A fost diagnosticat cu tumora pulmonara posterobazal drept

11-06-2010
cerasella30
Nu este medic/terapeut
cerasella30
Sunt f disperata, va rog sa ma ajutati! stiu ca nu prea am suficiente date, intrucat inca nu s-a facut biopsia, dar pana atunci va rog sa va expuneti o parere, poate ma mai linistesc. Tatal meu a fost diagnosticat cu tumora pulmonara posterobazal drept D37 si adenopatie mediastinala R 590. Rtg toracica PA: imagine radioopaca de forma rotunda cu diam de 8 cm dine delimitata situata posterio-bazal drpet.. Consult pneumologic:Dg: Macronodul postero-bazal drept (Chist hidatic?, Hamartom?, Neurinom?, Tu pulmonara periferica?), HTAEstd II, CIC, BRD, AVC hemoragic stang in antecedente. Rtg. toracica:opacitate macronodulara bine delimitata bazal drept. LLD localizat in partea bazala. Mentionez ca are si o hemipareza spastica posthemoragie cerebrala emisfera stg. din 2002.
Am cautat pe net si am gasit ca D37 inseamna ca deocamdata nu se stie daca e o tumora benigna sau maligna, asta urmand sa se constate dupa biopsie. Din cunostintele dv si din experienta dv credeti ca poate fi benigna la asa dimedsiune? nu stiu ce e R590.. e ceva grav? daca se opereaza hemipareza nu il afecteaza?
va rog sa imi raspundeti daca e ceva grav, mi-e f frica, nu vreau sa ma gandesc la ceva malign sau ca va pati ceva...va doresc multa sanatate ca e cea mai importanta!
7 comentarii
0
21-06-2010, ora 16:20
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
detalii pe care le dati sunt insuficiente
este nevoie de un examen CT si o bronhoscopie pentru a avea cateva date mai concrete
daca s-a pus dg de adenopatii mediastinale pe radiografie atunci acestea sunt f mari
nu se face o interventie chirurgicala pentru aceasta patologie fara examen computer tomograf (CT)
0
12-08-2010, ora 21:32
cerasella30
Nu este medic/terapeut
cerasella30
am revenit cu alte detalii. tatl meu a fost operat in 12 iulie 2010, i-a fost extirpat lobul inferior drept si i s-au ;uat probe si din ganglionii afectati. operatia a decurs bine, se simte bine, iar in prezent face chimioerapie si apoi urmeaza si radioterapie. rezultatul biopsiei este urmatorul: diagnostic clinic: neo pulmonar lob inferior drept; piesa trimisa: ganglion(extemporaneu), lob inferior drept, margine de rezectie bronsica; tipul interventiei chirurgicale: lobectomie inferioara dreapta. Limfadenectomie. localizare: plaman drept, lob inferior; marimea tumorii:95*90*65mm;aspect macroscopic: albicioasa-cenusie, compacta; Tipul histologic: adenocarcinom, acinar; grad histologic: moderat diferentiat; Invazie vasculara sanguina:abseanta; Invazie perineurala: abseanta; Infiltrat inflamator peritumoral:redus; Necroza:prezenta; Margini de rezectie bronsica: libere de tumora;pleura; libera de tumora; Stadiul tumorii: pT2; Nodulii limfatici regionali(cu metastaze/nr. total examinati): inttratoracici-intrapulmonari, hilari7/9
trimisi separat(extemporaneu)4/4; Extensie perinodala:prezenta, nodulii limfatici fara metastaze: antacoza si histiocitoza sinusala; stadialaizarea nodulilor limfatici: p N1; Diagnostic histopatologic: adenocarcinom moderat diferentiat pulmonar, care produce metastaze in 7/9 limfonoduli perihilari, 2/2 limfonoduli peribronsici si 4/4 limfonoduli trimisi separat(extemporaneu), p T2N1

va multumesc dl. dr. pentru raspuns si sper sa imi raspundeti si acum sa ma lamuriti. din ce am inteles eu, are sanse bune, nu sunt metastaze si am primit incurajari. dar ma sperie ca am citit pe net ca adenocarcinomul avanseaza lent dar da metastaze rapid pe cale limfatica si sanguina. asta ce inseamna? apare cancerul linfatic? cum avanseaza sau se poate stops si trai mai multi ani cu acest diagnostic? tata se simte bine, manaca bine, doar ca e palid putin, nu stiu poate de la chimioterapie, nu a avut greata, deocamdata a facut doar 2 sedinte una saptamanal, pauza 2 sapatamani si asta de 4 ori. apoi urmeaza si radioterapie. are voie sa manace orice? ce tratament pe langa cel ce il face ne mai sugerati? daca mai sunteti in situatia mea va rog s aimi scrieti. va multumesc si astept raspunsuri. Multa sanatate la toata lumea!
0
13-08-2010, ora 04:42
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
in primul rand
tumora de 95/90/65 este stadiul T3 si nu T2
deci histopatologul nu este prea bine pus la punct cu stadializarea cancerului bronhopulmonar
daca denumirea ganglionilor este doar ceea ce ati scris acolo atunci ori nu s-au scos ganglionii din mediastin - ceea ce nu e bine, ori nu se pomeneste de ei in rezultat, ceea ce e bine dar nu ecorect
ca sa ma lamuresc - ori scrieti exact buletinul HP ori il scanati si il trimiteti -

din start va zic ca este T3 la aceste dimensiuni
mai mult va spun dupa ce vad rezultatul
trimiteti-mi mesaj privat - unde s-a operat si cine?
0
18-08-2010, ora 09:20
cerasella30
Nu este medic/terapeut
cerasella30
am revenit cu alte detalii. tatl meu a fost operat in 12 iulie 2010, i-a fost extirpat lobul inferior drept si i s-au ;uat probe si din ganglionii afectati. operatia a decurs bine, se simte bine, iar in prezent face chimioerapie si apoi urmeaza si radioterapie. rezultatul biopsiei este urmatorul: diagnostic clinic: neo pulmonar lob inferior drept; piesa trimisa: ganglion(extemporaneu), lob inferior drept, margine de rezectie bronsica; tipul interventiei chirurgicale: lobectomie inferioara dreapta. Limfadenectomie. localizare: plaman drept, lob inferior; marimea tumorii:95*90*65mm;aspect macroscopic: albicioasa-cenusie, compacta; Tipul histologic: adenocarcinom, acinar; grad histologic: moderat diferentiat; Invazie vasculara sanguina:abseanta; Invazie perineurala: abseanta; Infiltrat inflamator peritumoral:redus; Necroza:prezenta; Margini de rezectie bronsica: libere de tumora;pleura; libera de tumora; Stadiul tumorii: pT2; Nodulii limfatici regionali(cu metastaze/nr. total examinati): inttratoracici-intrapulmonari, hilari7/9
trimisi separat(extemporaneu)4/4; Extensie perinodala:prezenta, nodulii limfatici fara metastaze: antacoza si histiocitoza sinusala; stadialaizarea nodulilor limfatici: p N1; Diagnostic histopatologic: adenocarcinom moderat diferentiat pulmonar, care produce metastaze in 7/9 limfonoduli perihilari, 2/2 limfonoduli peribronsici si 4/4 limfonoduli trimisi separat(extemporaneu), p T2N1

va multumesc dl. dr. pentru raspuns si sper sa imi raspundeti si acum sa ma lamuriti. din ce am inteles eu, are sanse bune, nu sunt metastaze si am primit incurajari. dar ma sperie ca am citit pe net ca adenocarcinomul avanseaza lent dar da metastaze rapid pe cale limfatica si sanguina. asta ce inseamna? apare cancerul linfatic? cum avanseaza sau se poate stops si trai mai multi ani cu acest diagnostic? tata se simte bine, manaca bine, doar ca e palid putin, nu stiu poate de la chimioterapie, nu a avut greata, deocamdata a facut doar 2 sedinte una saptamanal, pauza 2 sapatamani si asta de 4 ori. apoi urmeaza si radioterapie. are voie sa manace orice? ce tratament pe langa cel ce il face ne mai sugerati? daca mai sunteti in situatia mea va rog s aimi scrieti. va multumesc si astept raspunsuri. Multa sanatate la toata lumea!
0
18-08-2010, ora 12:27
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
stadializarea finala pe care o dau dupa rezultattul histopatologic este T3N1M0 - stadiul IIIA - anatomopatologul de acolo nu stie inca noua clasificare a cancerului bronhopulmonar
cat va trai nu se poate spune exact - de fapt nimeni nu poate spune asta
in functie de cum reactioneaza la chimioterapie avem si evolutia ulterioara
adenocarcinomul nu este din pacate cea mai favorabila histologie posibila, este mai chimiorezistent
are sanse sa mai traiasca ani dar depinde de tratamentul postoperator
daca se simte bine dupa chimioterapie in principiu este un semn favorabil
echipa chirurgicala e ok
nu trebuie sa mai faca un alt tratament
doar sa manance bine si sanatos pentru a rezista la chimioterapie
cu stima
0
06-09-2010, ora 10:54
cerasella30
Nu este medic/terapeut
cerasella30
daca i-au fost afectati si ganglionii cat e de grav?
0
27-06-2011, ora 13:00
cerasella30
Nu este medic/terapeut
cerasella30
buna ziua! am revenit cu alte intrebari in privinta bolii tatalui meu. tata a facut anul trecut tratament chimioterapie si radioterapie. anul acesta pe data de 1 iunie a facut o tomografie toracica si una abdominala. la abdomen toate organele sunt ok, in schimb la plamani au aparut metastaze, respectiv 2 ganglion de 2cm pe un plaman si de 4 cm pe celalat. oboseste f repede, tuseste des dar nu cu sange, manaca destul de bine, pot spune ca inca nu a slabit decat vreo 2 kg, dar se vede ca pe zi ce trece organismul lui slabeste. a refuzat tratamentul de chimioterapie, doreste doar sa il reinceapa peste 2 luni. nu am reusit sa il convingem nicium, unii oameni ne-au sfatuit sa nu mai faca tratament ca doar il chinuim si sa ne pregatim ca nu va mai trai decat 6 luni -1 an. ce ma sfatuiti? in ce stadiu este boala? il dor oasele si tot a doua zi ia o pastila de diclotard. ni s-a spus sa nu ii dam zilnic ca nu face bine si sa trecem pe piafen. are rost sa il convingem sa inceapa tratamentul? ii va face mai mult rau? as vrea sa stiu cam cat mai poate trai, stiu ca nu imi puteti da un raspuns, dar macar aproximativ dupa statistici, sau dupa alte cazuri intalnite de dvs. va multumesc anticipat pentru raspuns. va rog sa ne mai dati si alte sfaturi, ce se poate face pentru el.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vitamine și suplimente pentru plămâni
  •