8 ani de stres si chin

24-03-2015
juliand
Nu este medic/terapeut
juliand
Am 40 ani si de 8 ani incerc sa traiesc normal.
Problemele digestive au inceput pe 2 ianuarie 2007. Nu stiu de ce sau de la ce m-am deranjat la stomac. Am mers la un internist si pentru 1-2 saptamani problema a fost rezolvata. Au urmat insa
2-3 luni de cosmar in care mancam orez fiert, carne de pui fiarta-coapta si covrigi uscati dar deranjamentele la stomac, crampele si balonarea erau mereu prezente.
A urmat un sir luuung de controale medicale (3 medici la Buzau si 4 gastroenterologi la Bucuresti- 2 conferentiari si 2 profesori universitari). Investigatii peste investigatii (analize de sange, coproantigene, colonoscopie, gastroscopie+ biopsii+determinari pentru Helycobacter si intoleranta glutenica, analize si ecografie pentru tiroida, ecografii peste ecografii).. Toate investigatiile au avut rezultate bune. Am inghitit tone de pastile in astia 8 ani. Pentru o perioada de 2-3 saptamani simtomele se amelioreaza si apoi revin ( ce-i drept nu cu aceeasi intensitate).
Nici un medic nu a luat in considerare ca unele alimentele nu se digera ( macul si susanul de pe covrigii uscati, alunele de pamant in schim nucile si alunele de padure da), bananele creaza imi creaza hiperaciditate, carnea de pui de crescatorie este "criminala" in schimb carnea de porc-muschi file si puiul de tara le tolerez.
Nu ma gandesc la banii cheltuiti doar prin clinici private si retete necompnsate.
Sunt efectiv DISPERATA ca niciun medic nu gaseste cauza ci doar incearca sa trateze efectul iar cu toate aceste probleme trebuie sa fiu prezenta zilnic la serviciu...
5 comentarii
0
25-03-2015, ora 16:39
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Probabil e o disfunctie a PANCREASULUI care nu poate produce anumite enzime pt digestie si din cauza asta aveti simptomele ! Cereti dozarea enzimelor pancreatice iar apoi suplimentati pe cele lipsa sau insuficiente !
0
26-03-2015, ora 15:40
juliand
Nu este medic/terapeut
juliand
Multumesc pentru raspuns!
Marti voi merge sa mai fac analize. O fosta colega, asistenta medicala de laborator, mi-a spus de proba de digestie (tripsina). Este aceeasi analiza cu dozarea enzimelor pancreatice sau sunt analize diferite?
0
26-03-2015, ora 20:33
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Da, este una din enzimele secretate de pancreas, insa trebuie masurate toate sau cat mai multe, aproape sigur va lipseste o enzima drept urmare ramane mancare nedigerata care nu poate fi absorbita de intestinul subtire si de aici simptomele !
0
27-03-2015, ora 09:54
juliand
Nu este medic/terapeut
juliand
Multumesc din suflet pentru raspuns! O sa revin dupa aflarea rezultatelor.
0
05-05-2015, ora 23:03
Terapeut Carmen Meresz
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, TIMISOARA
Terapeut Carmen Meresz
Buna seara,
Problema pe care o aveti este datorida unui metabolism acid.
Ati creat un mediu favorabil de boala.
Din cauza medicamentelor in exces s-au creat anumite reziduri acide pe care ficatul si rinichi nu reusesc sa le elimine.
In momentul in care ph-ul e acid e nevoie de o alcalinizare.
Stomacul dvs.are o cantitate insuficienta de acid clorhidric.
Unele alimente nu se descompun, iar cele care se descompun genereaza reziduri acide.
In urma unei anamneze nutritionale vi se poate stabili, tipul de detoxifiere si programul de alcalinizare.
Eliminati cauza, dispare efectul!
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • Stresul din timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea fătului (studiu)
  • Stresul la locul de muncă
  • Cum se reactivează virusul herpetic în condiții de stres
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • Cum gestionăm stresul?
  • Stresul financiar ar putea cauza și durere fizică
  •