a reaparut durerea in gat

15-01-2008
CIBI CIBI
Nu este medic/terapeut
CIBI CIBI
am postat de atatea ori incat cred ca va-ti saturat de mine.dar mai am nevoie de ajutorul dumneavoastra, , tot racesc des in gat acum 5 zile am terminat celebrul tratament de sinupret si paracetamol.dar iar a reaparut durerea si uite asa patesc mereu si-o iau de la capat.sant satula de medicamente.tin sa mentionez ca am polipii si amigdalitele scoase.ce ma sfatuiti sa iau ca sa scap de durere.multumesc mult
6 comentarii
0
15-01-2008, ora 00:00
3liz2
Nu este medic/terapeut
3liz2
am si eu o intrebare...ce inseamna ac.anti HCV:reactiv slab(murx R=14)?si pe test scrie ca este depistat reactiv/pozitiv?este grav?multumesc
0
15-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Posibil ai o faringita cronica.care uneori este mentinuta si de probleme gastrice(o gastrita, reflux gastroesofagian) si este foarte important sa tii si un regim alimentar:
1. NU ai voie bauturi reci, bauturi acidulate(apaminerala, sucuri, bere)
nu ai voie muraturi, otet, mustar, condimente si ardei iute!
2. Faci mereu gargara cu ceai cald
3.consumi lapte si ceai cald
4.Bioparox sprei. cate 2 puf.in NAS si 2 puf. in gat.la 4 ore, timp de10 zile.
5.Echinacee tab 1 la 12 ore
6. in momentul cand ai durerile mai pronuntate...Tantum verde tab. de supt..(la nevoie)
Dar regimul alimentar este foarte important !!!!!!!!!!!!
Ce ai rezolvat cu cornetele nazale?
0
15-01-2008, ora 00:00
CIBI CIBI
Nu este medic/terapeut
CIBI CIBI
Cu cornetele miam facut programare la clinica recomandata pentru o consultatie si sa vedem.de tinut regim tin beau ceaiuri cu multa lamaie si mere.de vro 6 luni nu mai consum bauturi acidulate si nimic iute.exact cum mi-ati recomandat si dumneavoastra. de acea nu inteleg de la ce poate fi.ca sa vad daca ma gastrita sau ceva asemanator ce analize se pot face ??multumesc mult pentru raspunsuri
0
16-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ar fi bine sa eviti si lamaia.!
Pentru investigatii gastrice.mergi la med.de familie sau gastrologie.
Ai incredere.o sa fie bine!
0
14-06-2016, ora 19:54
valicr
Nu este medic/terapeut
valicr
Am amigdalele scoate de 2 luni si inca mai simt un disconfort in zona gatului plus ca fac rosu in gat ff repede. Este normal? Mulțumesc
0
16-06-2016, ora 09:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da..este normal fiindca Rosu in gat NU era de la amigdale
am mai scris sute de postari pe forum.. unde explic ca..si rosu in gta si amigdalele marite sunt de la un reflux gastro-esofagian netratat si alimentatie incorecta
faptul ca ai scos amigdalele doar ai rezolvat un focar de infectie ca sa nu faci amigdalite si alte complicatii
dar cauza adevarata.. d ece faceai amigdalite este mai jos.. la nivelul tractului digestiv
asa ca mergi la gastrologie pentru investiagtii
si citesti ce sa scris pe forum despre regimul corect alimentar in acest caz
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Amigdalele, folosite în teste de laborator pentru analiza efectului medicamentelor asupra celulelor imune
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •