1 fractura ulna, 3 radius.

17-06-2018
Pm1
Nu este medic/terapeut
Pm1
Buna ziua ! Am 25 de ani, iar in urma unui accident rutier am fost diagnosticata cu urmatoarele fracturi: fractura radius cu un focar proximal, si in1/3 medie, si la epifiza distala -fara deplasare ; si o fractura diafiza cubitala la 1/3 distala. Tratamentul chirurgical a constat in reducere deschisa si fixare interna cu 3 placi blocate si 17 suruburi.
Fractura de radius epifiza distala nu a fost fixata intern ci doar am avut atela 3 saptamani. La 2 luni post operator m-am prezentat la consult. Fractura radius epifiza distala refacuta, radius 1/3 medie formeaza calus, iar celelalte doua radius focar proximal si diafiza cubitala 1/3 distala nu au format inca calus.
Domnul doctor mi - a pus in vedere faptul ca daca intr-un an jumatate nu se formeaza calus de calitate trebuie sa iau in considerare o grefa de os sau pastrarea placutelor.
Intrebarile mele ar fi:
1. Cauza pentru care cele doua fracturi sa nu fi format calus sa fie supraetajarea lor ? Ele formand calus treptat? Aici ma refer la radius. Cat despre ulna am inteles faptul ca de multe ori fracturile de radius incetinesc refacerea fracturilor de ulna. Dvs ce parere aveti ? Sa fie prea devreme avand in vedere numarul mare de fracturi?
2. Nu as vrea sa pastrez placutele deoarece am mana subtire si se observa. Nu exista si grefa artificiala de os?
3. Acele suruburi in urma extragerii lor nu vor face osul mai sensibil la fracturare?
4. Avand in vedere cele expuse de mine, care este parerea dvs?
Va multumesc!
3 comentarii
0
17-06-2018, ora 22:02
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ar trebui sa vedem radiografiile
in mod normal la fracturile de antebrat formarea calusului este nedorit pentru ca duce la limitarea rotatiei (pronatie/supinatie) a antebratului
fracturile de antebrat operate corect cu placi cu suruburi blocate (fixateur intern, suruburi cu sngulatie stabila, stabilitate absoluta etc. - depinde care carte cititi) duc la o vindecare osoasa lenta, fara calus, numita vindecare osoasa primara angiogena dupa Krompecher (sau remodelare Haversiana). vindecare ideala, insa care dureaza uneori 6-12 luni. in caz ideal la o asemenea vindecare nu se vede absolut nimic din fractura dupa un an.
vindecare cu calus (vindecare secundara, periosteala etc.) este una mult mai rapida, devine mult mai repede stabila insa se vede o ingrosare a osului in locul fracturii.
cand spatiul este limitat (intre radius si ulna), calusul poate duce la limitare mobilitatii oaselor, sau chiar oasele se sudeaza si nu veti putea roti deloc antebratul
grefa poate fi necesara pentru ca aduce celule sanatoase care accelereaza vindecarea. exista grefe sintetice insa nu au celule sanatoase.
mai larg: https://de.scribd.com/document/378950132/Biologia-Vindec%C4%83rii-Osoase
0
18-06-2018, ora 00:51
Pm1
Nu este medic/terapeut
Pm1
Buna seara! Acestea sunt radiografiile dupa 2 luni de la interventie
https://imageshack.com/a/img924/707/cyYA2d.jpg

https://imageshack.com/a/img923/5072/lk58kq.jpg

https://imageshack.com/a/img922/5786/Dax4Tr.jpg

In urma scoaterii suruburilor in cazul in care totul va decurge bine, nu exista riscul de refracturare?
0
18-06-2018, ora 20:04
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
nu aveti o radiografie centrata pe incheietura mainii? fractura distala de radius este greu de apreciat insa pare ca este usor dislocat dorsal. acesta nu inseamna neaparat o problema insa poate duce la limitarea mobilitatii articulatiei. probabil tehnic era imposibila stabilizarea din moment ce placile foarte lungi sunt facute la comanda (deci dureaza) si pentru 3 placi nu era loc acolo. acesta este un compromis. restul arata bine.
riscul de refracturare exista intotdeauna insa rar in locul unde erau suruburile. mai degraba acolo unde era fractura daca se scot placile prea devreme
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: