5- Htp cat de eficient este pt tratarea depresiei?

506 comentarii 1 23 ..... 16 17 Înainte ›
0
24-10-2009, ora 09:26
melinamavros
Nu este medic/terapeut
melinamavros
Va multumesc din suflet, Mr.Nick, Dumnezeu sa va binecuvanteze!
0
24-10-2009, ora 16:41
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Dumnezeu să vă binecuvânteze şi pe dumneavoastră!
Cu mare plăcere v-am ajutat (cât am putut...)...toate cele bune ;))))
0
25-10-2009, ora 18:56
SLICK
Nu este medic/terapeut
SLICK
Sal Mr. Nick! Cum te mai simti? Ai continuat sa iei sunatoare? Sau ai trecut pe cva homeopat? Eu am renuntat la sunatoare, dar vroiam sa te intreb cva: de la 5 htp e normal sa transpiri foarte mult? eu asa patesc cam de o saptamana...e normal? o sa treaca ?Si cu tratamentul...raman cu schema asta in continuare..pana cand?
pot sa reduc tratamentul peste 2 saptamani?
multumesc mult! cu respect! Doamne-ajuta
0
27-10-2009, ora 00:33
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut şi scz pt rsp-ul tardiv!
Da, iau sunătoare de peste 2 săptămâni...voi lua şi "ceva" homeopat, dar deocamdată nu am timp pentru mine, am doar pentru alţii...
Cum adică transpiri mult? Unde transpiri şi în ce condiţii sau circumstanţe? Când (noaptea, ziua, înainte sau după un efort???? etc.) Rămâi cu această schemă terapeutică minim o lună, după, vorbim!

Salut, noapte bună!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
31-10-2009, ora 17:42
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Heiiiii, abia acum am observat postul dnei GUGLA. Mulţumesc GUGLA pentru informaţii (sper să am timp să mai vorbim pe messenger, nu am mai intrat de foarte mult timp). Pup
0
27-11-2009, ora 23:56
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut,

Cum te mai simţi, Slick???????

Toate cele bune!
0
27-12-2009, ora 12:08
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
Sal nick.ce faci?numele meu e marius.vreau sa mi spui daca 5-htp ajuta la ceva sau nu?eu am luat un an de zile antidepresive(cypralex, anxiar, efectine, calmepan, englonyl, doxepim)dar am renuntat la ele in speranta sa nu devin dependent de asa ceva.am luat 5-htp una seara una dimineata de vreo 3 zile dar ma simt mai rau ca inainte.e ceva temporar sau pur si simplu nu are efect.de cand le iau am stari de voma nu mananc, nu prea dorm ce sa ti mai zic...am iar starea aia de depresie.nu am pofta de viata nu am chef de nimic.vreau sa mi dai un sfat.unde gresesc?sau ce nu am facut bine?ce medicament ar trebui sa iau sa scap deastfel de stari? Multumesc,
0
30-12-2009, ora 13:24
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut,

Foarte bine, mulţumesc pentru întrebare!
5-htp-ul este foarte bun, dar nu are aceleaşi efecte pentru toate organismele, care din punct de vedere morfologic sunt identice, dar din punct de vedere fiziologic, nu prea - apar multe disfunţii care denaturează rezultatele.

Spune-mi te rog, ai luat 5-htp singur, sau în combinaţie cu vreun medicament? Asocierea 5-htp-ului cu un medicament sintetic cu profil psihiatric este strict INTERZISĂ. Are foarte multe interacţiuni negative şi cu medicamente naturale...
Iniţierea tratamentului cu 5-htp se face doar cu o singură capsulă, cu atât mai mult cu cât ai o istorie destul de semnificativă de uzare a medicaţiei psihiatrice (sintetice).

