Ablatia la clinica Diagnosis | Forumul Medical ROmedic

Ablatia la clinica Diagnosis

50 comentarii 1 2
0
14-02-2012, ora 17:53
aeraluca
Nu este medic/terapeut
aeraluca
Multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns, domnule Arm-Med.
Acum ma aflu in Bucuresti si astept sa fac zilele acestea sa fac studiul electofizilogic la dl dr. Ciudin, cand voi avea din nou ocazia sa discut cu dansul.
In ce conditii putem ajunge la dl dr. Vatasescu? Ar fi suficienta recomanadarea de la dl dr. ciudin (daca o primesc)?
Sau este nevoie de un consult la dansul? Daca da, cand si unde l-as putea face cat mai repede? As vrea sa obtin si o programare pentru interventie daca tot sunt aici, in Bucuresti.
0
14-02-2012, ora 18:35
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Pai mergi mai intai la dr. Ciudin si discuta cu dumnealui. Daca te poate ajuta atunci e OK, mergi mai departe. Daca nu te poate ajuta spune-mi si te indrum catre dr. Vatasescu. Nu te sfatuiesc sa discuti despre dr. Vatasescu cu dr. Ciudin si invers. Stii cum sunt doctorii, au orgoliul lor :-)
0
14-02-2012, ora 20:02
aeraluca
Nu este medic/terapeut
aeraluca
Multumesc frumos!
Va contactez din nou dupa studiu.
O seara frumoasa!
0
14-02-2012, ora 21:01
hoffy
Nu este medic/terapeut
hoffy
Buna uliana. Cum iti mai e? Daca am vazut ca s-a, dezghetat, un pic forumul, am zis sa vad ce mai e nou.
Eu ma simt bine dupa ablatia din 2 iun. si in momentul acesta mai fac cate un episod de usoara fibrilatie doar atunci cand sar calul, (adica dupa revelion) sau atunci cand m-am simtit atat de bine, crezand ca nu mai am nimic si nu mi-am luat Flecainida. Acum stau linistit cu convingerea ca daca iau pastilele chiar uit ca sunt un, , cardiac, , Mai mult iau cate o pastila la 2 zile si totul e ok ca sa nu mai vorbesc ca acum o saptamana am fost 4 zile la ski, iar zilele astea am dat la lopata cred ca tone de zapada (eu fiind unul din cei ce am lasat blocul pe casa).
Pt. doamna ce a postat mai sus, asteptam rezultatul studiului, deoarece nu are un dignostic, si nu avem ce sfaturi sa-i dam, dar si eu pot sfatui in sensul de a nu insista la un excelent cardiolog cum este dr. Ciudin pt. ai face ablatie.
Sanatate multa.
0
14-02-2012, ora 22:39
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Salut Hoffy, ce bine-mi pare ca te vad, bashca vestile bune ce ni le dai!!
Asta zic si eu performanta - schi si datul zapezii, tine-o tot asa.
Eu n-am cu ce sa ma laud, cel mult cu faptul ca virez din fibrilatie in flutter si invers.Lucrurile sint agravate de bronsita cronica obstructiva si capacitatea pulmonara redusa drastic. N-am mai iesit din casa de dinainte de primul viscol, nu stiu cum ma voi descurca pe viitor, nu vad nici o rezolvare. E vesela nevoie mare existenta mea !
Numai bine si ai grija de tine !
0
18-02-2012, ora 08:54
aeraluca
Nu este medic/terapeut
aeraluca
Am facut studiul, iar diagnosticul il voi avea luni. Recomandarea pentru ablatie de la dr. Ciudin este pentru fibrilatia atriala, iar studiul s-a efectuat pentru a identifica o problema din ventriculul stg. observata de dl dr. pe ecografii.
Incep sa inteleg si rezerva dvs., domnule Arm-Med pentru a insista pe ablatie la dl dr.
Cat de repede pot ajunge la un consult la dl dr Vatasescu? Poate fi gasit si in mediu privat? Credeti ca s-ar putea pentru luni dupa amiaza sau marti? (luni ma externeaza din Fundeni)
Daca imi puteti da un nr de contact, -
O zi buna!
0
18-02-2012, ora 09:17
Arm-Med
Identitate neconfirmată
Arm-Med
Buna!

Eu ti-am mai trimis un e-mail cu informatii. Intra unde ti-am spus pe e-mail si o sa gasesti acolo toate detaliile.
0
21-02-2012, ora 10:19
ileanapopa2000@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
ileanapopa2000@yahoo.com
Buna ziua prieteni de suferinta,
Va rog frumos sa imi spuneti si mie daca imi tb. trmitere de la medicul de familie sau de la medicul cardiolog ptr. a ajunge la Dl. Dr. Vatasescu si care ar fi pasii ptr ablatie.
Am TPSV de cca.20 de ani.Aceste crize le faceam destul de rar, dar acum le fac mai des si tin si mult (c-am doua ore).
Si daca stie cineva- daca nu fac aceasta ablatie - care este riscul?
Va multumesc frumos si va urez tuturor multa sanatate.
0
21-02-2012, ora 12:13
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Buna Ileana!
Nu-ti trebuie nici o trimitere, a nimanui, pentru a ajunge la dr. Radu Vatasescu. Fa-ti o programare la dumnealui la Clinica Hiherdia (cea din strada Ritmului, 24), ia cu tine documentele medicale pe care le ai (ecg-uri, ecografii, holter, eventuale bilete de externare) si prin aceasta luare de contact te vei lamuri si asupra pasilor de urmat in ce priveste ablatia (care se face la Spitalul Floreasca). Consultul costa 300 de lei, programarea dureaza cam 6-7 saptamini, doctorul fiind destul de aglomerat.
Numai bine !
0
22-02-2012, ora 06:29
aeraluca
Nu este medic/terapeut
aeraluca
Buna ziua
Abia am ajuns luni acasa, dupa experienta de la CC Iliescu. Am nevoie de inca o parere. Si am inteles de aici ca solutiile mele (ablatia pentru fibrilatia atriala paroxistica) sunt 2.
Caut solutii pentru a intra in contact cu dl.dr. Vatasescu. Cea mai recenta data libera pt Hiperdia este in ultima sapt a lunii martie. Dar as vrea sa merg cat mai repede la dansul.
Si alta cale nu stiu.
Dvs stiti alta cale?
Va multumesc
0
12-03-2012, ora 13:47
karpov
Nu este medic/terapeut
karpov
Ma intereseaza o ablatie, daca este posibila. Am fibrilatie atriala de 4 ani si am inteles ca este tarziu pentru defibrilare electrica-trebuia rezolvata in cateva luni de la aparitie.si nu am avut "timp".Ablatia este posibila sau deasemenea este tarziu ? Merita sa incerc sau o fac de pomana ? Si in cazul FA este nevoie de studiul electrofiziologic? Fibrilatia mi-a aparut din cauza unui efort si a stresului..Analizele sunt bune.inclusiv cele cu tiroida.Am luat digoxin si trombostop...acum iau betablocante si sintrom. Am 55 de ani..
0
10-01-2013, ora 18:59
Ary_b
Nu este medic/terapeut
Ary_b
Buna seara,
am incercat sa ma programez la Dr. Vatasescu, mai nou este la Hiperdia Pro Life.
Pretul unei consultatii :400 de lei
Pretul unei consultatii in regim de uregenta: 600 de lei
Mi se pare putin cam mult ptr o consultatie...
