A luat cineva Prozac si i-a facut bine?Mi-e frica.

05-03-2018
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
Ce doza ati luat pe zi si cum v-ati simtit cu el?Mie doctorul mi l-a marit la doza maxima 60 mg pentru TOC si mi-e frica sa il iau, mi-e frica ca o sa am reactii adverse grave cum ar fi sindromul serotoninic.Cred ca iau tot 40mg ca si pana acum.Am o frica imensa de reactii adverse grave daca iau doze mari.Ce sa fac?Nu vreau sa mor sau sa ajung in spital de la doza maxima de Prozac.Off.Sunt bulversat.Cei ce ati mai luat Prozac ce doze ati luat?Si ati avut vreo reactie negativa?Cum v-ati simtit cu acest antidepresiv?Mor de frica sa nu fac sindromul serotoninic de la doza maxima de 60 mg.De cand am citit despre el mi-e frica sa mai iau multe medicamente.Deja fac si Rispolept Consta 50 mg injectabil (pentru schizo)si quetiapina 400 mg seara.
Zic ca sunt destule, mi-a marit prozacul fiindca i-am zis ca toc-ul ma mai chinuie.
Voi ati luat doze maxime de antidepresiv?Ati patit ceva?Ati luat Prozac ?Cum v-ati simtit cu el?Nu stiu ce sa fac.Cred ca nu iau doza marita.
Multa Sanatate tuturor si astept rasp.vostru.
11 comentarii
0
05-03-2018, ora 22:52
MamaM
Nu este medic/terapeut
MamaM
Am citit aici pe forumul asta de o fata(femeie)care avea și numele "prozac"care avea toc și lua doza mare de prozac.
0
08-03-2018, ora 06:49
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Buna dimineata!
Daca te plangi medicului pentru cea mai mica problema, el iti va da pastile pentru orice. Are de unde. Nu si oboseste el corpul cu medicamente. Gandeste-te daca tu chiar ai nevoie de acele pastile. Poate poti rezolva probleme discutand sau incercand ceva naturist. Tu ai si ''schizo'', ai si ''TOC'', ai de toate, nu? Pai de ce nu iei toate pastilele din toate clasele medicamentoase? Iti este frica. Foarte bine! Lasa lucrurile asa, daca medicatia nu te ajuta, inseamna ca, vorbind strict despre farmacoterapie, acel rispolept nu si mai face efectul sau nu ti foloseste efectiv. Nu inseamna ca trebuie sa adaugi un medicament in plus. De altfel, antipsihoticele sunt DEPRESANTE, ele pot provoca starile depresive si accentua anxietatea cu tulburari de tip obsesiv-compulsiv. Cu alte cuvinte, starea ta psihica de rau este generata de medicatia ta de pana acum. Altfel, ti ar fi bine. Nu de asta te tratezi? Sau ai vrea sa nu mai simti nimic, nici de bine, nici de rau? Invata-te sa-ti rezolvi probleme emotionale de unul singur daca nu apelezi la un psiholog, caci doar acesta poate stii mai bine ce iti lipseste si ce nu, pentru a te simti bine tu cu tine.
0
09-03-2018, ora 16:40
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
MamaM lua doza mare de Prozac?Cat mai exact?A scris pe undeva de asta?Mai activeaza?Cum pot da de ea?Multumesc!
0
11-03-2018, ora 22:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pe @ prozac o gasesti pe Grupul de suport pentru toc.
0
14-03-2018, ora 19:50
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Vernus, prozacul este recaptor de serotonina. Serotonina este un hormon ce se poate sintetiza doar in corp, nu ti l ofera antidepresivele. Pentru a se produce, ai nevoie de ''ingrediente'' ca vitaminele si de aminoacidul hidroxi-triptofan ce se gaseste in alimente precum bananele, in concentratie mica sau il poti suplimenta cu produse de la myprotein de exemplu, sau oricare alta firma doar ca trebuie avut in vedere si notorietatea producatorului.
0
14-03-2018, ora 21:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Cristi199

Iar ai inceput sa deraiezi. Lasa omul sa ia tratamentul pe care i l-a dat medicul.
1
16-03-2018, ora 00:36
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Cristi, aici nu ai spus deloc okey !!
Daca omul este diagnosticat cu TOC si schizo cum sa nu ia tratamentul ? Doamne fereste.
El are o frica de a lua medicatie, deci are un fel de fobie, am avut si eu, dar cand a disparut anxietatea, n-am mai avut, deci nu era in ordine.
Nu indemna sa nu isi ia omul tratamentul, de ce sa lase tratamentul, sa o ia pe naturistele ineficiente ca sa o ia razna apoi ? Sa ia suplimente de tripofan insa si medicatia integral.
Se da naiba peste cap, sa ia asa cum a spus medicul, sa fie clar.
Din moment ce a fost diagnosticat inseamna ca a fost internat, a avut mari probleme, crize, nu asa doar ca a zis el !
Niciodata un pacient nu o sa zica ca are schizo, unu cu schizo nici nu se prinde ca are asta.
Cum poti indemna sa nu-si mai ia antipsihoticele ?! Intra naiba in criza...de ajunge legat la spital, putin mai conteaza ca nu e depresiv sau e.
Are schizo si TOC, asa ca toata viata va lua tratament, nu exista altceva.
Normal ca a zis ca, cu tocul nu e ok daca el a simtit ca nu se simte bine ! Ce era sa faca ? Sa stea asa ?
Ai probleme, iei medicamente, aia e la general zic ! Unde e problema ? Oricum alta sansa nu ai, oricat ne-am amagi noi.
Daca nu te simti bine, trebuie sa zici, de ce sa nu zica ?! Doar ca ii da medicamente, sa ii dea si sa se simta bine omul.
Oboseste sau nu organismul nu conteaza, tu o zici ca si cum are de ales, nu are, nu il oboseste, se duce naibi rapid.

Este corect ca antipsihoticele cam deprima pentru ca blocheaza receptorii de dopamina si pe unii de serotonina, insa ce sa faca un om cu schizo ?! Nu are de ales, trebuie sa ia.
Pe efecte negative aproape ca nu exista, ele tin doar efectele pozitive sub control la schizo, dar aia e !
Daca avea doar TOC era mult mai simplu, un medicament bun de anxietate putea sa-i dea o stare buna fara sa deprime sau sa oboseasca prea tare organismul, dar asa nu merge.
Ce faci, ii dai naturiste si intra in criza...de-l ia salvarea ?!
E corect ca ai dat o parere insa de data asta nu e buna, omul o poate prelua direct fara sa mai intrebe medicul, ii trebe doar un mic imbold sa nu mai ia tratamentul...si asta face, ca asta ar vrea sa auda de fapt.

Vernus, ia asa cum a spus medicul, multi au luat doza aia si nu au avut nimic, sigur ca efecte adverse pot fi, dar la unii apar, la altii nu, la unii apar unele afecte, la altii altele, depinde de persoana.
Ai o frica aiurea exagerata, tu ia ce a zis medicul..nu te prosti ca iti va fi mai rau apoi, am spus ca si eu am avut dar era o frica aiurea, cnad a trecut, nu am mai avut probleme si daca luam ceva sau nu.
Dar de faptul ca nu iei tratamentul dat de medic si se poate agrava problema si va fi mai greu de tratat apoi, nu ti-e frica ? Ca aia e frica normala daca e sa luam asa.
Ti-a urcat doza pentru ca stie ca TOC-ul tau nu este ca lumea tratat, ca tu ai spus acolo ca nu te simti bine cum ar trebui, de aia ti-a dat, a facut bine.
Mai rau face rispoleptul si quetiapina aia (seroquel), prozacul este nimic pe langa astea, alea doua dau si pofta de mancare, sedeaza, precis te-ai ingrasat ! Asa ca...de alea vad ca nu ti-e frica asa cum e si normal de altfel.
Ptr schizo putea si medicul sa testeze un Ziprasidona sau Lurasidona (Latuda, asta e cel mai nou dar e bun, nu da ingrasare, nu sedeaza), sau un abilify care nici ala nu sedeaza desi asta cam da ingrasare prin urcarea tentei de a manca, nu prea si-a dat interesul vad eu pe partea de schizo, insa mergi asa cum a zis doctorul, nu te abate de la ce zice daca simti ca esti mai bine.
0
16-03-2018, ora 15:27
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Costy2008, sunt de acord, de aceea il sustin sa ia tratamentul!
Vernus, discuta cu medicul tau si intreaba l dacă poți suplimenta cu 5htp, de care ai mare nevoie in tratamentul asta, pentru a reduce din pofta de mâncare, căci vei avea automat apetitul crescut si cantitatea asta iti poate da reacții adverse mai mari, mai greu de suportat ori dacă suplimentezi si reduci dozajul cu acordul medicului, s ar îmbunătăți si starea de spirit considerabil. Vezi ce spune medicul la consult!
0
16-03-2018, ora 15:46
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Vernus, daca tu crezi ca iti este mai bine cu pastile, toti te sustinem sa le iei si eu as vrea sa ne mai scrii, sunt sigur că te vei vindeca cu putina încredere în tine!
0
16-03-2018, ora 19:05
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
Vernus, ia pastilele care ti le-a prescris Medicul Psihiatru. Aici nu-i de joaca, trebuie sa le iei, din pacate nu ai ce face. Toti care tin la integritatea lor psihica luam pastilele. Nu vad alt inconvenient la unele antipsihotice decat luatul in greutate. Cu sedarea...aici e poveste lunga, te cred ca quetiapina te pune jos seara de sedanta ce e, dar cred ca sunt putini pacienti care au schizofrenie si sa le fie bine fara un antipsihotic care sedeaza. Si pe mine ma sedeaza quetiapina, cei drept dar stiu ca fara ea n-as putea functiona, adica nu m-as simti bine deloc. Sedarea asta care o au quetiapina si clozapina e buna pentru pacientii agresivi, ca altfel nu ar putea fi stapaniti, doar cu injectii in Spitale de Psihiatrie, dar nici acolo nu sunt tinuti decat o perioada ca asa scrie in Protocoalele Spitalelor Psihiatrice. Eu nu am fost agresiv niciodata totusi am luat foarte multi ani clozapina pentru ca in urma cu 10-15 ani nu prea existau asa multe antipsihotice si nu erau alte alternative. In fine, sa lasam leponexul, daca totusi te intereseaza antipsihotice care sedeaza putin sau deloc sunt Aripripazole si paliperidona. Mai vorbeste cu medicul tau, dar daca e sa treci pe alt antipsihotic sa o faci numai in Spital nu in Ambulatoriu si numai daca e absolut necesar. Sanatate!
1
17-03-2018, ora 06:36
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Clozapin, exista antipsihotice care nu sedeaza si nu dau crestere in greutate.
De exemplu abilify (Aripiprazole de care zici tu) nu sedeaza, Solianul nu sedeaza, Paliperidona (Invega)
Latuda (Lurasidona) si Ziprasidona nu ar da crestere in greutate, deci ar exista solutii.
Latuda nu exista inca in Romania.
Clozapin, este corect ca trebuie sa se ia medicatia, insa sa mai ai si viata, ca daca..omu ala nu are crize dar nici nu mai traieste, s-ar putea sa fie o problema, zic asta la general.
De multe ori se discuta doar de crize dar nu se discuta si de calitaea vietii.
Dar daca are un tratament care nu sedeaza si stabilizeaza, atunci omul ala poate trai, chiar stiu caz care ia Aripiprazole si haloperidol si se bucura ce ce ii place, nu e sedat omul.
Quetiapina aia pe langa ca sedeaza mai retii si apa de te umfli de nu se poate, ar putea medicul sa ii schimbe tratamentul, dar sa discute cu el.
Vernus sa ia ce i-a dat medicul ptr TOC si aia e, dar discuta cu medicul tau daca nu mai vrei sa fi sedat de la tratamentul ptr schizo, sa iti dea altceva daca se poate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul