Ablatia la clinica Diagnosis | Forumul Medical ROmedic

Ablatia la clinica Diagnosis

25-02-2008
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
A facut cineva ablatia la Diagnosis (sau stie pe cineva care a facut acolo) ?
Cat costa, care sunt conditiile, a stat o noapte spitalizat etc.

Va rog mult ajutor... m-am hotarat pana la urma sa fac ablatia dar chiar si asa, apar alte intrebari... :(
50 comentarii 12 ÃŽnainte ›
0
25-02-2008, ora 00:00
mateias
Nu este medic/terapeut
mateias
Se fac ablatii la Diagnosis ? Eu stiu ca nu.
Mai bine incerci intr-un spital de stat. aparatura e aceeasi. Costuri mai mici.( daca chiar se fac ablatii la Diagnosis)
Ce doctor face ablatii la Diagnosis?
0
25-02-2008, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Cica doctorul Radu Ciudin ar face (care este la si la spitalul Fundeni). Eu la stat vroiam dar m-au sfatuit mai multi ca cica o duc mai bine la o clinica particulara si ca dau un ban dar face si ca la stat oricum dai spaga. Deci eu la stat as vrea si tocmai de aceea intrebam ca sa fac o comparatie... cat ar costa la Diagnosis?
0
26-02-2008, ora 00:00
mateias
Nu este medic/terapeut
mateias
Nu stiu cat ar costa la Diagnosis dar poti sa suni cred ca gasesti nr. de tel pe net. Eu acolo am facut doar un consult.
Studiul electrofiziolog l am facut la Fundeni si tot la Fundeni o sa fac si ablatia cand o sa ma hotarasc.
Sanatate
0
21-03-2008, ora 00:00
DIZAL
Nu este medic/terapeut
DIZAL
In cercati si la SPITALUL CLINIC DE URGENTA BUCURESTI Doctorul VATASESCU RADU si Doctor IORGULESCU CORNELIU, eu am facut si Studiu si Ablatie in acelas timp la Spitalul de Urgenta si a fost o reusita totala, ablatie mi s-a facut in data de 20.03.2008 si pe 21 mi-a dat drumul acasa, luati legatura cu Domnul Doctor VATASESCU.
0
21-03-2008, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Multumesc DIZAL... o sa incerc si acolo. AM auzit de cineva (parca chiar pe forumul acesta) cum ca are tahicardie (si alte aritmii) de 30 de ani... a luat pastile timp de 10 ani si nu l-au vindecat iar la 53 de ani a facut ablatia si a scapat. Clar ca pastilele sunt frectie la picior de lemn (am mai citit si pe forumuri englezesti cum ca betablocantele nu vindeca ba chiar fac mai rau prin multele efecte secundare).

Deci la ablatie inainte :)
0
22-03-2008, ora 00:00
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
La Diagnosis nu se fac ablatii. Poate in viitor. Despre a va duce la Fundeni sa faceti ablatii la Dr. Ciudin... sincer, nu va sfatuiesc. Asa cum spunea si DIZAL, cel mai recomandabil este la Spitalul de Urgenta Floreasca la Dr. Vatasescu. Daca nu reusiti (ca Dl. doctor nu este in tara tot timpul, are o bursa de studii la Barcelona si vine doar din cand in cand si lucreaza) puteti incerca la Spitalul Universitar la Dr. Calin Siliste. In Bucuresti in alte parti nu va sfatuiesc sa incercati.
0
22-03-2008, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Multumesc pentru raspunsuri !
0
24-03-2008, ora 00:00
mateias
Nu este medic/terapeut
mateias
Ptr. armmdt.
De ce nu la Fundeni la Dr Radu Ciudin?
Eu cred ca o sa fac ablatia la Fundeni chiar la Ciudin.
Daca poti sa argumentezi de ce nu acolo poate ma razgandesc, desi acolo am facut studiul electrofiziologic acum un an.
Astept raspunsul tau
Multumesc.
ptr. Cosmin
Pastilele de inima nu vindeca. Ele doar previn alte complicatii, si este adevarat in unele cazuri au efecte secundare.
Cand te hotarasti sa faci ablatia ( unde o faci )sa ne spui si noua.
0
25-03-2008, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Pai eu vroiam la Fundeni (la Ciudin) dar m-a speriat armmdt :)... pana in sesiunea de vara vreau sa fac.
0
25-03-2008, ora 00:00
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Nu asta a fost intentia mea. Doar am vrut sa iti dau un sfat, sa te ajut, tinand cont ca stiu mai bine cum stau lucrurile in domeniul acesta. Dar daca tu ai luat o hotarare si vrei sa urmezi un anumit traseu... go for it! Doar te-as ruga sa ne tii si pe noi la curent cu desfasurarea lucrurilor.
0
26-03-2008, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
eeeeee... am zis asa in gluma :)

Daca o sa fac SIGUR o sa va anunt... o sa povestesc totul cu amanunte : birocratie, spaga, timp internare , ce am simtit in timpul interventiei etc.
0
27-03-2008, ora 00:00
Cris8
Nu este medic/terapeut
Cris8
Eu am facut ablatia la spitalul Floreasca la dr. RADU VATASESCU asistat de dr. Iorgulescu Corneliu si a fost o reusita totala, motiv pt care le multumesc din suflet. Sunt foarte buni, recent au mai vindecat o persoana care facuse ablatia inainte de 2 ori in alt spital si nu ii reusise, deci aveti toata increderea. Daca ar fi toti medicii din Romania asa, m-as simti mai in siguranta... :) Sa le dea Dumnezeu sanatate, ca si ei dau altora...
0
27-03-2008, ora 00:00
Cris8
Nu este medic/terapeut
Cris8
Cosmin, nu te mai gandi sa faci ablatia la spital privat, la Floreasca am obtinut o rezerva privata care apartine centrului Sanador, am platit bineinteles (2 mil pe noapte, dar oricum doar o noapte stai) dar am avut super conditii de spitalizare, iar medic ca dr. Vatasescu mai rar...zic eu.
0
27-03-2008, ora 00:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Multumesc mult Cris ! Cred ca m-am hotarat pana la urma... o sa fac la Floreasca (sper ca pana in sesiunea de vara). Inca o data multumesc si sanatate!!!
0
03-01-2011, ora 20:25
hoffy
Nu este medic/terapeut
hoffy
Pana la urma a facut cineva ABLATIA DE FIBRILATIE in Bucuresti sau in tara?
Eu am facut una in 2008 dar in Brussel Dupa 8 luni am intrat din nou in fibrilatie.M-ar interesa daca a inceput si pe la noi.
0
03-01-2011, ora 21:32
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Hoffy, ti-am mai spus ca ablatia de fibrilatie atriala necesita o aparatura speciala (mapping 3D) care in Bucuresti exista NUMAI la Spitalul Floreasca, incepind din 14. 02.2010, iar interventiile le efectueaza DOAR dr. Radu Vatasescu, asistat de dr. Corneliu Iorgulescu. Din 5.11.2010 o echipa franceza a montat un aparat asemanator si la Cluj, dar despre doctorii de acolo nu stiu nimic. Azi am aflat ca dr. Vatasescu va lipsi 2 sau 3 saptamini, intrucit si-a luxat destul de urit un picior. Din cite stiu, dr. V. nu a facut foarte multe ablatii de FA (parca patru sesiuni de interventii a avut din februarie), pentru ca interventia este destul de costisitoare, noi, pacientii trebuind sa cumparam cateterele de ablatie, casa de asigurari nu le finanteaza. Deci pentru catetere, investigatii pregatitoare (RMN cardiac) si tot restul aici, acasa la noi, trebuie sa avem vreo 4000 de euro, suma nu chiar disponibila in buzunarul oricarui amarit de cardiac. Eu ma pregateam sa ma dau pe mina doctorului, dar intre timp am intrat pe fibrilatie permanenta, deci nu mai e cazul de ablatie, am pierdut trenul - cum s-ar spune !
0
29-01-2011, ora 00:26
oana-sol
Nu este medic/terapeut
oana-sol
Buna si la multi ani! Numele meu este ioana am 25 d ani casatorita si am si 2 copilasi...am fost diagnosticata cu tpsv in luna octombrie si medicul de aici din Suceava mi-a dat bilet de trimitere pt ablatie la dl dr Ivanica. Am luat legatura...am facut programare am fost la control d 2 ori (urmez tratament cu rithmonorm) iar la ultimul control mia zis k trebuie sa instaleze noul aparat k sa ma poata opera ca zona ce trebuie operata la mine e mai complicata..si mia zis sa il sun la sfarsitul lunii februarie..pana aici nimic complicat..problema ce a aparut este ca am ramas insarcinata si vreau sa va intreb...se mai poate face ablatie?...nu mai am rabdare pana luni cand sa il sun p dl dr va rog sa imi raspundeti k sunt terminata psihic va rog din suflet.
0
29-01-2011, ora 00:34
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Daca nu este avansata sarcina eu as zice ca da.
Dar faza asta cu aparatul care trebuie instalat ca sa iti faca ablatie pentru TPSV... hmmm... din cate stiu eu la Timisoara au unul dintre cele mai bine dotate laboratoare de electrofiziologie din tara. Nu vad ce i-ar lipsi ca sa faca o ablatie pentru un TPSV. Daca vrei sa discutam mai pe indelete -
0
29-01-2011, ora 00:45
oana-sol
Nu este medic/terapeut
oana-sol
in legatura cu aparatul asta e ceea ce mia zis dl dr Ivanica
0
29-01-2011, ora 00:46
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Pai sigur, trebuie sa para complicat, nu...? :-) Hai sa ne auzim pe e-mail.
0
31-01-2011, ora 20:41
dany 71
Nu este medic/terapeut
dany 71
Buna seara. Ma intereseaza si pe mine o parere cat de cat "autorizata" daca pot sa spun asa. Sotia mea a avut o criza saptamana trecuta, afost dusa la Municipal si doctorita care a ajutat-o ia recomandat operatie cu programare de urgenta la doctorul Calin Siliste. Ca medic, din tot ce am citit pe forumuri, am inteles ca este super ok. Ceea ce as vrea sa stiu este cam la ce suma se ridica "atentia". As ramane profund indatorat celor care ar putea sa ma ajute. Va multumesc
0
29-04-2011, ora 22:11
Liliana B
Nu este medic/terapeut
Liliana B
Buna seara,

Ma numesc Liliana si ma "lupt" cu wpw de mai bine de 12 ani. De 4 ani urmez tratament cu propafenona (3 pastile pe zi) si metroprolol la nevoie. De cand sunt sub tratament cu propafenona ma simt bine dar ieri de dim am facut o criza si m-am dus de urgenta la Spitalul Floreasca. Acolo mi s-a facut o injectie pt a mi se stopa tahicardia. A fost prima data cand mi s-a facut ekg in criza si mi s-a spus ca am wpw si/sau tahicardie sinusala. Nu imi e f clar si nici nu am insistat pt ca medicii erau f ocupati cu multi pacienti cu infarct si clar aveau urgente mult mai mari. Mi s-a recomandat sa fac ablatie la dnul dr Vatasescu si mi s-a dat un scrisoare medicala ca trimitere catre un consult la dlui la Angiomed.

M-ar interesa cat costa o asemenea operatie si dc dnul Vatasescu opereaza si in Spitalul Floreasca sau doar in cadrul Angiomed.

Multumesc anticipat :)
0
29-04-2011, ora 23:31
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Liliana, dr. Vatasescu face ablatiile numai in Spitalul Floreasca, nu in clinici private. Ma mir ca ti s-a dat acum o trimitere catre Angiomed, intrucit doctorul din martie nu mai lucreaza acolo, ci la o alta clinica, unde va trebui sa-l contactezi pentru consultul premergator. Iata datele de contact: Telefon programari: 021.250.67.85
E-mail: radu.vatasescu@hiperdia.ro
Foarte important: atunci cand suni pentru o programare TREBUIE neaparat sa specifici ca ai fost trimisa de dr. Vatasescu.
Oficial, ablatia nu costa nimic, Bafta multa !
0
30-04-2011, ora 12:57
Liliana B
Nu este medic/terapeut
Liliana B
Multumesc f mult :) o sa sun incepand de luni. Dnul doctor cardiolog rezident Ion Alexandru Cristian de la Floreasca m-a trimis la Angiomed. Probabil ca nu era la curent cu schimbarea.

