5 fluorouracil de unde se poate procura?

19-04-2012
mi26
Nu este medic/terapeut
mi26
Buna ziua,

Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer de colon cu metastaze hepatice, iar in prezent urmeaza schema clasica de tratament cu Erbitux. In aceasta schema intra si medicamentul 5 fluorouracil. Nu stiu cati dintre dvs sunt familiarizati cu situatia acestui medicament, dar in prezent lipseste cu desavarsire din farmaciile si spitalele din Romania.

M-ar interesa daca mai este cineva in aceasta situatie si daca stiti vreo solutie pentru a procura acest medicament.

Multumesc anticipat pentru raspuns! Multa sanatate!
43 comentarii 12 Înainte ›
0
19-04-2012, ora 16:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
acest medicament este extrem de scump si nu se poate folosi decat pe baza unei aprobari speciale de la casa nationala de asigurari, pe baza unui dosar care sa includa si o testare K-RAS. este mult prea scump pentru a fi cumparat de catre pacienti. de asemenea nu este disponibil in farmacii, conform legii, pentru eliberare pe reteta compensata. el trebuie, odata ce este primita aprobarea, achizitionat de catre spitalul unde este condus tratamentul. aici intervin diverse probleme legate de achizitii, limitari de fonduri, etc.

unde urmeaza tratamentul ?
0
19-04-2012, ora 16:41
mi26
Nu este medic/terapeut
mi26
Buna ziua,

In primul rand va multumesc pentru raspuns.

In al doilea rand, trebuie sa va spun ca aprobarea pentru schema de tratament o are, testul KRas l-a facut, insa medicamentul 5 Fluorouracil lipseste in acest moment din Romania. Am intrebat inclusiv la producatorul romanesc al acestui medicament si ni s-a spus ca ei nu il mai produc, iar firma care il aduce in Romania nu mai are contract cu Casa de Asigurari.

Multumesc inca o data!
0
19-04-2012, ora 18:08
OtiliaT
Nu este medic/terapeut
OtiliaT
Buna ziua!
Mama mea a fost diagnostica cu cancer de san, speram fara metastaze si a inceput schema de tratament CAF. Prima cura a facut-o fara 5 fluorouracil, a doua cu acest medicament, a treia fara, a patra iarasi fara.
Noi am cautat extraordinar de mult acest medicament si nu am reusit sa-l gasim.
Daca imi permiteti, am sa va contrazic. 5 flourouracil este un medicament f ieftin, costa 7, 5 lei fiola, 1000 mg (cat i-ar fi trebuit mamei pt o cura) ar fi costat 30 de lei. Se gasea inainte si in farmacii, se putea cumpara si fara reteta. Stiu asta pt ca o pacienta a cumparat ultimele fiole dintr-o farmacie. Tocmai de aceea nu se mai gaseste, firmele nu au mai dorit sa-l importe, pentru ca pretul lui era f mic si nu aducea profit (Daca va amintiti au tot fost stiri pe la inceputul anului la tv despre acest lucru).
Eu personal am cautat medicamentul in Romania, in Republica Moldova, Germania si Italia.
L-am gasit doar in Germania si Italia insa acolo chiar nu se gaseste in farmacii, ci numai in spitale si nu am gasit pe nimeni care sa mi-l dea. Vor toti sa vada pacientul.
Cu toate acestea, o pacienta i-a spus azi mamei ca fiica sa i l-a cumparat dintr-o farmacie din Vatican (in urma unei comenzi), pe baza unei retete trimise prin fax.
Sper ca am reusit sa va lamuresc.
Multa sanatate.
0
19-04-2012, ora 18:13
mi26
Nu este medic/terapeut
mi26
Buna ziua!

Stiu ca aceasta este situatia medicamentului intrucat si noi ne chinuim de ceva vreme sa facem rost de ele. Am reusit in cele din urma sa il luam din Elvetia din farmacie, insa la un pret mai mare, dar acceptabil oricum,.

Se pare ca in ROmania totul este mai presus de sanatate, inclusiv comisioanele pt medicamente. Intr-adevar este un medicament f ieftin si de aceea nu se comanda la noi.

Sanatate multa!
0
19-04-2012, ora 20:50
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai nu ma contrazici, pentru ca lamuririle pe care le dadeam eu, otiliaT, erau pentru ERBITUX, nu pentru fluorouracil. ma tem ca stiu si situatia fluorouracilului, este una ingrata cu care se confrunta medicamentele vechi, ieftine si eficiente de foarte multa vreme, chiar de zeci de ani, si nu numai in oncologie si cu siguranta nu doar in romania!

sigur puteti gasi mijloace de a il obtine totusi, prin fundatii diverse, asa cum se proceda si cu dacarbazina o vreme, prin achizitie directa, din alte tari, comenzi pe internet, etc. tot ce va trebuie este o prescriptie, o reteta simpla, de la medicul vostru.
0
19-04-2012, ora 21:28
OtiliaT
Nu este medic/terapeut
OtiliaT
Imi puteti spune pretul si cum ati reusit totusi sa-l cumparati?
Noi inca nu l-am gasit. Multumesc anticipat!
0
19-04-2012, ora 23:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pretul a ce ?
0
20-04-2012, ora 10:25
mi26
Nu este medic/terapeut
mi26
Buna ziua,

Doamna se referea la pretul medicamentului 5 fluorouracil.
0
20-04-2012, ora 10:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
5FU este ieftin, de ordinul a cam 5 lei un flacon, in conditiile in care se pot folosi pana pe la 15-20 de flacoane pe ciclu de chimioterapie, sau pe acolo... exista si mici variatii.
0
20-04-2012, ora 10:46
mi26
Nu este medic/terapeut
mi26
Intr-adevar acesta este pretul din Romania, dar din pacate la noi nu se mai gaseste nicaieri. Noi am reusit sa il luam din Elvetia si am dat 400 lei pe 6 flacoane de 1000 mg.

Daca ne puteti ajuta cu un sfat, unde am putea sa il mai gasim in Romania am fi recunoscatori.

Multumim frumos pt raspunsuri!
0
20-04-2012, ora 10:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca nu stiu, nu am nicio solutie, neocupandu-ma cu medicamente propriuzis... nu pot decat sa sper ca este o criza temporara care se va remedia curand, pentru ca in nici un caz nu este un medicament optional fara de care sa se poata, pe termen lung...
0
20-04-2012, ora 10:59
mi26
Nu este medic/terapeut
mi26
aveti dreptate cand spuneti ca este un medicament esential, dar din cate am inteles nu e o problema cu speranta de rezolvare prea curand. Alternativa pt acest medicament este mult mai scumpa si se pare ca se continua recomandarea aceste alternative

Multumim!
0
20-04-2012, ora 11:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai care e alternativa mult mai scumpa ?
0
20-04-2012, ora 11:44
mi26
Nu este medic/terapeut
mi26
Nu stiu sa va spun numele medicamentului. Doamna doctor ne-a spus ca exista o alternativa care este mult mai scumpa dar cu siguranta se vor termina f repede fondurile in acest mod
0
20-04-2012, ora 11:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Probabil te referi la Xeloda (capecitabina), care e sub forma de comprimate si e patent detinut de compania La Roche. Asa e, e mult mai scump.
0
20-04-2012, ora 11:49
mi26
Nu este medic/terapeut
mi26
Da, asa este. Acum ca am vazut numele medicamentului mi-am adus aminte ca de Xeloda a mentionat Dna Doctor. Stiam de numele acesta intrucat inainte de erbitux a facut tratament cu avastin + xeloda, dar nu imi aduceam aminte deloc denumirea.
0
20-04-2012, ora 17:21
OtiliaT
Nu este medic/terapeut
OtiliaT
Buna ziua!
Noi am reusit sa facem rost deell de la o bolnava de cancer de colon, pentru care acest medicament era esential in cura de chimioterapie. Dupa cum v-am spus, aceasta l-a gasit intr-o farmacie din Vatican si i s-a eliberat pe baza retetei trimise prin fax din tara. Costul unei fiole de 10 ml /500 mg a fost de 6 euro. Mama, din 4 cure de chimioterapie, doar la una a avut si 5 fluorouracil, la celelalte a facut fara. Acum mai are doua cure si le va face cu acest medicament.
Din cate se pare, la noi in tara nu va ajunge prea curand. si pe nimeni nu intereseaza... pe nimeni din cei ce ar putea schimba acest lucru.
Noua ni s-a comunicat de la spitalul oncologic din Cuneo Torino, Italia ca ar putea trimite medicamentul in tara la solicitarea unui spital. Incercati asa.. sau prin asociatiile Caritas.. sau ONG-uri
0
20-04-2012, ora 17:25
mi26
Nu este medic/terapeut
mi26
Buna ziua,

Multumesc frumos pentru informatii! Imi puteti spune va rog daca pacienta respectiva avea pe cineva la Vatican sau au fost trimise direct de la farmacie de acolo? Ne puteti ajuta va rog cu vreun contact de la spitalul din Italia?

Din pacate si pt noi este esential acest medicament

Multumesc inca o data!
0
20-04-2012, ora 17:42
OtiliaT
Nu este medic/terapeut
OtiliaT
Pacienta o avea pe fiica sa in Roma si ea l-a comandat si cumparat.
Din pacate, nu am niciun numar de contact de la acel spital, dar, daca medicul dvs. accepta sa faca demersurile, putem face rost.
Dar v-am spus, spitalul nu accepta sa elibereze medicamentul unui pacient, ci doar in urma unei solicitari a unui spital. (comunicare intre spitale)
0
18-05-2012, ora 11:37
mi26
Nu este medic/terapeut
mi26
Buna ziua,

Revin cu o rugaminte: va rog mult daca stiti vreo modalitate de a procura acest medicament postati aici sau dati-mi si mie un mesaj privat. In acest moment suntem disperati deoarece nu avem medicamentul, ni se promisese ca se rezolva iar tata are nevoie de neaparat!

Va multumesc ! Sanatate multa
0
29-05-2012, ora 20:30
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Buna seara,

Noi am procurat medicamentul din Austria, ni l-a adus cineva de acolo, 10fiole au costat 100 euro.
Le-a putut cumpara de acolo pe baza retetei eliberata de medicul oncolog.
Nu stiu sa va sfatuiesc cu cine sa luati legatura, dar va doresc mult noroc si multa sanatate!
0
30-05-2012, ora 10:13
mi26
Nu este medic/terapeut
mi26
Buna ziua,

Multumes frumos pt raspuns! Noi am gasit o farmacie in Romania care aduce medicamente din Germania, Austria si Ungaria ( la preturile de acolo ) si am comandat asa.
Daca va ajuta va pot da un mesaj privat cu numele acestei farmacii sau daca nu este considerata reclama pot da direct aici numele.

Multa sanatate si dvs!
0
31-05-2012, ora 15:41
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Buna ziua,

Da va rog frumos daca imi puteti lasa numele farmaciei, noi am luat decat pentru o luna, dar nu stim daca o sa urmeze aceeasi schema in continuare sau nu.
Oricum ar fi bine sa stim de unde sa cumparam daca o sa fie nevoie in continuare.
va multumesc!
0
31-05-2012, ora 18:06
mi26
Nu este medic/terapeut
mi26
Buna ziua,

este vorba despre Farmaexpress ( http://www.farmaexpress.ro/ ). Imi cer scuze daca postarea linkului este considerata reclama, dar eu una sincer nu o consider asa, ci o modalitate de a ajuta alti ultilizatori in conditiile in care statul roman nu ofera aceste medicamentele.
Noi am mai luat o data medicamentele din ELVETIA doar pe baza retetei eliberate din Romania - nu a fost nevoie de traducere sau alte documente - prin intermediul unei cunostiintele care era acolo
Tata a vb cu cineva azi la spital si i-a zis ca ei reusisera sa le ia din Ungaria la un pret foarte bun.

Daca mai gasiti modalitati de a procura medicamentele va rog anunti-ma si pe mine.

Multa sanatate!
0
31-05-2012, ora 19:17
1Cenusareasa
Nu este medic/terapeut
1Cenusareasa
Din pacate, nu sint bune de nimic.
5- FU este extrem de ieftin. E folosit ca insecticd in US. O doz a ar costa cam10 centi, poate 1 dolar cu tot cu transport.
Dar nu asta ar fi, ci faptul ca nu sint bune.
Cancerul este complet imun la aceste bazagonii. In celulal canceroas a intra numai: Cesium, Rubidium, Potasium, apa , glucoza ( cu ajutorul Potassium ) si insulina.
Puteti voi cumpara si zeama de pe planeta Marte, ca nu intra.
Din pacate !
Ca nu gasiti, este de fapt un bine. Doar la Leukemia ajuta ceva -ceva.
asta e ! Nu imuscati pianistul
0
31-05-2012, ora 20:08
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu se mai termina minciunile ? cu siguranta ca in leucemie fluorouracil NU este folosit. in care tip de leucemie vrei sa spui, daca tot stii cuvinte din astea grele ? ca sunt multe tipuri de leucemie...
0
01-06-2012, ora 20:49
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Multumesc pentru detalii, o sa incercam sa luam legatura pentru comanda.
Referitor la postarea de mai sus, as ruga-o pe doamna/domnisoara sa ne spuna si pe ce se bazeaza cand face comentarii de genul acesta, nu cred ca este uman si corect sa scrii asa ceva pe un forum unde citesc multi bolnavi de cancer si care folosesc medicamentul asta in schemele de tratament...explica-te te rugam...
0
01-06-2012, ora 20:56
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
1Cenusareasa nu e doamna sau domnisoara, e un domn trecut prin viata si atins de... multiple nevroze, ca sa ma exprim delicat. nu fiti prea aspri cu el, va rog !
0
02-06-2012, ora 00:04
1Cenusareasa
Nu este medic/terapeut
1Cenusareasa
Cristina dragutza !

Fii retinuta a afitrma ce nu stii.
Chemo nu e buna. A adus un miliard de victime ? Cite mai vrei. Nu vezi ca medicii dau in bobi la cancer ? ca habar nu au ?
da, e folosit ca insecticid in US.
INSECTICID !
Cum adica pe ce ma bazez ? dac cineva zice ca a pus benzina in rezervorul masinii, pe ce se bazeaza ? Vrei dovada ca se foloseste ca insecticid ?
Daca mai vrei dovezi, Chemotherapia a fost dezvoltata din armamentul chimic german ramas din primul razboi. Tu ce credeai ? Ca au studiat medicii si s-au uitat in microscoape ? Nu ! Au vrut sa gaseasca o intrebuintare la chimicalel otravitoare ce erau destinate omoritului de oameni pe front.
De acolo e chemo ? De la gasit o intrebuintare la otrava, ca erau periculoase. Asa a inceputr sa fie bagate in oameni. Au zis ca daca a fost bun la omorit soldati francezi, de ce nu ar fi bun la omorit cancer sau insecte.
Nu stiai ? Nu-i nimic !@ Ai aflat acum. Chemo a dost standardizata in 1929 si toti slujbasii sectei oncologice o fac de atunci. Au murit peste un miliard de oamnei in zadar. Si vor muri in continuare.
Ca recunosc meritele lor. Sa prostesti un miliard si sa iti mai mearga in continuare, e ceva.
Lumea nu stie si de asta mai zic, cu parere de rau, ca isi merita soarta.
Cine sint acesti oameni pe care ii lasati s a bage chimicale de omorit pe front si insecticide in venele voastre ?
Nu cumbva cei care dansau in studentie pe mesele arabilor ? Da, ei sint !
Si le dati ce aveti mai scump, IMUNITATEA si Sanatatea fara sa va ginditi.
Voi stiati ca de cum luati chemo, voi nu mai aveti imunitate. Acele chimicale va apara de ceva boli. dar aduc as a multe deseuri ca vei muri de la ele. Nu de la cancer.
Chemo este otrava folosita in razboi, dar si in agricultura !
Surprinsi? Desigur !
oare cine va opreste sa aflati adevarul despre Chemo si secta oncologica ?
Voi nu vedeti ca toti mor dupa chemo ? Vreti dovezi ? Intrebati pe ce prieten reti.Bah, ce mai face Ioana lui Ghethila, ce ave a cancer acum 5 ani. Doar vezi ce zice !
0
02-06-2012, ora 00:09
1Cenusareasa
Nu este medic/terapeut
1Cenusareasa
1Cenusareasa nu e doamna sau domnisoara, e un domn trecut prin viata si atins de... multiple nevroze, ca sa ma exprim delicat. nu fiti prea aspri cu el, va rog !


Hahah !.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
43 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: