Ac. anti virus varicelo-zosterian IgM sau IgG? Rog lamurire.

13-12-2012
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua, daca suspectez ca acum 2-3 ani de zile am suferit de zona zoster pe fondul unei imunitati scazute si nu am stiut atunci ce este dar e posibil sa fi ramas de atunci cu neuropatie post zosteriana ce analiza de sange ar trebui sa fac IGG sau IGM pt a vedea daca intr-adevar a fost vorba de zona zoster sau nu? Mi s-a recomandat sa fac analiza de sange pt. Ac. anti virus varicelo-zosterian, am avut in perioada aceea eruptii pe corp iar de atunci am ramas cu senzatii de arsura in tot corpul, amorteli mai ales in zona abdominala unde erau eruptiile, mentionez ca acolo au ramas ca niste basicute mici de tot care nu mai trec mai ales intre pliurile pielii dar si in jurul buricului si tot mai apar si imi simt zona amortita. Mentionez ca am si intrat in contact in perioada aceea cu cineva care avea varicela. Ce imi recomandati sa fac? Analiza IGG sau IGM? Va multumesc.
6 comentarii
0
13-12-2012, ora 10:29
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Virusul varicelozosterian( VHZ) este responsabil pentru aparitia varicelei( in sange, in momentul eruptiei de varicela, sunt prezenti anticorpi Ig M antiVHZ, iar la sfarsitul acesteia, apar anticorpi Ig G antiVHZ si vor disparea cei Ig M). Daca ai facut varicela, atunci exista memorie imunitara, adica anticorpi Ig G anti VHZ. Zona zoster apare pe fondul scaderii imunitatii, la pacienti care au facut in trecut, varicela. Prin urmare, trebuie sa faci dozarea Ig G antiVHZ. Este posibil sa fie si un herpes( Iti recomand sa faci si dozare Ig M si Ig G antiVHS tip I si tip II ), virusul varicelozosterian si virusul herpetic fac parte din aceasi subfamilie de virusuri herpetice si si au ca manifestare clinica o eruptie veziculoasa.Numai bine
0
14-12-2012, ora 02:37
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna seara, multumesc de raspuns. Am avut varicela pe la 10 ani, mentionez ca acum am 30 de ani, am intrat in contact cu cineva care a avut varicela acum 2-3 ani in perioada in care au inceput sa imi apara acele vezicule ca de varicela doar ca dispuse in manunchi pe abdomen si mai ales in zona coastelor, aratau tipic ca in imaginile ce am vazut cu zoster iar bubitele pline cu lichid galbui, exact ca cele de varicela... Herpes nu cred ca as fi avut de la cine sa iau, mai ales in zona aia a corpului, am luat in brate doar o pisica de pe strada, nu m-am apropiat de nimeni cu pb de piele, e posibil ca de la pisica sa fi luat asa ceva sau sa fie o ciuperca? Cert e ca ma inrosesc frecvent in pliurile pielii de pe abdomen, ma ustura foarte tare si sunt ca niste vezicule micute cu lichid galben exact acolo si vad ca se fac mai multe cu trecerea timpului, simt jena, durere si care cu trecerea timpului se intensifica. Deci ce e de facut? Am sa merg sa fac analizele. Ce credeti ca ar mai putea sa fie? Va multumesc anticipat.
0
14-12-2012, ora 09:44
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Analizele ne vor spune daca aveti sau nu herpes. Ok, pe langa analizele de mai sus, e bine sa mai faceti si Ig M si Ig G antiCMV si Ig M si Ig G anti virus Epstein Barr. Consultati si un medic dermatolog. Numai bine
0
14-12-2012, ora 10:08
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
PS: 90% din populatie este purtatoare de virus herpetic. Primoinfectia poate trece neobservata; dupa primoinfectie, virusul herpetic ramane cantonat in ganglionii nervosi( nu limfatici), la fel ca si virusul varicelozosterian dupa varicela.In conditii de scadere a imunitatii, apar eruptii herpetice veziculoase. Ca sa stim daca ai sau nu herpes, trebuie sa stim rezultatul Ig M si Ig G antiVHS( virus herpes simplex).VHS tip I este responsabil de eruptiile herpetice aparute mai ales la nivelul fetei, VHS tip II este responsabil pentru herpesul genital dar poate interesa si alte regiuni.Numai bine
0
26-05-2013, ora 22:13
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna seara, vreau sa va spun ca am mai facut recent din analizele de mai sus, cele care mi-ati indicat... Pt. Zoster IGG mi-a iesit foarte mare, peste 1300... Am avut varicela la 10 ani, acum am 30 de ani dar totusi e f mare IGG-ul...iar citomegalovirusul IGG mi-a iesit negativ cat si pt. Herpes simplex 1+2 mi-a iesit tot IGG negativ... Nu am facut si IGM pt. ca problemele pe care le am au debutat in urma cu 3-4 ani si ma gandeam ca e o infectie veche si daca e vb de acestea atunci in mod normal IGG ar trebui sa iasa pozitiv nu? Ce ma sfatuiti sa fac? Are sens sa fac si IGM-urile din moment ce pb mele au debutat de cativa ani deja? Astept parerea d-voastra. Multumesc.
0
07-07-2013, ora 20:43
viol3ta
Nu este medic/terapeut
viol3ta
Angelica, un dermatolog te-a vazut? Iti recomand cu trimitere de la med de fam un consult la Dr Trifu Viorel, la spitalul Militar - Bucuresti.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea împotriva herpes zoster pentru o bătrânețe sănătoasă
  •