a vrut sa se sinucida (a dat cu capul de perete), dupa impact a devenit constient

23-02-2011
nazarcea
Nu este medic/terapeut
nazarcea
acum un an fratele meu a vrut sa se omoare sa dat cu capu de perete dar pe urma dupa impact a devenit costinent si a inceput sa planga eram langa el nu stiam ce sa fac am chemat salvare a venit salvarea a facut control si nimic era constient lam intrebat de ce a facut asta si miea zis ca are niste mancarimi pe corp si cand ajunge la creire ii vine as se dea cu capu de pereti am fost la un doctor ia dat tratement si aproape un an nu a mai avut nimic dupa ce a rarit din pastile la apucat iar daca puteti sa ma ajutati si pe mine unde sa ma duc ce sa fac va multumesc
6 comentarii
0
23-02-2011, ora 18:39
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Sa nu intrerupa tratamentul dat, altfel iar apar episoadele astea, chiar mai rau! Presupun ca de la psihiatrie i-au fost prescrise, daca nu mai are sau nu vrea sa le mai ia, tot acolo trebuie sa-l convingi sa mearga. Sanatate!
0
23-02-2011, ora 18:44
Psiholog Nicolae Nedea
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Nicolae Nedea
Buna ziua,
inteleg ca atunci cand s-a dat cu capul de pereti nu era constient apoi a devenit...
Daca a fost la doctor probabil a fost la un psihiatru, atunci inseamna ca ai si un diagnostic.
Asadar din ce spui pare sa sufere de psihoza, asa-i? Daca da, tratamentul medicamentos este cel mai util.Daca reusesti convinge-l sa ia din nou pastilele.Daca nu poti, cand are criza cheama salvarea sa-l duca la spital si sa primeasca tratamentul.In perioadele cand nu are crize incearca sa-l obisnuiesti sa ia pastilele.
Succes!
0
23-02-2011, ora 19:02
nazarcea
Nu este medic/terapeut
nazarcea
da va multumesc pentru sfaturi am crezut ca exista si al tratament cumva
0
23-02-2011, ora 19:18
nazarcea
Nu este medic/terapeut
nazarcea
el cand sa dat cu capu de perete a zis ca ii vine sa se dea am incercat sa il tinem dar nu am putut era constient deci eu cred ca el simite ceva si ne spune ca sa il tinem si pe urama isi revine acum azi nu a facut asa rau cum afacut anu trecut ca au inceput crizele, dar el nu refuza sa ia medicamentele numai ca doctoru ia redus din ele si a inceput iar
0
23-02-2011, ora 19:47
Psiholog Nicolae Nedea
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Nicolae Nedea
Cu placere,
alte tratamente nu sunt cunoscute in psihoze, psihoterapia poate ajuta ca adjuvant in perioadele fara crize dar baza este medicatia.Da el poate simti apropierea crizei.Daca nu refuza medicamentele e foarte bine, cu ele si cu ajutorul familiei poate duce o existenta aproape normala.Mergeti la doctor si cereti sa revina la tratament.
Multa sanatate!
0
24-02-2011, ora 08:18
nazarcea
Nu este medic/terapeut
nazarcea
va multumesc din suflet multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O aplicaţie pe telefon pentru reducerea riscului de suicid
  • Riscul suicidar, evaluat mai precis cu un model computațional
  • Predicția riscului de suicid este ineficientă deocamdată (meta-analiză)
  • Perfecționismul - asociat cu riscul de suicid
  • Suicidul - mituri, semnale de alarmă și impactul negativ al stigmatizării
  • Rata suicidului a crescut cu 10% în urma veștii decesului actorului Robin Williams
  • Orientarea sexuală și riscul de sinucidere la studenții din primul an de facultate
  •