Enumeră-mi te rog simptomele pe care le ai pe parcursul unei zile, dar în ordine cronologică, după ordinea în care se succed! Mulţumesc

Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
30-12-2009, ora 14:44
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
Sal Nick.pai ce pot sa ti spun?nu prea dormeam noaptea.aveam vise care nu ma lasau sa dorm.dimineata cand ma trezeam aveam frisoane ba cald ba frig.stari de voma.cu toate ca nu mancam nimic dar asa ma trezeam cu stari de voma.ma durea si ficatul.si nu aveam eu suflul acela, pofta aia de viata.aveam o teama de orice.nu stiu cum sa ma exprim mai bine.si am renuntat la 5-htp dupa 3 zile.acum iau anxiar cate o jumatate de 3 ori pe zi si ma simt bine.mananc dorm si nu mai am starile alea.mananc mult peste, lapte, cascaval si beau si ceai de la plafar.i zice ceai antidepresiv.mai beau din cand in cand bere fara alcool.daca nu am mai baut de un an simt nevoia de o bere.:-).ce ma sfatuiesti?sa continui cu anxiar?sau altceva?am auzit ca asta provoaca dependenta.dar nici cu 5-htp nu ma simteam bine chiar deloc.multumesc ptr ajutor si sper sa mai vb.ciao.ast rasp tau.
0
30-12-2009, ora 16:39
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Nu mai lua 5-htp NICIODATĂ! Organismul tău s-a obişnuit cu medicaţia psihiatrică sintetică, iar 5-htp-ul este, pentru tine, mult prea puternic.
Anxiarul ingurgitat mai mult de 4 săptămâni, pe lângă toleranţă, induce şi dependenţă psihică...alcoolul nu poate fi asociat cu medicaţie psihiatrică, sau mai bine zis, nu trebuie, pentru că amplifică mult efectele secundare şi măreşte şi efectul farmacologic, ceea ce poate duce la supradoză indirectă...

Consultă medicul pentru o reanalizare a cazului tău! Poţi apela şi la homeopatie, te poate ajuta foarte mult, ca de altfel şi la acupunctură ;)
Toate cele bune şi sărbători fericite şi echilibrate!
0
30-12-2009, ora 16:41
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Am uitat: Ştiu că simţi nevoie de a bea o bere; bea cu moderaţie...

P.S. Omega 3 este foarte bun echilibrant psihic - antidepresiv şi anxiolitic; vorbeşte cu medicul tău curant dsp posibilitatea administrării acestui supliment alimentar.

Numai bine!
0
30-12-2009, ora 23:32
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
Multumesc mult de tot ptr raspuns si ptr sfaturi.asta inseamna ca nu mai pot scapa de anxiar?si cum htp e mai puternic ca anxiarul?cum sa fac sa scap si de anxiar ca totusi iau doze mici.dar daca nu le iau...ma simt rau, naspa.ce pot face?omega 3 zici sa iau?o sa iau.dar magneziu e bun la ceva ca miam luat o cutie din germania si zice sa iau una pe zi.ajuta la ceva?berea fara alcool pot sa beau?nu stiu dar ar trebui sa existe ceva naturist eu stiu ce care sa inlocuiasca anxiarul.vad ca daca il iau ma simt perfect pofta de viata de mancare de orice dar nu vreau sa ajung o leguma.te rog ajutama.multumesc mult.SARBATORI FERICITE SI LA MULTI ANI. PS:ma mai duc si la biserica cam in fiecare duminica si sa stii ca ajuta si asta.am observat.pa.mai vb.
0
31-12-2009, ora 11:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut,

Poţi scăpa de Anxiar, dar ai nevoie de o schemă terapeutică concepută de un psihiatru, o schemă de renunţare gradată, de discontinuare...5-htp-ul este mult mai puternic decat substanţa activă din Anxiar, pentru că este precursorul serotoninei, cel mai important neurotransmiţător al organismului.
Ai luat mult timp medicaţie psihiatrică complexă şi o să-ţi fie foarte greu să renunţi la ce ţi-a mai rămas de luat, chiar şi gradat, dar medicul care ţi-a prescris-o te va ajuta.
Există medicamente naturiste care pot înlocui Anxiarul, dar nul poţi înlocui atât de uşor, cu atât mai mult cu cât organismul tău a devenit avid după Anxiar (te simţi foarte bine de la el, a devenit o hrană pentru sistemul nervos).

Magneziul în combinaţie cu omega 3 se administrează cu mare prudenţă, pentru că-ţi administrezi şi Anxiar, deci, nu lua mai mult de o tabletă pe zi de magneziu şi o gelulă de omega 3!
Bere fără alcool??? Nu ştiu dacă nu cumva are alcool, dar puţin ca şi concentraţie/cantitate...bea, dar puţină, nu mai mult de un pahar, nu toată sticla!
Mă bucur că te duci la biserică, aşa şi trebuie. Evident că te ajută, Dumnezeu este minunat, NU uită de oameni cum uită oamenii de el...

P.S. Ar fi indicat să consulţi un medic homeopat sau un fitoterapeut (îţi fac această recomandare, pentru că tu îţi doreşti o alternativă naturistă)...te vor ajuta foarte mult!
Sărbători fericite şi La mulţi ani. Ai grijă în seara asta, nu face excese alimentare (să nu bei/mănânci mult...)...distracţie plăcută!
0
31-12-2009, ora 11:50
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
Multumsec mult de tot.Distractie placuta si tie si La multi ani!Fie ca 2010 sa aduca mai multe impliniri si bucurii in viata noastra a tuturor.pa.mai vb.
0
31-12-2009, ora 21:39
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
LA MULŢI ANI; un 2010 asezonat cu sănătate, fericire, lumină, armonie, iubire, prosperitate, putere şi credinţă. DUMNEZEU să te binecuvânteze! Petrecere plăcută...;)))
0
01-01-2010, ora 16:47
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
La multi ani Nick.cum ai petrecut?eu am fost cu sotia si colegii de munca la un restaurant.a fost frumos.apropo eu sunt din slobozia.tu?am baut aseara putina sampanie si 5 beri fara alcool.nu mia fost rau.doar dimineata cand mam trezit putin.zici sa continui cu anxiar?dar cat sal mai iau ?ca deja cred ca am un an de cand iau.bine.in combinatie si cu altele.of.tare naspa mai e.si cand ma gandesc ca acum un an nici nu stiam cei aia depresie.ce intorsatura pot lua lucrurile.eu cred ca si antidepresivele astea iti accentueaza unele ganduri sau eu stiu ce.nu?da mi un raspuns in leg cu anxiarul si cum pot scapa de el.multumesc mult.ciao.
0
02-01-2010, ora 17:17
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve,

Cum am petrecut? Hmmm...a fost foarte frumos, dar...mă bucur că te-ai simţit bine alături de familie...
Locuiesc în aria metropolitană a oraşului Bucureşti.

"am baut aseara putina sampanie si 5 beri fara alcool.nu mia fost rau.doar dimineata cand mam trezit putin." - ai grijă la CONSUMUL de alcool.

Ţi-am spus să continui cu Anxiarul, pentru că nu-ţi poţi permite să trăieşti fără el (în acest moment); s-a obişnuit sistemul nervos să primească "ajutor anxiolitic extern", nu se mai oboseşte să se ajute singur...antidepresivele pot să mărească numărul de gânduri, frecvenţa şi calitatea lor etc. (pozitiv sau negativ)...pot crea o normalitate, sau distorsiona şi puţina realitate care mai există în persoana care le ia (principiul efectului colateral negativ); pot echilibra o anume parte şi dezechilibra alta etc.