0
20-01-2013, ora 21:47
NicoletaStoica
Nu este medic/terapeut
NicoletaStoica
Buna seara!Va rog frumos am nevoie de un sfat!Am un baietel de 8 ani, care in urma unui control EKG repaus si efort(pt o viza la medicina sportiva) a fost diagnosticat cu sindrom Wolff-Parkinson-White. Am ajuns la dr Radu Ciudin si am facut un holter. Domnul dr ne-a spus ca acea cale accesorie este activa tot timpul si am observat ca pulsul a ajuns pana la 183. A ramas sa mergem pentru un studiu electrofiziologic. Baietelul meu nu are nimic, in afara e racelile pe care le fac toti copii, cei drept la el mai multe. Nu a avut niciodata o criza, nimic care sa ne dea de gandit ca ar avea probleme. Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu un sfat, o parere, este bine sa facem acest studiu si chiar ablatia?Sunt foarte derutata, nu ne dorim sa ajunga sa aiba acele crize de aritmie despre care tot am citit. Este in regula sa mergem la Fundeni ?Prietenii ne sfatuiesc sa mergem la clinici din strainatate, spun sa nu ne grabim, poate nu este bine aici. Vrem ce este mai bine pentru el, el iubeste foarte mult sa faca sport, mergem la inot, la karate si isi mai doreste si alte activitati sportive.
0
16-04-2013, ora 16:27
miliade
Nu este medic/terapeut
miliade
Buna ziua,
As dori, daca se poate, o lamurire: sunt din provincie si am facut o programare la d-l dr.Vatasescu, inca din februarie 2013, la clinica Pro-Life, pentru luna aprile, deoarece sufar de mult timp de palpitatii si nimeni nu a reusit sa le diagnostigheze.Astfel, as vrea sa stiu, mai exact, in ce consta investigarea care mi se va face ( in afara de ECO cardiac si EKG, pe care le-am facut de multe ori si nu au aratat nimic ) Adica, in urma carui studiu ( si in ce consta acesta) se pune un diagnostic, se hotarasete acesta in urma consultatiei din ziua respectiva ?
0
16-04-2013, ora 18:52
lvoicu
Nu este medic/terapeut
lvoicu
Buna Miliade!
La doctorul Vatasescu trebuie sa te duci cu documente de acasa. Consultatia consta intr-o discutie pe baza acestor documente (EKG, ECO, holter, tot ce poate proba existenta palpitatiilor). Daca considera justificat, te programeaza pentru un studiu electro-fiziologic la spitalul Floreasca. Daca nu, iti cere sa faci anumite investigatii si sa revii cu ele.
Consider ca ti-ar fi utila o inregistrare holter de 24 de ore
0
16-04-2013, ora 19:36
miliade
Nu este medic/terapeut
miliade
Multumesc frumos, d-l Voicu !!!
0
30-09-2013, ora 09:22
hoffy
Nu este medic/terapeut
hoffy
Uliana, ce mai faci? A trecut ceva timp de cand nu am mai intrat pe forum. Daca mai esti, , pe faza, , da un semn.
0
17-10-2013, ora 20:59
nelia55
Nu este medic/terapeut
nelia55
Buna seara, am si eu o intrebare, daca poate cineva sa-mi dea un raspuns : sotul meu are FA de vreo 7 ani, ia sintrom, digoxin, metoprolol, a incercat sa faca defibrilare chimica dar trecuse mai mult de 1 an de cand avea FA si rezultatul la. echografia cardiaca transesofagiana pe care a facut-o nu le-a permis dr.sa-i faca defibrilare.
Puteti sa-mi spuneti daca mai poate sa incerce sa faca ablatie ??? Nu are alte afectieni, nu s-au gasit alte cauze morfologice ale inimii, tiroida e ok. De asta as vrea sa stiu daca mai e cazul sa ne adresam dr Vatasescu.
Multumesc mult pt raspuns.
0
05-11-2013, ora 10:09
lvoicu
Nu este medic/terapeut
lvoicu
RASPUNS PENTRU HOFFY:Din pacate, Uliana nu mai este din luna martie...
0
05-11-2013, ora 10:22
lvoicu
Nu este medic/terapeut
lvoicu
Draga nelia55, daca fibrilatia este permanenta de multa vreme, nu prea se mai face ablatie, pentru ca atriul stang, care se ablateaza este foarte marit. Doar o ecografie si un electrofiziolog va poate spune cu certitudine.
Adaugă un comentariu / răspuns
50 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul parodontal în perioada de aÈ™teptare pentru ablaÈ›ie ar putea reduce riscul de recurență a fibrilaÈ›iei atriale
  •