30 ani, pierderi de memorie

29-03-2013
utilizator_143123
Nu este medic/terapeut
utilizator_143123
Femeie, slaba, 30 ani, dieta saraca in grasimi si proteine, bogata in carbohidrati. Nu am mai luat suplimente de minerale si vitamine cum obisnuiam.
Pierderi de memorie incepute vara trecuta (va amintesc ca a fost foarte cald) constau in uitarea unor numere/cuvinte pe care le stiu pe dinafara destul si le utilizez frecvent, de exemplu codul postal. intr-o zi ma trezesc ca nu il mai stiu. Il gasesc scris sau reusesc sa mi-l amintesc dar nu il mai recunosc decat vag, nu am certitudinea ca este el. Mi s-a intamplat in ultimul an de 4 ori.
Pe langa asta mai am si spasme musculare aleator in corp si de aceea ma gandesc la o carenta, daca imi puteti spune ce alimente/suplimente sa consum.
In primavara trecuta am avut si un soc psihic din care mi-am revenit cu greu, fara tratamente sau terapie, am avut o perioada de cateva luni in care uitam instantaneu orice faceam, totusi am reusit sa imi desfasor activitatea la serviciu bine, cu exceptia acestor 4 scapari de memorie.
Bunici cu alzheimer si parkinson.
Pe langa acestea fac un tratament cu anticonceptionale de 2 ani si acestea au ca efecte secundare lipsa de calciu si ingroasa sangele.
Am rugamintea sa imi raspundeti ce carente pot duce la problemele de memorie mentionate si ce analize pot face pentru a fi sigura ca nu sunt afectari neurologice. Multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Retinopatia ar putea indica viitoare probleme de memorie
  • Pierderile de memorie pot fi tratate, inclusiv la bolnavii de Alzheimer
  • Pierderi de memorie la tineri - ce e normal și ce nu
  • Unele medicamente antihipertensive asociază o scădere a pierderii memoriei la adulții în vârstă
  • Fumatul sporește riscul de pierderi de memorie și declin cognitiv la vârsta mijlocie
  • Un medicament uman redă șoarecilor amintirile pierdute
  • Prevenirea pierderilor de memorie
  •