Mai ştii ce medic ţi-a prescris anxiarul??? Răspunde-mi, te rog!
P.S. Mulţumesc pentru urări, o seară excelentă;)
0
02-01-2010, ora 17:22
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
pai doctorul de la slobozia (voinea) iar cel de la buzau ionescu adrian.cred ca ai auzit de el.conduce sectia nifon.ce sa mai zic...nu prea sunt impacat cu gandul ca iau pastile si toti prietenii imi spun sa renunt la ele.daca ar fi asa usor...asta e.mai vb.ciao.
0
02-01-2010, ora 17:43
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Perfect. Te vei duce la medicul care ţi-a prescris Anxiarul, şi-l vei ruga să-ţi conceapă o schemă terapeutică de discontinuare gradată a acestui medicament. Medicul tău curant te cunoaşte mai bine şi te poate ajuta, dacă-ţi doreşti acest ajutor, logic!
Va trebui să renunţi la consumul de anxiar, pentru că vei deveni supradependent şi cu înclinaţia de a-ţi dori să măreşti doza pentru a te refugia într-o "lume" liniştită şi lipsită de stări de rău...

Ce spui, vei consulta medicul?
0
02-01-2010, ora 17:51
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
pai o sa ma duc la altcineva ca la primul doctor nu vreau sa mai merg ca nu e chiar bun.si nu vreau sa mi dea iar alte pastile.dar totusi nu iau doze mari de anxiar.3 jum pe zi.e rau ca inca nu mi am gasit de munca.am lucrat la un service si am plecat cam de trei luni din cauza ca nu ma intelegem cu sefu.mi se parea prea stresant.si lipsa unei activitati ma inhiba.daca as avea activitate probabil lucrurile ar sta altfel.
0
02-01-2010, ora 20:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ok, consultă alt medic psihiatru, dar te rog să mergi la acel medic cu toate reţetele pe care ţi le-au dat ceilalţi medici, chiar şi cu analizele medicale. Să-l informezi cu privire la antecedentele medicale şi să-i spui de la bun început ce-ţi doreşti - o schemă terapeutică de renunţare gradată la Anxiar...după ce vei renunţa la Anxiar te sfătuiesc să consulţi un medic homeopat sau un naturopat, de pildă un fitoterapeut (medic care prescrie tratamente cu preparate din plante medicinale). Preparatele naturale te pot ajuta enorm de mult şi nu creează dependenţă.
Un loc de muncă te-ar putea ajuta, îţi mai consumă din ce trebuie consumat; îl vei găsi în curând, Doamne ajută!

Toate cele bune!
0
02-01-2010, ora 22:05
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
Noapte buna.multumesc mult ptr sfaturi.ma ajuta enorm as stiu ca e cineva care ma intelege si stie prin ca trec.Doamne ajuta.mai vb.
0
02-01-2010, ora 22:37
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu mare plăcere. Ştiu cât de important este să ai pe cineva care să te înţeleagă. Un simplu sfat sau un ajutor mic, îţi poate deschide pe drumul vieţii, o nouă uşă de intrare, în cazul cel mai fericit, uşa fiind cea a speranţei şi a credinţei...

Noapte bună!
0
06-01-2010, ora 12:44
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
Sal Nick.ce mai faci?eu ma simt parca mai bine.mai iau anxiar dar ce sa fac ?nu pot sal las de tot.la cate pastile am luat bine ca am ramas doar cu astea.in rest?ast sa mai vb.pa
0
07-01-2010, ora 19:49
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Marius,

Eu ţi-am spus ce ar trebui să faci, decizia îţi aparţine. Gădeşte-te bine!

"ce mai faci?" - Astăzi am fost toată ziua deprimat. Am multe probleme de sănătate, dar Îi mulţumesc lui Dumnezeu pentru ele; suferinţa te ajută, te disciplinează (într-o oarecare măsură), te ajută să vezi cât de fragilă şi efemeră poate să fie sănătatea, te determină să-ţi ajuţi semenii care suferă, tocmai datorită cunoaşterii suferinţei, şi să-i înţelegi mai bine, te purifică spiritual etc.. De mâine voi lua un tratament homeopat; dacă nici acest tratament nu va funcţiona...oricum, am mare credinţă şi încredere în Dumnezeu, Îl iubesc şi ştiu că sănătatea va bate şi la uşa fiinţei mele, când va dori! Poate că nu merit să fiu sănătos...Slavă Domnului pentru toate întristările din viaţa mea, fără ele nu aş fi fost ce sunt...

Mulţumeşte-i lui Dumnezeu că eşti cum eşti, este foarte important!
Toate cele bune şi multă sănătate.


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
08-01-2010, ora 13:02
adrian_zarafin
Nu este medic/terapeut
adrian_zarafin
Pt Mr.Nick, LA MULTI ANI si multa sanatate ! Am citit multe din comentariile dvs pe acest forum si cele mai multe dintre ele dovedesc cunostinte solide de medicina alopata sau de fitoterapie. Este minunat sa-ti poti ajuta semenii in suferinta si va multumesc domnule Nick pt sfaturile pretioase pe care le primim de la dvs prin intermediul acestui forum, cei suferinzi de aceasta "ciudata" afectiune a sec 21, numita depresie.


Am 42 de ani si am fost diagnosticat acum cu doi ani cu termenul (pe care nu-l intelegeam pe atunci) de "tulburare anxioasa". Aveam, pe linga o distonie neurovegetativa cu care ma chinuiam de multi ani, niste senzatii inexplicabile, stari de agitatie interioara, (uneori cu tahicardie), neliniste si niste ginduri ciudate uneori, nestiind pe atunci ca apareau pe un fond depresiv.
Dupa doua incercari nereusite de a lua un tratament psihiatric cu "asentra" si dupa aceea "zooloft" avind aceeasi subs. activa -sertralina- antidepresive din cat. SSRI cum bine stiti daca nu ma insel eu, nesuportind efectele adverse, am urmat un alt tratament cu Coaxil-SSRE cred, cu mai putine reactii adverse, timp de aprox 4 luni, pina anul trecut prin februarie. M-am simtit mai bine o perioada de vreo citeva luni fara nici un fel de tratament. Dupa aceea, nefiind adeptul drogurilor psihiatrice, am cautat un tratament naturist. Citind cartea doamnei Dr.Larson "Vindecarea emotionala in 7 saptamini" ocarte geniala dealtfel scrisa de o somitate in domeniu, am aflat de tratamentele cu aminoacizi si vitamine, si am incercat sa urmez si parte din aceste tratamente, un tratament cu L-triptofan, DL-phenylalanina, L-theanina, Acid alfa-lipoic si Benfotiamina un blend de vitamine, plus acizi grasi omega 3, toate import "Swanson" de o calitate foarte buna.

M-am simtit din nou mai bine, mult mai bine, dar acele stari ciudate mai imi apar uneori.Sunt mult mai stabil dpdv emotional.Acum de curind am urmat un tratament doar cu Swanson Premium
St. Johns Wort SW539 375 mg trei pe zi, Swanson Premium Echinacea SW423 400 mg trei pe zi, acizi grasi esentiali omega 3-6-9 Natures Bounty trei pe zi, un complex mineral Ca-Mg-Zn 600 300 si 15mg o capsula, un complex vit +min "Daily Vits" o capsula, si pe la prinz mai luam un complex B-100 deasemenea o capsula.

Acum trei zile am achizitionat un produs nou "Rhodiola" Rhodiola Rosea 500mg extract standardizat la min 3% rosavine si min 1% salidrozide de pe acest site http://www.suplimente.ro/ produs de un brand de renume "Now Foods" si nu stiu sa-l integrez intr-o noua schema de tratament care sa includa si celelalte suplimente pe care le luam deja. Mentionez ca in momentul de fata am renuntat la sunatoare si echinaceea, si am inceput sa iau "Rhodiola" in prima zi o capsula si pe urma a doua si a treia zi cite doua capsule, una dimineata si una la prinz. In continuare mai iau acizi grasi esentiali omega 3-6-9 Natures Bounty trei pe zi, un complex mineral Ca-Mg-Zn 600 300 si 15mg o capsula, un complex vit +min "Daily Vits" o capsula, si pe la prinz mai luam un complex B-100 deasemenea o capsula dupa cum spuneam mai sus.

Rugaminte si intrebare pt Mr. Nick :
se poate face o schema de tratament care sa includa sunatoare echinaceea si rhodiola stiind faptul ca aceasta din urma are proprietati antidepresive asemanatoare sunatoarei si chiar si proprietati imunomodulatoare precum echinaceea? - plus celelalte suplimente pe care le iau deja-

cu respect, Adrian
0
08-01-2010, ora 23:05
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate domn Adrian,

Mulţumesc mult pentru urările sincere şi frumoase; Dumnezeu să vă binecuvânteze cu tot ce aveţi nevoie.

NU aveţi voie să asociaţi sunătoarea cu Rhodiola Rosea, combinaţia este mult prea riscantă la cantităţile standardizate (Rhodiola Rosea şi Hypericum Perforatum se asociază în cantităţi mici (de ex. 43, 5 mg de sunătoare şi 32, 1 mg de Rhodiola), pentru a exista o sinergie compatibilă cu metabolismul neurotransmiţătorilor)). Atât substanţele active din sunătoare (pseudohipericina, hipericina şi hiperforinul), cât şi cele din Rhodiola Rosea (rosavine şi salidroside), exercită o acţiune de inhibare a monoaminooxidazei A şi B, enzime care au ca şi specific inactivarea şi degradarea serotoninei, dopaminei şi a noradrenalinei. O cantitate mare din ambele plante poate avea un efect letal, pentru că reducând MAO A şi B, cresc cantităţile circulante ale acelor neurotransmiţători şi o creştere necontrolată poate produce sindrom serotoninergic, depresie psihotică, tulburări de comportament, anxietate generalizată etc. (sindromul serotoninergic este letal dacă nu se intervine de urgenţă).

Sugestie de urmare a umătoarei scheme terapeutice:
- 2 capsule de Rhodiola Rosea (dimineaţa şi seara), dar nu mai mult de 1000 de mg/zi;
- 2 capsule de complex vitaminico-mineralizant "Daily Vits", împreună cu omega 3-6-9 (1 dimineaţa când luaţi omega 3 şi 1 seara, la fel - după micul dejun şi cină; împreună, este foarte important (acizii omega 3 oxidează dacă nu sunt administraţi cu un preparat cu proprietăţi antioxidante, anti-radicali liberi));
- 1 capsulă de Complex B-100, la prânz, împreună cu o capsulă de BRAHMI (produsul îl puteţi achiziţiona de pe bionatura.ro)...ATÂT, nimic mai mult.

Brahmi conţine un extract standardizat de Bacopa Monnieri, o plantă foarte cunoscută în medicina ayurvedică, care este folosită în scheme terapeutice pentru tratarea multor afecţiuni, printre care şi:
tulburări de memorie, concentrare şi atenţie, anxietate, stres, insomnie, neurastenie, nevroze, atacuri epileptice, depresie etc. În curând îl voi folosi şi eu, pentru a reduce efectele stresului cotidian, dar şi ca susţinător al memoriei!


Cam atât, vă rog să-mi spuneţi dacă aveţi vreo nelămurire...decizia de a lua, sau a nu lua un supliment, vă aparţine în totalitate; faceţi cum consideraţi de cuviinţă.
Toate cele bune şi însănătoşire grabnică!


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
09-01-2010, ora 12:14
adrian_zarafin
Nu este medic/terapeut
adrian_zarafin
Sal Mr. Nick!

Va multumesc frumos pentru raspuns! Dumnezeu sa va binecuvinteze Mr.Nick!

Vreau sa va spun ca ieri si azi noapte m-am simtit foarte rau si nu stiu de ce...
Am avut niste stari de anxietate cu momente de tahicardie(120batai/minut) si extrasistole nenumarate, poate citeva zeci, o stare de agitatie cu tremor, care a inceput seara dupa ora 21 si m-a tinut pina la 5 dimineata cind am fost nevoit sa iau un metroprolol de 25mg ca sa pot sa atipesc macar 2-3ore.Nu am mai luat un betablocant de 1an si jumatate decind am simtit efectele secundare ale "zooloftului".Prin stari asemanatoare am trecut si atunci. Am crezut ca ar putea fii sindrom serotoninergic.

Nick, am luat ultimele trei capsule de sunatoare marti ; miercuri am inceput cu o capsula de Rhodiola, joi am luat doua capsule de Rhodiola una dim si una la prinz si vineri de asemenea doua capsule dim. si prinz. Astazi simbata nu am mai luat nimic si astept raspunsul tau si ce ma sfatuiesti sa fac. In momentul de fata ma simt un pic mai bine...multumesc lui Dumnezeu! Toata noaptea m-am rugat sa nu fie sindrom serotoninergic...ma gindeam ca poate a interactionat sunatoarea cu rodiola cu toate ca nu le-am luat impreuna??? Poate au fost efectele secundare ale "rodiolei" ? poate doza prea mare???

Am hotarit sa nu mai iau nimic pina nu ma consult cu tine, daca binevoiesti sa ma ajuti incontinoare!!!!![pls.]!!!!!!!
Schema terapeutica mi se pare perfecta dar m-am gindit sa incep de luni daca esti si tu de acord.Am zis sa fac o pauza de neluat nimic, de 2-3 zile.

Pt Mister NICK! Cu respect, Adrian
0
09-01-2010, ora 20:21
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate domn,

Prefer să nu vă spun de ce v-aţi simţit rău...bine că aţi trecut peste acele stări, rugăciunea v-a ajutat, Slavă Domnului!
După un tratament cu sunătoare se aşteaptă minim 7 zile, maxim 14 zile, până la începerea unui alt tratament cu medicamente sintetice sau naturale, care au proprietăţi psihoactive (antidepresive, anxiolitice, timoleptice, neuroleptice, chiar şi nootropice, etc.); MAO A şi B îşi refac cantităţile şi acţiunea după un timp, nu imediat, de aceea aţi avut acele simptome/semne specifice unui pseudo-sindrom serotoninergic.
Având în vedere ce vi s-a întâmplat, vă rog să faceţi o pauză de 7 zile (în cele 7 zile puteţi lua doar vitaminele); după cele 7 zile puteţi începe schema terapeutică pe care v-am sugerat-o, dar cu o mică modificare, reduceţi doza de Rhodiola, luaţi doar o capsulă pe zi, dimineaţa; restul rămâne la fel.

Aveţi grijă de dvs., vă rog! Medicamentele naturale pot fi foarte periculoase; majoritatea celor cu tropism psihic(care acţionează la acest nivel, care au o afinitate marepe această sferă) sunt deosebit de sinergice şi produc un cumul de efecte secundare (la anumite doze), cumul care poate fi letal (în condiţii particulare, strict dependente de biodisponibilitate (absorbţie) şi răspunsul organismului (metabolizare, răspuns farmacologic, excreţie etc.).

Toate cele bune şi multe binecuvântări; bineînţeles că binevoiesc să vă ajut în continuare! :)
P.S. Problemele cu inima v-au fost induse de dopamină şi adrenalină.

Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
10-01-2010, ora 20:06
marius@marius
Nu este medic/terapeut
marius@marius
Sal Nick.cum te mai simti? eu ma simt binisor.mai iau anxiar o jum de 3 ori pe zi.lipsa unei activitati dar si vremea asta urata ma fac sa ma simt mai deprimat fara pofta de viata.aici era bun un paharel.dar dupa ce trece efectul cazi iar in depresie.mai bine nu.asa ca beau un ceai si ma joc cu bebe.toate s trecatoare chiar si bolile astea.pa.mai vb.nb.
Adaugă un comentariu / răspuns
506 comentarii 1 23 ..... 16 17 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •