abces pilonidal

23-08-2014
dayanag
Nu este medic/terapeut
dayanag
Buna ziua. Va rog sa imi dati un sfat daca in urma unui abces pilonidal operat este ok epilarea imediata cu ceara la barbati. Prietenul meu a facut asa ceva si astazi medicul a recomandat epilarea. Incizia facuta este inca proapspa si ma gandeam ca epilarea cu ceara sa nu faca rau. La epilarea cu crema este mai ok insa nu smulge firele de par. Daca ati mai avut asemenea probleme va rog dati mi un sfat. Va multumesc
6 comentarii
0
24-08-2014, ora 13:53
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Mai intai trebuie sa-mi spuneti ce fel de operatie a fost facuta - este inca o plaga deschisa ?
0
24-08-2014, ora 14:06
dayanag
Nu este medic/terapeut
dayanag
Abces pilonidal operat scrie pe fisa.cred ca a fost un fel de drenaj sa iasa infectia. Nu este operatie de scoatere a chistului. Este o incizie mica facuta acolo
0
24-08-2014, ora 14:07
dayanag
Nu este medic/terapeut
dayanag
Timp de 4 zile am mers mereu sa vada daca mai iese infectie sau nu si inca din prima zi dupa ce a spart avedt abces nu a mai iesit nimic. Va multumesc
0
24-08-2014, ora 14:16
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Dca este abces pilonidal, trebuie ca a fost o incizie de evacuare a puroiului. Probabil cu mesaj. In cazul asta, se fac panasamente locale la intervale regulate, pana la vindecarea plagii. Ulterior, functie de evolutie, se va lua o decizie.
Nu vad rostul epilarii. Dupa vindecarea plagii, se poate lua in discutie.
0
24-08-2014, ora 14:22
dayanag
Nu este medic/terapeut
dayanag
Am inteles.va multumesc. Spuneti mi va rog din experienta Dumneavoastra credeti ca va recidiva curand?si va fi nevoie se o interventie pentru scoaterea acelui chist? Care sunt sansele de recidiva in ambele cazuri? Exista un tratament in afara de interventie chirurgicala? Va multumesc mult si va doresc un weekend placut.
0
24-08-2014, ora 16:55
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
In procentaj mare, un abces pilonidal operat, recidiveaza printr-o fistula pilonidala. Aceasta urmeaza a fi operata, cam la 6 luni de la prima operatie, printr-o interventie radcala - fistulectomie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Epilarea laser ar putea fi răspunsul la problema recurenței bolii pilonidale
  •