista bacteriemia cu streptococii bovis si agalactie(gallolyticus)?

Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.