A inghitit o baterie!

10-03-2011
lorinczandreea
Nu este medic/terapeut
lorinczandreea
Buna! Fetita mea de 1 an si 2 luni a inghitit acum 13 zile o baterie mica rotunda de ceas. Am fost cu ea la dr. i-au fecut radiografii si bateria e in intestinul subtire. Au spus ca daca nu iese pe cale naturala s-ar pune problema unei operatii. Dar deocamdata mai asteptam. Cat sa mai astept??? Mi-e groaza de operatie!!
6 comentarii
0
10-03-2011, ora 16:16
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
se pare ca bateria nu se dizolva si nici nu se elimina cu lapte sau apa..daca ar bea copilul, mai multa.
Pt.ca e acida..dupa o perioada MARE de timp, ar putea "face perforatii" ale intestinului subtire.
De aceea, ascultati ce spun medicii (consultati..cati mai multi)..sa-si de-a cu parerea,..
DAR daca ar fii adult, o mancare consistenta ca de ex.. fasole batuta, tocana de cartofi, sarmale..etc...
si apoi multe lichide, ar duce la eliminarea..bateriei.
E cam complicat ca, fetita e micuta!
Sa va traiasca si...rugati-va sa scape fara operatie.
O zi Buna si sa auzim de bine!
0
10-03-2011, ora 20:12
petronela 2011
Nu este medic/terapeut
petronela 2011
Nu mai stati nici o ora. Am auzit un caz asemanator care s_a soldat foarte rau. Daca iese acidul din baterie, arde tesutul.Luati masuri urgente. Bafta!
0
10-03-2011, ora 22:05
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
m-am tot gandit...(nu a-ti precizat nici orasul, localitatea, judetul)...de unde sunteti...
si in functie de asta...a-ti putea consulta un medic in Ungaria, aproape de granita cu Romania.
Hotarati-va si va voi scrie un nr.de tel...de acolo.
O seara buna!
Doamne ajuta!
0
11-03-2011, ora 09:43
lorinczandreea
Nu este medic/terapeut
lorinczandreea
Multumesc pt raspunsuri.
Suntem din Sighisoara Jud. Mures. Am fost si la Spitalul Mare din Tg. Mures la chirurgie infantila, dar mi s-a spus sa ma duc acasa sa astept sa iasa pe cale naturala.
Acidul din baterie s-a fi scurs deja pt ca fetita a avut scaunul verde o saptamana, am spus asta medicului dar mi-a spus ca nu aare cum sa se scurga acidul pt. ca bateria e capsata. acum are scaunul normal si nu are nici un simptom (durei abdominale sau varsaturi).
0
11-03-2011, ora 10:41
lorinczandreea
Nu este medic/terapeut
lorinczandreea
A eliminat bateriaa!!!! Multumesc lui Dumnnezeu. Dupa 2 saptamani de calvar!
0
11-03-2011, ora 14:42
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Doamne ajuta!
ce veste minunata, mamica draga,
ma bucur de acest lucru si NU UITA in fiecare moment sa aduci MULTUMIRE si recunostinta Bunului Dumnezeu, Maicii Domnului si Sfantului Nectarie.
Noi ne-am rugat si iata, o familie, o mamica, o fetita sunt azi cu bine acasa, fara grija care, i-a macinat aceste 2 saptamani.
O primavara frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea copilului de 2 ani
  • Mierea poate proteja împotriva efectului caustic al bateriilor înghițite
  • Un mediu prosper este esențial pentru dezvoltarea sănătoasă a copiilor mici
  •