Multumesc inca o data, mi-ai fost de mare ajutor :)
0
08-10-2011, ora 15:45
Dr. Alexandru Cristian Ion
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Alexandru Cristian Ion
Imi cer scuze daca v-am creat vreun inconvenient.Nu stiam ca domnul doctor si-a schimbat clinica de consultatii avand in vedere ca nu interactionez atat de mult cu dansul.
Sper ca problema s-a rezolvat si ca nu mai aveti nevoie de terapia de preventie in continuare
Cu respect, Alexandru Ion
0
08-10-2011, ora 15:48
Dr. Alexandru Cristian Ion
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Alexandru Cristian Ion
Intr-adevar domnul doctor face ablatiile doar la spitalul Floreasca dar nu programeaza pacienti inainte de a fi consultati anterior de catre dansul.Prin urmare daca mirarea doamnei continua...lamuriri suplimentare nu vad cum as putea aduce.
0
08-10-2011, ora 20:08
Liliana B
Nu este medic/terapeut
Liliana B
Buna seara dnul Alexandru,

Nu este nicio pb. Mi-am facut ablatia la dlui si acum nu mai sunt pe tratament. Multumesc f mult pt faptul ca m-ati indrumat catre dnul Vatasescu. :)

O seara excelenta,
Lili
0
08-10-2011, ora 21:03
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Stimate domnule doctor Alexandru Ion, nu e nevoie de nici o lamurire suplimentara - si nici macar de ironii gratuite - intrucit sint perfect edificata in privinta TUTUROR pasilor de urmat pentru a ajunge la dr. Vatasescu, asa cum rezulta din mesajul meu datat in aprilie, aflat putin mai sus pe pagina.
Ma bucur sincer ca intre timp ai aflat si domnia ta ceea ce se cuvenea sa fi stiut deja in martie despre dr. V.
In rest - numai de bine, domnule doctor !
0
14-02-2012, ora 10:35
aeraluca
Nu este medic/terapeut
aeraluca
pentru dl arm-med
Buna ziua,
Va rog sa imi scrieti si mie - contraargumentele dvs. legate de efectuarea unei ablatii la dl dr. Ciudin.
Am fost la un consult la dansul, si desi mi-a facut o impresie excelenta, mi-a spus ca dansul nu poate face interventia la Fundeni. As vrea sa stiu daca e bine sa insist.
Multumesc anticipat
0
14-02-2012, ora 13:17
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Iti raspund chiar aici, poate mai sunt interesati si alti colegi despre astfel de informatii.
La Fundeni din cate stiu au ceva probleme tehnice cu laboratorul de electrofiziologie, nu stiu daca s-au rezolvat intre timp. De aceea nu se poate face interventia la Fundeni si nu stiu daca insistenta iti poate fi de folos.
In plus dr. Ciudin are o mult mai mare experienta pe partea de implantologie decat pe electrofiziologie. Asta nu inseamna ca nu te poate ajuta. Dar ca si experienta in electrofiziologie si numar de proceduri dr. Vatasescu are mai multa. Dar daca ai relationat bine cu dr. Ciudin si ti-a inspirat incredere (si pe buna dreptate, este unul dintre cei mai buni cardiologi din Romania), atunci acest lucru este, de asemenea, foarte important, relatia doctor - pacient. De aceea poti sa iei legatura cu dr. Ciudin si sa vezi ce propunere are dumnealui pentru a-ti rezolva problema. Si, eventual, daca nu se poate, pana la urma nu o sa ramai asa si ai putea incerca la dr. Vatasescu.
Adaugă un comentariu / răspuns
50 comentarii 12 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul parodontal în perioada de aÈ™teptare pentru ablaÈ›ie ar putea reduce riscul de recurență a fibrilaÈ›iei atriale
  •