A luat cineva haloperidol? | Forumul Medical ROmedic

A luat cineva haloperidol?

18-02-2016
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Am scris mai demult pe acest forum si am primit numai sfaturi bune, multumesc.am fost diagnosticata cu sindrom anxios urmand tratament cu anxiar 1 cmp ziua si unul seara si xanax pe care nu lam putut lua caci mi se umfla buzele care a fost inlocuit cu un supliment numit stresclin, dupa 3 luni de tratament, inca nu ma simt bine asa ca am schimbat psihiatrul cu unul din pitesti care mia recomandat haloperidol 5 pic la prânz si seara si duloxetina seara.as vrea sa stiu dak a luat cineva ca am vazut ca are foarte multe efecte adverse haloperidolul si mie putin frica sa il incep acest tratament.
72 comentarii 12 3 ÃŽnainte ›
0
18-02-2016, ora 16:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
V-a dat doza f mica de Haloperiod. Puteti incerca o perioada si apoi cand zice doctorul reduceti sau renuntati. Trebuie tinuta legatura lunar cu medicul.
0
18-02-2016, ora 17:28
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Deci la o doza mica nu apar efecte adverse grave?tratamentul e pt 2 sapt deocamdata.eu mă tem de reactie adverse în timpul administrarii caci sunt alergica la multe medicamente
0
18-02-2016, ora 17:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Va cred. Puteti avea alergie si la 5 picaturi si la 50. 50 picaturi de 3 ori pe zi e doza care se da unui bolnav in episod psihotic, ca sa puteti compara. Daca dv. aveti alergie la haloperidol nu veti stii decat daca testati pe dv. Nici doctorii nu stiu sa va spuna. Incercati pt inceput cu 2-3 picaturi sa vedeti daca il tolerati.
0
18-02-2016, ora 17:44
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Multumesc o sa incerc cu 2- 3 picături si o sa vad, sper sa nu am vreo reactie alergica
0
18-02-2016, ora 17:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pentru putin. Puteti incerca prima oara cu 1-2 picaturi daca va stiti sensibila.
0
18-02-2016, ora 18:23
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Nu mie frica ca o sa devin dependenta cat sa nu fac un soc anafilactic
0
18-02-2016, ora 18:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu se face dependenta de la haloperidol.
Nici nu stiu de ce vi l-a recomandat, puteti merge f bine doar pe antidepresiv.
Soc anafilactic se face in general de la injectii. In nici un caz de la o picatura de haldol. Repet, unii iau 150 pe zi.
Incepeti cu o picatura si cresteti cu cate o picatura pe zi sa fiti impacata.
0
18-02-2016, ora 18:41
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Multumesc din suflet si credeti ca ar fi suficient sa incerc o perioada sa iau doar duloxetina ?
0
18-02-2016, ora 18:44
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
As întreba dak sunteti cumva medic pshihiatru ? Ca as face o programare la dvs dak sunteti medic, ca aveti o alta abordare a problemei
0
18-02-2016, ora 18:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cred ca da. Antipsihotic, cum e haldolul se da doar cand antidepresivul nu si-a facut efectul singur.
0
18-02-2016, ora 18:49
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Imi inspiratii f multa incredere de aceea am intrebat, mas fi bucurat sa pot face o programare, oricum multumesc muuuuult pt sfaturi
0
18-02-2016, ora 18:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu nu sunt medic, Sunt pacient de 22 de ani. Dar mi s-au prescris si mie aceste medicamente si totul s-a facut intr-o anumita ordine.
Efecte secundare are haloperidolul dar la cantitati mari, zeci de picaturi pe zi.
0
18-02-2016, ora 18:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cand se trateaza un sindrom anxios, ca al dv. se incearca mai intai un antidepresiv, daca nu merge se schimba cu altul si cu altul si daca nu se gaseste unul cu care sa mearga se da un antipsihotic. Iar in general antipsihoticul nu e haloperidol. V-a dat haldol ca acesta poate fi dozat usor. La picatura.
Ad-ul recomandat pt dv isi face efectul in 2-4 saptamani. Daca in maxim 4 saptamani sunteti bine, eu nu as mai lua haloperidol, tinand cont ca spuneti ca aveti frecvent reactii alergice.
0
18-02-2016, ora 18:59
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Imi pare rau ca nu sunteti medic ci pacient, deci ma întelegeti prin ce trec, e foarte greu sa găsesti un medic care sa te inteleaga si tot odata sa nu te intoxice cu medicamente eu inca nu am gasit acel medic inca mai caut
0
18-02-2016, ora 19:01
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Cred ca nu il iau deloc haloperidolul ci doar duloxetina si apoi mai vad
0
18-02-2016, ora 19:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Va inteleg perfect. Am trecut de 3 ori prin soc anafilactic din cauza ca medicii au refuzat sa inteleaga ca am reactii alergice la anumite substante. A fost infiorator. Nu mai imi doresc sa se repete.
Duloxetina iar e un medicament ciudat cu reactii adverse din prima la multi. Va sfatuiesc sa cititi cu atentie prospectul inainte sa inghititi si sa vedeti daca puteti rupe pastila. Nu e intentia mea sa va sperii dar nici sa va ascund adevarul pe care medicii nu doresc sa il spuna nu as vrea. Incepeti intai in prima zi cu jumatate de pastila, daca se poate rupe, ca sa verifcati daca aveti reactie alergica la el. Sa aveti niste lapte in frigider cand testati pastile prima oara. Daca vi se face rau, beti o cana, doua de lapte, se elimina mai usor si trec mai repede reactiile adverse.
0
18-02-2016, ora 19:14
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
De cateva ori am ajuns in urgenta plina de pete pe gât si piept in urma medicamentelor si cu buzele umflate si au zis aproape mereu sa ma duc la psihiatru ca este pe sistem nervos, nu mau inteles deloc si nu vreau sa trec iar prin asta, dar pe de alta parte mam saturat sa fiu mereu in starea asta, 1 zi buna 7 rele imi afecteaza viata starea asta si trebuie sa risc din nou sa incep alt tratament nu am de ales
0
18-02-2016, ora 19:18
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Stiu ca suntem diferiti si nu se potrivesc acelas tratament si ca nu sunteti medic totusi stiti mai multe decat mine si va intreb care antidepresiv ar fi mai usor de tolerat si cu mai putine reactii adverse, oricum nu ni le da nimeni fara reteta da macar sa fac o comparatie intre medici
0
18-02-2016, ora 19:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Niciunul. Si cei mai sanatosi care nu au reactii alergice pot lua un antidepresiv si sa nu il suporte organismul.
Eu am schimbat 6 antidepresive pina sa il gasesc pe cel bun.
Pe de alta parte va spun ca se poate. Trebuie sa aveti rabdare cu ele si sigur va veti gasi unul bun.
Se imbunatateste calitatea vietii cu antidepresivul, atunci cand il gasiti pe cel care vi se potriveste.
Doctorul trebuia sa se gandeasca la un lucru. Daca luati si duloxetina si haldol deodata si e ceva, de unde stiti de la care ati avut reactie alergica ?
0
18-02-2016, ora 19:36
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Iam spus ca fac alergii si a zis ca sunt doze mici si nu da reactii adverse cand am citit acasa prospectul mam îngrozit am incercat si plante dar nu ajuta cu nimic si terapia florala bach la fel, ma chinui groaznic si nimic nu ma ajutat asa ca nu stiu de unde sa mai am rabdare
0
18-02-2016, ora 19:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Gemoderivat de muguri de tei argintiu. Se da si la bebelusi. Ati incercat ?
0
18-02-2016, ora 19:46
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Sincer nu am auzit de el.am luat sedepril strescin sedativ pc relaxirem terapia bach multe multe parca mai rau imi fac accentuează starea de tremur si parca sunt somnambula dupa unele parca mai rau ma prosteam.o sa dau o cautare pt mugurii de pin sa vad despre ce e vorba oricum sunteti o draguta multumesc
0
18-02-2016, ora 19:47
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Incercati un sfert de duloxetina sau si mai putin intr-o dupa=amiaza si 1-2 picaturi de haloperidol in zile diferite !
0
18-02-2016, ora 19:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Gemoderivat de muguri de Tei argintiu. Nu de Pin.
0
18-02-2016, ora 20:00
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Am gresit eu da muguri de tei am cautat sună promitător.cat despre duloxetina este capsulă cu praf in ea si zice dr ca nu treb sa o desfac
1
18-02-2016, ora 20:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Zice dr. pe sanatatea ta. Prima capsula desfa-o si varsa jumate sau trei sferturi. Si apoi inghite-o cu apa.
Eu nu pot sa zic ca ma caractrizez prin reactii alergice la medicamente. Dar cand am luat o capsula din asta am facut atac de panica si am zis ca mi-a luat creierul foc. Simteam numai fulgere in el. Nu am mai luat-o pe a doua.
0
18-02-2016, ora 20:25
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Daca e capsula e si mai bine, se poate incerca o doza ff mica de praf sau granule si chiar daca antidepresivul nu vi se potriveste nu vor exista efecte secundare !
0
18-02-2016, ora 20:26
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Ma dispera frica de reactii adverse oricum asa fac si eu cu medicamentele iau intai cate putin si apoi vad cum imi este, si incep un trat doar cand e sotul meu acasa, si cu masina pregătită dak mi se face rau e groaznic
0
18-02-2016, ora 20:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E momentul sa faceti si cu aceste medicamente la fel. Cu rabdare, doze mici, pe rand. Va doresc mult succes si sa scrieti ce ati facut.
0
18-02-2016, ora 20:51
boala fara leac
Nu este medic/terapeut
boala fara leac
Da trebuie sa imi fac curaj sa le iau si o sa va scriu cum merge
Adaugă un comentariu / răspuns
72 comentarii 12 3 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul