1 an si 8 luni si nu isi da drumul la vorba

07-03-2014
Denisa Oprea
Nu este medic/terapeut
Denisa Oprea
buna ziua, am o fetita de 1 an si 8 luni si nu are in vocabulary decat caca, tata, mimi, e singura problema cu ea, recunoaste obiecte, se joaca frumos, intelege, si vorbeste fooooooarteeeeeeeeeeeee muuuuult pe limba ei, parca ar fi chineza, ai place sa vorbesti cu ea sa iti raspunda pe limba ei, vorbeste si parca ea stie ca spune glume ca rade singura de ce zice, mai mult se preface ca rade, se distreaza cand vorbesti cu ea si o asculti parca ai intelege ce spune, doar ca nu spune nimic pe intelesu nostru, este comica ea, toti se amuza de ea cand o aude, si in magazine si afara cand mergem, nu conteaza ca nu cunoaste copii incepe sa le vorbeasca pe limba lor si casuna pe ei, dar vreau sa-si dea drumul si sper sa nu fie o problema..in rest mananca cam orice in afara de avocado, are bucatarie si face ea mancare si da la toti sa pape dar nu vorbeste...e oare o problema...va multumesc mult de tot ptr un eventual raspuns
3 comentarii
0
07-03-2014, ora 17:34
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
DENISA eu am doi copii si am observat ca atunci cand este singur dureaza mai mult sasi dea drumul la vorba, pt ca atunci cand sunt doi se copiaza foarte mult si incepe mai repede cam toate lucrurile.Daca aveti timp sa socializeze cu alti copii de seama ei sau mai mari cu 1-3 ani o sa vedeti ca va incepe repede sa vorbeasca sau sa copieze.Mai poti incerca sai pui la televizor desene in limba romana si sa o intrebi din cand in cand ce au zis animalele, tu te faci ca nai auzit si o intrebi pe ea, sau ii ceri sati aduca cate ceva sa vezi daca intelege corect cei ceri si cand aduce altceva o intrebi cum se numeste acel lucru ca so faci sa vorbeasca mai mult si daca tu te faci ca nu intelegi se va enerna ca sati spuna corect si atunci ii explici cum se zice ca sa invete.
SUCCES.
0
08-03-2014, ora 09:40
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Cunosc copii ce nu vorbeau nici la 3 ani. Odata cu mersul la gradinita, totul s-a schimbat in cateva saptamani.
Copilul este foarte mic, nu iti face probleme.
0
20-03-2014, ora 14:41
skoompik
Nu este medic/terapeut
skoompik
Buna ziua,
Eu am un singur baietel de 18 luni si vbeste de la 14luni, dar am cateva prietene care au copii si baieteii lor au zis primele cuvinte la 2 anisori. Nu cred ca trebuie sa te panichezi, va vorbi cu siguranta, dar fiecare copil are ritmul lui de crestere si dezvoltare. Asa ca un sfat, eu ii spun mereu ce facem, unde mergem ex: acum schimbam pampersul si dam ciorapeii, pantalonii jos, stergem cu servetel...etc. Iar cand vreau sa zica un cuvant ii zic sa se uite la mine si sa repete - am grija sa pronunt cuvantul cat mai pronuntat si tare...si il repeta. Dar, dupa cum spuneam fiecare copil are ritmul lui de dezvoltare, vei vedea ca atunci cand va incepe sa vorbeasca nu se va mai opri :) Cel putin asa sunt baieteii prietenelor mele despre care iti spuneam. Iti trebuie rabdare ca sa ii explicit fiecare obiect, pentru ca, chiar daca nu le spune, le memoreaza. Cand va incepe sa vorbeasca va spune tot ce a retinut din ce I-ai explicat. Mult success si sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: