Ablatie a testicolelor (orhiectomie) la persoane transgender la cerere | Forumul Medical ROmedic

Ablatie a testicolelor (orhiectomie) la persoane transgender la cerere

15-04-2013
laurais
Nu este medic/terapeut
laurais
Buna ziua, as dori sa intreb ceva legat de situatia mea.Eu sint o persoana transgender si iau de aproape 4 ani tratament HRT (TSH) evident fara supraveghere medicala pentru ca se obtine foarte greu la noi.Analizele medicale le fac anual pentru control si nu arata nimic suspect in afara de unii markeri hepatici aflati undeva in zona 'gri'.Ca anti-androgen am luat zilnic la 12 ore 50mg Verospiron(Spironolactona).Initial, cam un an, am luat 100mg la 12 ore dar am redus doza cind am vazut ca nivelul tetosteronului era in limitele urmarite.Intrebarea mea e urmatoarea : Se poate face in Romania, intr-o clinica privata sau de stat o operatie de orhiectomie la cerere in caz de transgenderism? Precizez ca partea financiara nu e o problema iar aspectul meu fizic nu mai e de mult masculin chiar daca functionez in societate inca, ca barbat.As dori sa fac acest lucru pentru a elimina medicatia anti-androgeni.
Va multumesc
1 comentarii
0
15-04-2013, ora 01:23
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca banii nu sunt o problema, mai bine te duci in occident, macar din prisma faptului ca au experieta practica mult mai mare decat la noi. Oricum, din ce stiu, in Romania nu se efectueaza legal amputari de niciun fel, nici macar invocandu-se tulburarile dismorfice accentuate.
Ai mare grija si cu dozele hormonale luate, dar presupun ca le-ai luat la sugestia cuiva care te-a indrumat cat de cat stiintific.
Succes si sa fii fericita!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Disforia de gen accelerează tranziÈ›ia la pubertare
  • Transsexualitate (transsexualism, transgen, transgender) - dorinÈ›a de apartenență la sexul opus
  • Disforia de gen - o creÈ™tere a prevalenÈ›ei È™i o identificare mai timpurie
  • Lovitură la/în testicule
  • Terapia hormonală pentru persoanele transmasculine, mai sigură decât s-a crezut (studiu)
  •