1 - Ruptura grad 3 LCM si LIA cu ruptura de menisc

20-06-2009
iulian81
Nu este medic/terapeut
iulian81
Am si eu ruptura LIA, LCM si menisc la piciorul derept. Am Nelamuriri cu privire la vindecarea LCM prin imobilizare in orteza. Am 27 de ani 1, 80 inaltime 85 kg. Tratementul care il urmez este imobilizare in orteza (P-ROM modelul ortezei) in care trebuie sa stau 6 saptamani, de la inceputul saptamanii 4 se incepe cu o flexie de 30 de grade iar la sfarsitul saptamanii 6 sa ajung la o flexie de 90 de grade. Este mai indicata o opratie pt LCM? sau vindecarea fara operatie este la fel de buna?.In general nu am dureri, mai mult cred ca ma deranjaza nemiscarea genunchiului, in ultimul timp am inceput sa calc mai des pe picior, , sunt curios si daca meniscul se poate vindeca singur fara operatie.Multulesc
29 comentarii
0
20-06-2009, ora 21:40
iulian81
Nu este medic/terapeut
iulian81
Am uitat sa mentionez ca folosesc carje, fara ele mi-e cam frica sa merg
0
21-06-2009, ora 12:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Cea ce descrieti D-voastra este o "triada" interna, cu ruptura ligamentelor si a meniscului. Singurul care conteaza nu este in nici un caz LCM (ligamentul colateral medial) ci LIA (ligamentul incrucisat anterior), care poate necesita, dupa caz, chiar interventie chirurgicala reparatorie. Meniscul conteaza doar in masura in care da blocaj articular sau instabilitate.
Interventia chirurgicala este dictata de foarte multi factori, care tin de varsta, ocupatie, sporturi practicate, tip constitutional, greutate etc, dar mai ales de gradul instabilitatii articulare, care se cuantifica prin examen clinic.
Cel mai simplu ar fi sa-i cereti aceste informatii chirurgului ortoped care va trateaza, sau eventual unui alt chirurg ortoped, care trebuie insa sa va consulte.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
21-06-2009, ora 17:15
iulian81
Nu este medic/terapeut
iulian81
In primul rand vreau sa va multumesc pt raspuns. Mentionez ca nu am probleme la indoirea piciorului, iar operatia de LIA o fac in 2 luni, iar de menisc in 2 saptamani. La consultul clinic doctorul mi-a spus care sunt problemele mele, cele care vi le-am mentionat mai sus. Doctorul mi-a spus ca trebuie operatie pt LIA si de menisc prin artroscopie. As dori sa stiu care sut sansele pt vindecarea LCM si daca ezista vre-o posibilitate ca meniscul sa se vindece singur?
0
21-06-2009, ora 20:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Exista sansa ca meniscul sa se regularizeze, astfel incat sa nu mai fie nevoie indepartarea lor artroscopica.
Oricum operatia de ligamentoplastie (de inlocuire a LIA) se poate face artroscopic, miment in care se intervine, in acelasi timp, eventual, si asupra meniscului.
De obicei LCM se vindeca singur, iar operatiile actuale nu mai intervin asupra acestui ligament. In trecut, cand se facea operatia clasica, cu deschiderea articulatiei, se repara si LCM.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
22-06-2009, ora 15:25
iulian81
Nu este medic/terapeut
iulian81
Va multumesc mult pentru raspuns, nu am gasit aceasta informatie pe nici un forum, multumesc pt lamurire sper ca raspunsul dumneavoastra sa ajute si alte persoane in situatia mea. Cu stima Iulian T.
0
22-06-2009, ora 15:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
De obicei chirurgul este cel care informeaza pacientul asupra acestor aspecte.
Eu va stau oricum la dispozitie.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
22-06-2009, ora 16:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
De obicei chirurgul este cel care informeaza pacientul asupra acestor aspecte.
Eu va stau oricum la dispozitie.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Chirurg ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
15-08-2010, ora 22:28
iulian81
Nu este medic/terapeut
iulian81
am deja 7 luni de la operatia de ligamentoplastie si totul a decurs bine, am cam neglijat cu fizioterapia dar in schimb am fost activ zilnic si ma simteam din ce in ce mai bine, acum cateva zile m am suparat si din reflex in tip ce stateam pe loc, am dat cu piciorul de asfalt putin mai tare din reflex, ca si cum as calca mai puternic, din acel moment genunchiul meu trosneste si mi au parut niste dureri dupa carteva zile, o sa ajung si la un control zilele viitoate, este posibil sa mi fi rupt ligamentul din nou? sau meniscul? din ce cauza pot fi acele trosneli, va rog dati mi un raspuns, ca sunt putin speriat, nu mai vreau sa trec din nou prin alta operatie, va multumesc, iulian trasca
0
17-08-2010, ora 16:34
laura_79_niculescu
Nu este medic/terapeut
laura_79_niculescu
buna, am 31 de ani si acum o luna am facut o artroscopie la genunchiul stang, diagnosticul a fost urmatorul:
-ruptura corn posterior menisc intern
-condrupatie stadiu II compartiment intern gen. stang
-ruptura partiala ligament incrucisat anterior
-plica sinoviala suprapatelara
acum la o luna de la operatie am ramas cu o umflatura la genunchi, e normal? sapt care vine ma duc la control, recuperare nu am facut inca la spusele dl. doctor o sa fac dupa o luna jumate.
cand am fost ultima data la control a vazut ca e umflat si mi-a spus ca o sa ne vedem dupa 2 sapt o sa fac recuperare si o sa vedem daca mai e umflat si daca mai e umflat o sa-mi scoata lichidul, e normal sa-mi scoata lichidul, nu exista alta solutie cu tratament?
mai mentionez ca inaite de operatie am avut piciorul umflat la RMN a iesit ca am fluid(inaite de interventie) la picior nu m-am lovit totul s-a intamplat in timp, la 13a ani am avut luxatie de sold si am stat 3 luni in ghips de atunci mi se trage problema la genunchi.
va multumesc si astept raspuns daca se poate.
o zi buna!!!
0
17-08-2010, ora 17:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Hidartroza reziduala (lichidul articular in exces) este destu de frecventa si depinde de nenumarati factori.
Nu trebuie sa vi se scoata aceste lichid si nici sa intrepreindeti alte masuri, in afara unei kineto-terapii judicios dozate si evitarii eforturilor fizice mari.
In rest, tratamentul simptomatic (ghheata local, mentinerea ridicata a membrului pelvin) sunt in general suficiente.
Cred ca ortopedul care v-a operat este cel mai in masura sa va raspunda, fiind singurul care cunoaste situatia articulatiei D-voastre.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-08-2010, ora 17:33
laura_79_niculescu
Nu este medic/terapeut
laura_79_niculescu
buna ziua!
va multumesc pt raspuns!
as mai avea o problema, dupa cum v-am spus mai sus la 13 ani am avut luxatie de sold, acum 2 luni a inceput sa ma doara soldul, am fost trimisa sa fac o radigrafie, rezultatul este: modificari de coxartroza bilaterala, mai avensate pe stanga(discreta subluxatie cap femural), luxatia a fost la piciorul stang, as dorii sa-mi spuneti este din cauza luxatiei? ce tratament as putea lua? ce indicatii imi dati?
va multumesc!
0
17-08-2010, ora 18:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba, probabil (din cele relatate) despre o displazie coxo-femurala congenitala, adica o modificare profunda a anatomiei si fiziologiei articulare. Aceasta este, de obicei, bine tolerata pana la 35-40 de ani, cand articulatia se degradeaza, apare artroza (coxartroza), manifestata prin dureri si limitarea perimetrului de mers.
Solutia este doar protezarea articulatiei soldului, care trebuie insa amanata pe cat posibil catre 55-60 de ani.
Pana atunci este esentiala evitarea obezitatii si a eforturilor fizice mari.
Nu exista nici un medicament util, ci doar cure balneare periodice, cu efect paleativ, pentru ameliorarea durerilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-08-2010, ora 00:05
iulian81
Nu este medic/terapeut
iulian81
am deja 7 luni de la operatia de ligamentoplastie si totul a decurs bine, am cam neglijat cu fizioterapia dar in schimb am fost activ zilnic si ma simteam din ce in ce mai bine, acum cateva zile m am suparat si din reflex in tip ce stateam pe loc, am dat cu piciorul de asfalt putin mai tare din reflex, ca si cum as calca mai puternic, din acel moment genunchiul meu trosneste si mi au parut niste dureri dupa carteva zile, o sa ajung si la un control zilele viitoate, este posibil sa mi fi rupt ligamentul din nou? sau meniscul? din ce cauza pot fi acele trosneli, va rog dati mi un raspuns, ca sunt putin speriat, nu mai vreau sa trec din nou prin alta operatie, va multumesc, iulian trasca?
Va rog frumos daca puteti sa mi dati si mie cateva sfaturi
0
18-08-2010, ora 11:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Recuperarea dupa ligamentoplastie presupune kineto-terapie (gimnastica medicala specifica) si nu fizioterapie (masaj sau proceduri elctrice), prin urmare puteti discuta de dificit de recuperare prin inexistenta sedintelor de kinetoterapie...
La ora actuala sunt posibile multe variante, de la leziuni meniscale si pana la unele cartilaginoase, de la re-ruptura ligamentului pana la corpi cartilaginosi intraarticulari etc etc.
Un consult clinic, de preferat la ortopedul care v-a operat, va rezolva cu siguranta situatia actuala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-09-2010, ora 18:56
Stefan21
Nu este medic/terapeut
Stefan21
Buna ziua,
As dori sa stiu daca este obligatorie refacerea/reconstructia LIA rupt ?
Mentionez ca am 40 de ani si nu am nici o problema la mers de instabilitate (merg si 20 km fara durere sau umflaturi) pot alerga fara probleme in linie dreapta, bicicleta, inot si asa mai departe.
Musculatura este la fel de dezvoltata la ambele picioare si pot indoi piciorul cam la fel de mult ca si cel sanatos.
Singurul inconvenient este ca nu mai pot juca fotbal (aici m-am si accidentat) deoarece la schimbari de directie imi fuge piciorul si atunci simt dureri acute pe moment care in decurs de cateva zile imi trec.(desigur un pic se umfla si nu il mai pot indoi complet o perioada de timp)
Prin urmare asa cum spuneam si la inceput este neaparat nevoie de operatie daca renunt la fotbal si alte sporturi de genul asta, pot aparea in timp si alte complicatii majore daca nu fac operatia ?

Multumesc,
Stefan
0
16-09-2010, ora 08:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Daca renuntati la foot-ball nu sunteti obligat sa va reconstruiti ligamentul.
Musculatura bine dezvoltata poate prelua foarte mult rolul de stabilizare a genunchiului.
In general nu exista o indicatie absoluta a operatiei, ea depinzand numai de aspecte subiective, respectiv instabilitatea articulara pe care o resimtiti.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-09-2010, ora 09:03
Stefan21
Nu este medic/terapeut
Stefan21
Buna ziua,
Multumesc mult pentru raspuns.

Stefan
0
10-12-2010, ora 09:40
danielaratulea79
Nu este medic/terapeut
danielaratulea79
buna ziua!
am 31 ani, 74 kg si in urma cu o sapt am suferit o entorsa la genunchiul stang, am avut o durere puternica si INSTABILITETE PRONUNTATA a genunchiului cand stateam in picioare (genunchiul venea spre interior catre celalat)
s-a intamplat sa cad pe gheta si de pe o treapta, cu gamba perpendiculara pe coapsa,
mi s-a facut radiografie si mi s-a aplicat o atela gipsata pt 2 sapt si recomandare fara mers.
imi este tare frica peste 1 sapt cand va tb sa merg la control ca genunchiul meu va fi tot instabil.
mentionez ca acum nu ma mai doare deloc, nu pun deloc piciorul in pamant si medicul ortoped (de la urgente) nu mi-a explicat nimic despre ceea ce ar putea sa fie.
ce credeti ca as putea sa am la genunchi? ruptura de lcm? se poate vindeca fara interventie chirurgicala?
radiografia a fost suficienta?
VA ROG MULT SA IMI RASPUNDETI, deoarece sunt foarte nelinistita mai ales in privinta instabilitatii genunchiului si va multumesc anticipat.
0
12-12-2010, ora 17:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Tratamentul modern al entorselor genunchiului este unul fundamental diferit, respectiv interzicerea imobilizarii articulatiei si mers cvasi-normal.
Imobilizarea determina ankilozarea articulatiei si cvasi-imposibilitatea efectuarii unui examen clinic relevant la 2 saptamani.
Radiografia are o relevanta minima, ea practicandu-se doar pentru excluderea unor fracturi articulare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-12-2010, ora 18:08
ovi09
Nu este medic/terapeut
ovi09
Buna ziua,

Am 33 de ani, si in urma cu aproape o luna (22 noiembrie) am suferit o operatie la genunchiul stang: rezectie plica sinoviala suprapatelara si condromalacie grad IV condil femural intern, stabilizarea leziunilor condrale, microfacturi la nivelul condilului femural intern, shaving si lavaj articular.
Timp de 4 saptamani nu am calcat pe piciorul stang (am folosit carje), dar am facut exercitiile de recuperare recomandate: flexie genunchi (acum il indoi aproape de tot), intarire muschi cvadriceps, ridicare picior (stand pe spate si pe burta). Acum folosesc o greutate de 1 kg, si saptamana viitoare intentionez sa mai pun 1 kg.
Am inceput sa calc partial pe picior, sustinut de carje; nu am dureri, dar seara e umflat ca un pepene deasupra genunchiului; pun gheata si dimineata e aproape normal.
Urmeaza ca dupa 10 zile de mers cu 2 carje, sa merg alte 10 zile cu 1 carja si apoi fara.
As vrea sa stiu daca e normal ca piciorul sa se umfle asa tare(sub umflatura se simte lichidul) si in cat timp ma pot considera recuperat.

Cu multumiri,
Ovidiu
0
31-12-2010, ora 11:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Doar chirurgul artroscopist care v-a operat poate cuantifica gravitatea leziunilor, perioada de convalescenta si de recuperare.
Uneori poate persista hemo-hidartroza (umflatura genunchiului).
Luati legatura cu ortopedul D-voastra curant.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-11-2011, ora 12:27
mihai736
Nu este medic/terapeut
mihai736
Buna ziua,
Am 24 de ani, si in urma cu aproximativ 3 saptamani am suferit o entorsa la genunchiul stang pe terenul de fotbal.
Acuma pot sa zic ca ma simt destul de bine, cu exceptia unui mic disconfort la anumite miscari si la indoire si am o stabilitate destul de buna a genunchiului.Am consultat o clinica de specialitate pentru efectuarea unui RMN iar concluziile au fost urmatoarele:Hidrartroza; leziune de MI gr.III; ruptura partiala de LIA.
As vrea sa va intreb care ar fi cel mai bun tratament de urmat avand in vedere ca vreau sa joc fotbal si sa practic schiul in continuare?.Ar fi o interventie chirurgicala cea mai buna solutie?



Multumesc,
Mihai
0
01-12-2011, ora 15:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu se poate cuantifica la 3 saptamani marimea instabilitatii articulare sau a altor leziuni asociate.
Indicatia este una bazata pe examinarea clinica directa si in nici un caz bazata pe RMN, care are doar un rol minor, pur consultativ si nu decisiv.
Tratamentul indicat este cel functional (activitati cvasinormale, evitand total orice sport) si, peste 1-2 luni, un examen clinic va putea fi fiabil, in vederea cuantificarii marimii instabilitatii articulare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-01-2012, ora 15:43
catalin.o.i
Nu este medic/terapeut
catalin.o.i
Buna ziua am si eu o problema, am fost diagnosticat cu ruptura ligament anterior si am consultat un medic aici la mine in oras care zice ca ma opereaza luni cu operatia clasica, am mai fost la un dr care opereaza cu artroscopie si mia zis sa ca trebuie sa imi refac musculatura.
De ce ? mentionez ca diferenta e de 500 euro ce sa fac va rog sunt disperat ca muncesc si nu pre imi da concediu medical cel cu artroscopie ca tre sa fac gimnastica intai si nu poate sa ma interneze ce riscuri sunt si de ce unu face asa si altu invers ?
mai mentionez ca am 28 de ani fost jucator de fotbal
0
12-01-2012, ora 19:31
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ce intelegeti Dvs prin operatie clasica?
1 deschiderea articulatiei (arthrotomie) si graft BTB prin metoda Kenneth Jones? - incizie de 20 cm pe partea anterioara a genunchiului
2 sau metoda BTB cu metoda mini open prin lig patellae? - incizie de 8 cm
3 sau altceva?
si ce face colegul care efectueaza operatie prin artroscopie? BTB sau hamstring (semitendinosus)?
in fine, operatia nu este foarte complicata insa nici simpla.
prima varianta, prin deschiderea totala a articulatiei trebuie evitata defintiv.
varianta cu mini openul nu este rea, este efectuata in multe parti mai ales in europa de est
in ziua de azi normal, in lumea de vest se efectueaza prin metode artroscopice (hamstring cam 60%, BTB 40%, primul castigand semnificativ teren in ultimul timp)
daca nu luam metoda total deschisa in calcul, recuperarea nu prea difera, timpul de recuperare fiind de 6-9 luni, indiferent de metoda aleasa.
asta nu inseamna ca veti fi imobilizat pe perioada respectiva, ci atat trebuie ca sa puteti reveni in sport, sau intr-o activitate fizica grea.
sunt locuri unde operatia este efectuata ambulant, insa eu nu as propune sa acceptati asa ceva. la noi timpul mediu de spitalizare este de 4-5 zile. in fiecare caz aveti nevoie de kinetoterapie (gimnastica medicala) si depinzand de metoda si de o orteza speciala, destul de scumpa, daca il trebuie sa-l platiti din buzunarul propriu.
daca lucrati intr-un birou, nu este imposibil sa va intoarceti la lucru in 2 saptamani, insa mai probabil in 6 saptamani, daca nu vreti sa recidiveze problema.
pentru ultima intrebare: metoda artroscopica face vindecarea initiala mai rapida, insa nu si integrarea tendonului, deobicei complicatiile sunt mai rare in prima faza, insa probabil cu timpul sansele unei rerupturi sunt egale. pentru metoda artroscopica trebuie un instrumentariu, care costa, nou, cel putin 50 de mii de euro (daca nu 100 de mii, depinzand de preferintele chirurgului). metoda trebuie invatata si trebuie o dexteritate buna pentru efectuerea operatiei.
cel mai bine ar fi sa cautati cativa pacienti care s-au operat la colgii respectivi si sa le intrebati cum a reusit? eu as alege pe cel care a efectuat cel putin 100 (daca se poate peste 500) de operatii de acest gen, si pacientii sunt multumiti.
investitia este pe termen lung, stiu ca 500 de euro sunt multi bani, insa trebuie sa va ganditi si la viitor
0
12-01-2012, ora 21:03
catalin.o.i
Nu este medic/terapeut
catalin.o.i
uau multumesc frumos pentru raspuns.
problema mea e ca unu era gata sa ma opereze luni si varianta pe care am aleso si eu a zis ca pana nu mi se reface muschiul nu ma opereaza.ca un destept de doctor mi la bagat in ghips.si mia atrofiat muschiul.cam cat trebuie sa fac gimnastica sa ma operez ?
cam ce sanse sunt sa greseasca RMN ?
pentru ca eu in afara de faptul ca nu pot sa imi indoi genunchiul si ma doare in lateral in interiorul genunchiului nu mi sa umflat si nu am avut alte probleme.
si cam cat pot sa stau fara sa ma operez si ce riscuri sunt ?
0
12-01-2012, ora 22:11
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
nu RMN-ul trebuie sa decida de ce aveti nevoie, ci un medic cu experienta in chirurgia genunchiului printr-un examen fizic ca lumea.
simptoamele descrise de DVS nu sunt neaparat specifice leziunii de ligament incrucisat, pot fi si de la imobilizarea ghipsata, care este total inadecvata in leziunile de ligamente a genunchiului. precizia RMN-ului cu un radiolog experimentat este de peste 90%, insa nu acest lucru conteaza ci stabilitatea genunchiului.
lipsa ligamentului incrucisat anterior duce la o miscare abnormala a genunchiului prin instabilitate, practic femurul aluneca pe platoul tibial, ceea ce se poate fi si provocat cu unele teste (Schublade, Lachmann). o musculatura foarte dezvoltata a coapsei poate stabiliza genunchiul destul de bine, multi oameni nu au probleme fara ligamentul respectiv, insa sub 50 de ani deobicei recomandam ligamentoplastia. o musculatura bine dezvoltata ajuta in mentinerea stabilitatii si dupa operatie, deci idea este foarte buna. trebuie sa stiti ca reconditionarea musculaturii unilaterala nu este usoara si dureaza cel putin de doua ori mai mult decat a fost imobilizata articulatia
fara operatie din cauza miscarii abnormale a genunchiului si a instabilitatii, sansa arthrozei creste si apare mai devreme decat in cazul unui genunchi stabil.
riscurile operatorii imediate nu sunt foarte mari, fiind o operatie de 90 de minute (cu un operator foarte experimentat 45-60 de minute), postoperator in prima faza 6-12 saptamani, ligamentul este foarte sensibil la reruptura, dupa acesta sensibilitatea scade insa intotdeauna va fi mai mare ca la un ligament original. postop sunt inca sanse pentru tromboza infectie etc.
la metoda BTB (os-tendon-os) cam 30% din pacienti au o durere anterioara a genunchiului, care in cazuri extreme nu face posibila ca pacientul sa se lase pe genunchi, insa deobicei este o problema minora
0
17-01-2012, ora 10:31
catalin.o.i
Nu este medic/terapeut
catalin.o.i
multumesc frumos pentru informatii, eu acum fac acasa exercitii si dr. mia zis sa revin peste o luna sa ma controleze iar si a zis sa nu ne grabim cu operatia
credeti ca genunchiul o sa isi dea drumu ?adik sa pot sa il indoi mai mult de 90 de grade
eu acum merg la munca dar am munca de teren si birou mai mult.
eu acasa miam luat niste saculeti de 3 kg si fac exercitii in fiecare seara si mai fac si la birou ridicari de picior stand pe scaun credeti ca e bine ?
si daca nu se deblocheaza genunchiul nu ma mai pot opera ?
0
17-01-2012, ora 23:12
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fara examen fizic este greu de apreciat cum decurge recuperarea si ce anume produce redoarea articulara. daca nu este o problema mecanica a genunchiului (gen: bucata de cartilaj, menisc, kligament care se prinde intre cele oase) sansele de recuperare sunt bune. insa nu ar strica daca recuperarea ar fi condusa de o persoana priceputa in kinetoterapie, care ar putea esplica care sunt exercitiile recomandate si care ar putea sa verifice si evolutia.
daca genunchiul nu se deblocheaza, este o problema majora, insa sa speram ca nu se va intampla. in acest caz trebuie cautat originea problemei, care poate fi intra si extraarticulara, insa pentru ligamentoplastie nu ar strica o mobilitate buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: