2 ani si jumatate - hiv ?

17-03-2010
razvan c
Nu este medic/terapeut
razvan c
Acum 2 ani si jum am avut un contact sexaual neprotejat cu o femeie pe care nu o cunosteam; de atunci am avut urmatoarele simptome: acum un an am aflat ca am ficatul marit, au aparut veruci genitale, mi s-a modificat scaunul - respectiv moale sau neconsistent si de vreo 3 luni am gatul iritat mai ales dimineata si au aparut 2 afte pe cerul gurii.
Mi-am facut toate analizele (hemoleucograma completa, urina, etc, mai putin hiv - pt ca mi-e foarte frica ) si au iesit perfecte mai putin transaminazele crescute 75 fata de 45.
De slabit nu am slabit, temperatura (febra) nu am mai avut de 6 ani, dar nu scap de veruci (am incercat sa le tratez acasa cu condiline), de cele 2 afte de pe cerul gurii si am probleme cu scaunul moale.

Va rog din tot sufletul cine poate sa imi spuna o parere si eventual pana fac testul hiv, unde pot sa merg pentru o discutie/consiliere inainte de a face testul.

Multumesc.
6 comentarii
0
17-03-2010, ora 11:58
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
aţi putea merge la o secţie de boli infecţioase pentru analize şi tratament- de hepatita v-aţi testat?
la unele centre de testare trebuie să daţi căutare google- se oferă şi consiliere psihologică.
afte aţi mai avut înainte de acest contact sau acum este prima oară în viaţă când apar?
ganglioni umflaţi?
verucile puteţi să le trataţi la dermatovenerologie prin metode gen cauterizare, laser etc
nu vă gândiţi din prima la hiv, poate doar momentan aveţi o imunitate mai scăzută
0
17-03-2010, ora 12:16
razvan c
Nu este medic/terapeut
razvan c
Multumesc mult pentru acest raspuns.

Am la subratul dreapta : adenopatii cu centrul grasos cu diametrul de maxim 2 cm ; in rest nicaieri - asta am crezut ca mi-a aparut dupa revelion pt ca am fost la baile felix si am inotat in fiecare zi de cel putin 2-3 ori ; si am inteles ca trebuie sa fie mai multe adenopatii in cazul hiv !!!

ce este ciudat, e ca sotia nu are absolut deloc simptome de vre-un fel , mai putin tot acum o luna-doua cand a facut candida si inca io infectie cu chalmydia, dar luase antibiotice pt o raceala in gat.

ps : aftele au aparut recent deci nu le am de acum 2 ani si jum cand am avut acel contact sexual.

problema e ca de ceva timp ma simt cu imunitatea scazuta ( verucile de care nu scap de 1 an de zile ) si am scaunele modificate ;

am facut si testele pt hepatita a si b si au iesit negative : concluzie acum un an - steatoza hepatica ;

va multumesc mult de tot.
0
17-03-2010, ora 15:20
razvan c
Nu este medic/terapeut
razvan c
Am uitat sa spun ca la un moment dat am avut si dureri musculare care au durat vreo 2 luni.

Astept in continuare sfaturi sau pareri / informatii pentru ca din cauza ca ma gandesc tot timpul ca am asa ceva, sunt foarte deprimat, si mi-e foarte frica sa merg sa fac testul.

Multumesc si astept in continuare eventuale pareri despre cazul meu.
1
18-03-2010, ora 10:50
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
uneori si stressul legat de a te crede bolnav de o boala duce la simptome ale acelei boli- lucrul asta il stiu toti studentii la medicina. v-am lasat si un mesaj privat- dati clic pe modificati profilul dvs si il veti vedea acolo
0
19-03-2010, ora 09:24
razvan c
Nu este medic/terapeut
razvan c
multumesc mult si pentru celelalte sfaturi ; va doresc sa ramaneti la fel de implicata in problemele medicale si cu siguranta ve-ti ajunge un foarte bun doctor.

cat despre problemele mele, sper sa se rezolve bine in final.
0
05-05-2010, ora 00:12
noob
Nu este medic/terapeut
noob
Razvan care a fost diagnosticul pana la urma?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • HIV: cum se transmite și când se poate face testul?
  • Un nou tratament împotriva HIV a fost aprobat de FDA
  • Fumatul le scurtează viața purtătorilor de HIV mai mult decât virusul în sine
  • Virusul HIV ar putea fi ținut sub control cu ajutorul unui test rapid
  • N6 - un anticorp care neutralizează 98% dintre tulpinile HIV
  • Cele mai mari 10 probleme care pun în pericol sănătatea adolescenților (Organizația Mondială a Sănătății)
  • Inel vaginal pentru prevenirea infecției cu HIV - sigur pentru adolescente
  •