6 ani de risperidona, cum sa incep scaderea dozelor 2mg x 2.Multumesc

07-08-2015
ronaldino
Nu este medic/terapeut
ronaldino
Buna ziua.Din 2009-2011 am primit risperidona 2 mg si paroxetina 2mg, pentru depresie, apoi in 2011 am scazut brusc din doza si de atunci pina in prezent am facut psihoze.Acest tratament a fost pentru depresie, iar acum am schizofrenie, care nu sunt sigur si tot aceleasi pastile le urmez.Mai mult ma gindesc ca risperidona mi-a produs dependenta si imi da efecte adverse de la care am depresie si nu simt viata.Mersi.
8 comentarii
0
07-08-2015, ora 22:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cere antidepresiv de la medicul tau. Tratamentul trebuie luat cam toata viata. Altfel faci psihoze.
0
07-08-2015, ora 22:54
ronaldino
Nu este medic/terapeut
ronaldino
Primesc si acum 20 mg paroxetina, luna trecuta medicul mi-a permis sa scad, dar dupa o luna, adica acum as incerca sa scot jumate de pastila din 2 mg risperidona x2, dar nu stiu ce se v-a intimpla.poate sa fie si totul bine?
Mersi
0
08-08-2015, ora 20:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ti-a permis medicul sa scazi risperidona?
0
09-08-2015, ora 13:38
ronaldino
Nu este medic/terapeut
ronaldino
Buna ziua.Da mi-a spus sa incerc sa scad cu jumatate de pastila.Pina cind am scazut cite un sfert de 2 zile.
0
05-09-2016, ora 14:58
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Nu stiu daca mai e de actualitatea intrebarea. Dar medicul ala nu stia ce face. Nu se scade risperidona brusc!

Poftim site din SUA : http://mentalhealthdaily.com/2014/06/23/risperdal-risperidone-withdrawal-symptoms-how-long-do-they-last/
"For Risperdal, it is recommended to reduce your current dose by 10% every 2 to 4 weeks depending on how well you are dealing with these decreases. If you are extremely sensitive to medications and withdrawals, it is recommended to stick with 10% decreases every month. Therefore if you were taking 2 mg of Risperdal, you would cut to 1.8 mg for the next month."
Deci, recomanda reducerea dozei cu 10% o data la 2-4 saptamani. IN NICI UN CAZ BRUSC! :|

Si da, chair daca nu ai avut probleme in acest sens, reducerea gresita a antipishoticelor la persoane care nu au avut probleme anterior poate da psihoze. :|
Uite: https://manicmuses.wordpress.com/2012/10/04/is-there-now-evidence-withdrawal-from-antipsychotics-can-induce-psychosis/
0
05-09-2016, ora 15:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In spital, cu doctorul. Exista risc de recadere.
0
05-09-2016, ora 15:23
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@clara_p
N-am inteles la ce va referiti.

Eu cred ca da, exista risc de recadere i nsipital cu doctoru ldaca retrage dozele brusc de pe o zi pe alta. Risperidona se retrage in ANI de zile, daca e adevarata treaba cu 10%.

Plus ca se stieca antipishoticele modifica mecanismul de actiune al dopaminei si exista banuieli ca scaderea lor in sine duce la psihoze. :|
1
05-09-2016, ora 16:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunt de acord totalmente cu comentariul dv. antecedent. Mai ales la o persoana care nu are obisnuinta cu recaderile.
Cel mai bine este sub supraveghere medicala daca se poate.
Daca revin delirurile, halucinatiile medicul trebuie sa intervina imediat in tratament asa cum considera.

Oricum pacientul trebuie vazut lunar de doctor.
Nu se obtin informatii pe un forum de la persoane necunoscute despre cum se face o schema de reductie.
Medicul stie antecendentele tale. Unii mai rasariti tin si o fisa.
Se evita astfel o noua cadere.

Ajustarile in plus si in minus se fac de catre medic. Numai si numai daca el considera. In general astfel de boli sunt cronice.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul