A facut de 3 ori puroi in gat, nas infundat si doarme cu gura deschisa

03-05-2012
nina 7
Nu este medic/terapeut
nina 7
Buna ziua am o fetita de 4 ani pana la varsta de 3 ani nu am avut nici o probleme cu ea dar de cand am dus-o la gradinita anul acesta mi-a facut de 3 ori puroi in gat si am fost si ia dat antibiotic din ianuarie ne tot chinuim cu nasul infundat si doarme cu gura deschisa nu respira decat foarte rar pe nas de 2 saptamani de la respiratie dimineata ramane pe buze un fel de spuma alba iar acuma dimineata ia iesit mai multa spuma din gura am uitat sa va zic ca tuseste si m-am speriat sa nu fie ceva grav ma puteti ajuta cu un raspuns va rog frumos si ne-am gandit sa o operam de polipi daca asa va respira mai bine dar am vazut ca la operatiile de polipi pot sa apara si complicatii ce ar trebui sa fac ?
343 comentarii 12 ..... 11 12 Înainte ›
0
03-05-2012, ora 13:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa fiti constienta.. ca contactul cu copii in colectivitate este o experienta NOUA pentru sistemul imunitar a copilului
si e normal sa faca reactii cu febra.. dar depinde cum este tratata acea raceala si cum ajutati organismul copilului sa se refaca dupa raceala. o vindecare completa dupa raceala dureaza 3 saptamani
timp in care trebuie sa ajutati organismul cu inhalatii, aerosoli, spalaturi nazale, spreiuri pentru faringe si picaturi nazale
2 acum trebuie sa aveti acasa un sprey de desfundat nasul ( care il folositi 3-5 zile )
aspirator nazal sa curatati secretiile.. sau sa sufle copilul bine nasul..
pe nasul curat se administrreaza Colargol cate 3 pic la 8 ore 10 zile
3 Aerius sirop 2.5 ml seara 10 zile
4 sirop Echinacee 3 pe zi
0
04-05-2012, ora 11:41
nina 7
Nu este medic/terapeut
nina 7
va multumesc pentru raspuns vom incerca ce ne-ati spus multa sanatate
0
04-05-2012, ora 15:03
fanica 78
Nu este medic/terapeut
fanica 78
Buna ziua.Am un baietel de 3 ani si 6 luni.Am fost cu el la medicul de familie ca respira foarte greu mai ales cand doarme.Mi-a spus ca are polipi si ca trebuie operat.Doar ce am terminat tratamentul pentru otita.Sforaie si respira numai pe gurita.Va multumesc
0
04-05-2012, ora 20:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
diagnosticul de otita si de polipi.. trebuie confirmat neaprat la un medic ORL
acesta specialitate un medic ORL.. studiaza 6 ani.. si med de familie 3 luni...
in rest e valabil tot ce am scris mai sus si pentru copilul Dvs.
0
14-05-2012, ora 21:28
narcisad
Nu este medic/terapeut
narcisad
Buna ziua, am si eu o problema mi-a aparut in partea stanga a gatului o umflatura care nu-mi trece cu nici un fel de medicamente, vreau sa va spun ca nu ma deranjeaza si nici nu ma doare, va rog sa-mi spuneti ce ar putea fi. Va multumesc
0
14-05-2012, ora 21:33
narcisad
Nu este medic/terapeut
narcisad
Am uitat sa mentionez ca unflatura nu ma doare la atingere.
0
14-05-2012, ora 22:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incepe cu un consult la stomatolog
0
15-05-2012, ora 09:15
narcisad
Nu este medic/terapeut
narcisad
Va multumesc mult.
0
15-05-2012, ora 09:23
narcisad
Nu este medic/terapeut
narcisad
Domnu doctor vreau sa va spun ce tratament am luat, prima data mi-a dat un doctor ORL parasinus, aerius, septolete si sa mestec guma., apoi am fost la alt doctor ORL care mi-a dat bufen si no-spa si la fel sa mestec guma iar medicul de familie mi-a dat ospamox de 1000 si ketonal si fara nici un rezultat.
Va multumesc mult pentru raspuns
0
19-05-2012, ora 22:53
gabi_bacau_234@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
gabi_bacau_234@yahoo.com
D-le doctor, de ieri mi s-a umflat amigdala stanga, nici nu pot inghiti, am luat antibiotic Zinnat, paracetamol si ibuprofen, toata noaptea am facut febra 38, 8-39, locuiesc in spania, ce as mai putea face sa ma lase aceasta durere?am facut si gargara cu sare.Mentionez ca atunci cand am probleme cu gatul, mereu mi se umfla doar stanga.MULTUMESC!
0
20-05-2012, ora 20:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice durere si febra.. dureaza minim 3 zile..dupa incepe procesul de vindecare
poti lua de supt tantum verde si continui tratamentul administrat
cand ai ocazia ajungi la ORL.si rezolvi problema cu amigdala
0
21-05-2012, ora 15:39
mihai_cimpean1
Nu este medic/terapeut
mihai_cimpean1
Buna ziua

Ma numesc Mihai si sunt din ploiesti

Am dureri in urechi cam de vreo 3 luni de zile, in special cand vorbesc la telefon
schimb telefonul de la o ureche la alta si tot nu pot vorbi din cauza dureri
nu fac exces, vorbesc maxim 20, 30 min. zi
inca nu am ajuns la orl

multumesc anticipat
0
22-05-2012, ora 16:33
danyela30
Nu este medic/terapeut
danyela30
buna ziua, am revenit cu problema baietelului meu si anume polipii.
V-am mai scris eu in luna ianuarie si februarie. Deci baiatul meu de 4, 6 ani a avut o otita seroasa in Oct api inca 2 in Dec si in Ian o timpanotonie. L-am tinut acasa pana in 22 apr. cand a inceput gradiita. Inainte de a aincepe gradinita am fost la un dr cunoscut in Buc. si l-am intrebat daca crede ca trebuie operat si a spus ca are polipii DE MARIME MEDIE si daca mai face otita cand incepe gradi sa il operam. De 3 LUNI de zile insa el RESPIRA NOAPTEA DOAR CU GURA DESCHISA, iar de 3 saptamani tuseste la trezire dim si dupa-masa si isi drege vocea ( se aud mucisori pe gat). Dar NU are otita. Cand sufla nasul nu iese nimic desi ii tot pun ser fiz, Nazomer Tetrisal, Sinupret Eurespal...nu iese nimic iar noaptea tot asa respira iar acum si ziua la fel din cauza acestei 'raceli'.I-am facut luni teste cutanate la alergolog si totul e ok.
Nici macar cand plange nu ies mucisori (ca la un om normal ) desi se aud multi acolo.
1. Va rog sa imi spuneti: mucisorii de acum nu ies din cauza polipilor?
2. In ce fel ii poate dauna dormitul de atata timp doar cu gura deschisa?
Daca raspunsurile la cele 2 intrebari sunt pozitive ma gandesc sa il programez pentru operatie.
Dvs credeti ca trebuie operat sau m-as grabi?
Maine trebuie sa dau un raspuns dr care i-a facut timpanotonia in Ian.

Astept cu nerabdare raspunsul la cele 2 intrebari. Multumesc anticipat!
0
22-05-2012, ora 17:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
danyela30
1. secretiile se gasesc intre criptele polipilor.. si nu au cum sa iasa de acole decat prin spalaturi nazale specifice facute la un cab. ORL..dotat cu aspirator.
2. dormitul cu gura deschisa.. modifica cresterea osului maxilar si din aces motiv cu timpul o sa aiba nevoie de aparat dentar
Cred ca e cazul de interventie chirurgicala

mihai_cimpean1
trebuie sa faci un consult ORL.. asa prin corespondenta nu se poate sti ce este acolo
0
22-05-2012, ora 17:46
danyela30
Nu este medic/terapeut
danyela30
va multumesc pentru raspunsul prompt!
am uitat sa precizeze ca el nu sforaie, iar polipii nu au fost depistati ca urmare a unei endoscopii (cred ca se face cu camera video micuta)
daca nu a implinit inca 5 ani exista sanse mai mari de refacere?
e adevarat si faptul ca nu se oxigeneaza creierul din cauza asta?-(a respiratului pe gura noaptea)-acest lucru mi l-a spus o dn dr stomatolog

ma scuzati ca va mai intreb si aceste lucruri;asta pt ca aud despre copii cu complicatii mult mai grave decat baiatul meu si de aceea ma consider un pic vinovata ca inclin spre operatie mai ales ca dna dr la care mergem din Ian nu ne-a impus aceasta operatie.
0
22-05-2012, ora 17:50
danyela30
Nu este medic/terapeut
danyela30
dar ma gandesc ca nu ne poate opera in starea aceasta cu acei mucisori cu care se inneaca si nu ies dloc pe nas; avem aerosoli acasa si batista bebelusului ce putem face?s-a mirat si dn dr ca nu a facut otita dupa aceste 3 sapt de mucisori si vad ca nici febra...dar ma gandesc ca nu vortrece de la sine si ca vor trebuie scosi cumva...

multumesc mult pt toate sfaturile din acest an!!!
0
23-05-2012, ora 12:30
danyela30
Nu este medic/terapeut
danyela30
spuneti-mi va rog, faptul ca ii pun in nas de appx o luna in fiec zi, cam de 2 ori pe zi, apa de mare Nazomer sau Tetrisal am cauzat vreo problema grava asupra nasului??a mucooasei?iar din ianuarie pana acum am mai avut astfel de perioade de 2-3 sapt in care i-am pus si ser si apa de mare, fara sa fie racit...de frica sa nu faca otita si in speranta ca va respira mai bine noptle.
0
23-05-2012, ora 14:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
apa cu sare poate duce la iritatia mucoasei nazale
la 10 ziiel trebuei schimbat cui ceai cald de musetel
0
23-05-2012, ora 15:33
danyela30
Nu este medic/terapeut
danyela30
multumesc!
asa voi face pana in ziua operatiei...poate cu ceaiul scapam si de acei mucisori datorita carora tuseste la trezire de 2 sapt si isi drege vocea de 1 sapt.
sper sa nu ma razgandesc.stiti cred macar din auzite ce simte o mama in astfel de cazuri chiar daca se spune ca este simpla; ideea ca ii "smulge " ceva si va curge mult sange cu care se poate inneca, apoi ideea de anmsetezie generala care este periculoasa si pt un om mare.
credeti ca ar mai fi avut vreo sansa de vindecare a acestor polipi daca as amana operatia pana la toamna?!am putea scapa altfel de respiratul acesta noaptea pe gurita?
In febr am facut si o cura de 20 zile cu Avamys.
imi raspundeti doar daca doriti la aceasta intrebare.
0
26-05-2012, ora 01:13
livia28
Nu este medic/terapeut
livia28
Buna seara!
De cativa ani ma lupt cu un stafilococ auriu nazal. Am facut de foarte multe ori tratament cu antibiotice, cu cele la care mi-a iesit sensibl la antibiograma. Nu reusesc sa scap de el. Ma deranjeaza foarte rau, am nasul uscat, senzatii de mancarime si usturime. Medicii pe care i-am contactat mi-au recomandat antibiotice in continuare, iar el este sensibil mereu la alt antibiotic. Am intrebat daca pot face tratament local cu o solutie sau cu altceva pentru ca voi ajunge sa imi distrug ficatul, dar nu mi s-a recomandat nimic, ci iar antibiotice. Va rog sa ma ajutati! Va multumesc!
0
26-05-2012, ora 10:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. se poate face.. si este necesar sa faci tratament local.
ai fost la un medic ORL ?
ai facut radiografia SAF ?
ai probleme dentare ?
0
26-05-2012, ora 13:10
livia28
Nu este medic/terapeut
livia28
In toamna am avut o interventie chirurgicla pentru scoaterea amigdalelor si i-am spus medicului ORL de stafilococ, iar el mi-a recomandat sa fac tratament dupa antibiograma.
Dar ce tratamente locale se pot face?
Ce este radiografia SAF?
0
26-05-2012, ora 16:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.faci Radiografia SAF ( la radiologie)
2. Atasezi radiografia Scanata + rezultatul de la ultima secretie nazala + antibiograma
pe adresa personala -
o sa ai un sfat concret sau o consultatie personalizata
http://www.romedic.ro/cmi-orl-dr-flueraru/articol/5182
0
06-07-2012, ora 19:34
livia28
Nu este medic/terapeut
livia28
Am reusit sa fac radiografia SAF si am repetat exudatul nazal. Acesta din urma a iesit negativ, insa radiografia arata ceva probleme la sinusuri. Am remarcat ca atunci cand am apasat deasupra maxilarului, la baza nasului ma doare (doar daca apas), iar durerea persista in jur de 10-15 minute. Va voi trimite pe adresa de mail radiografia si rezultatul de la secretia nazala scanate. Va multumesc!
0
06-07-2012, ora 22:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am vazut radiografia.. NU este o sinuzita purulenta
acele modificari din sinus sunt minore
ati facut consult si radiografii la stomatolog ?
0
06-07-2012, ora 22:47
livia28
Nu este medic/terapeut
livia28
Acum un an am rezolvat problemele stomatologice. Pe mine ma deranjeaza, in primul rand, uscaciunea nasului, faptul ca am mancarimi si fac mereu bube in nas. Am mucoasa nazala foarte uscata
0
06-07-2012, ora 23:03
livia28
Nu este medic/terapeut
livia28
Acum cativa ani doi medici mi-au pus diagnosticul de deviatie de sept. Mi s-a propus chiar o operatie pe care am refuzat-o. Poate fi o inflamare a sinusului maxilar care sa dea aceste simptome?
0
08-07-2012, ora 02:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu. Nuaisinuzita. E vorba de alceva. O rinita care poatefi din cauza deviatiei dexsept. Sau din cauza problemelor gastrice.hidratarii proaste. Lipsei vitaminelor a sau e. s.a cauze
0
18-07-2012, ora 00:01
livia28
Nu este medic/terapeut
livia28
Am un astm bronsic si sunt plurialergica. Asta sa fie cauza?
Ce imi recomandati?
Am fost o saptamana la mare si acolo nu am avut aceste simptome.
0
18-07-2012, ora 21:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
astmul bronsic.. nu e o problema locala bronsica.. face parte din o problema mai compliucata a intregului organism..
incepand cu tractul digestiv.. mai cu seama intestinele.., intoleranta la anumite produse alimentare, alergiea la anumite produse chimice din cauzza intoxicarii organismului.. duc la aceste reactii neadecvate a organismului cum ar fi astmul sau rinita alergica
dupa cum ati Observat in anumite conditiii climaterice si de alt regim alimentar.. nu se mai declanseaza astmul...
e mult de munca.. cautati un medic Nutritionist care sa va explice ce mancati si ce NU...
faceti cure lunare de dezintoxicare cu ceaiuri
aveti grija sa fie scaun zilnic..si digestie perfecta
numai in acest caz o sa puteti controla si trata celelalte simptome
Adaugă un comentariu / răspuns
343 comentarii 12 ..... 11 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.