aca iau antibiotic pt cistita... pot sa fac un copil sau este riscant? | Forumul Medical ROmedic

aca iau antibiotic pt cistita... pot sa fac un copil sau este riscant?

07-03-2009
carmenn79
Nu este medic/terapeut
carmenn79
As vrea sa stiu daca iau antibiotic pt cistita in luna Mai pot sa fac un copil sau este riscant?Ce medicament trebuie sa iau ca sa nu am probleme(daca exista)?Simptomele sunt:urinez cand imi este frig, ma cam doare rinichiul stang si mie frig la spate de vreo saptamana
4 comentarii
0
08-03-2009, ora 01:14
ankewk
Identitate neconfirmată
ankewk
-simptomele de cistita ar fi dureri si usturimi la urinat, durere suprapubiana, urina tulbure eventual cu striuri sanghinolente
-ceea ce descrii tu poate fi o lombalgie; intai nu sta sa-ti fie frig, imbraca-te bine, sa nu stai cu spatele gol, sa bei lichide mai multe si caldute, ia niste antiinflamatoare (aspirina, ibuprofen, diclofenac unguient...)
- daca totusi exista o jena la mictiune, ai putea sa incerci cu uricol, pliculete
-si chiar daca ai lua antibiotice acum...nu are importanta pana in luna mai
- iar in legatura cu copilul inainte de a ramane insarcinata, trebuie sa-ti un examen ginecologic si sa te ia un ginecolog in evidenta (examen clinic general, tuseu vaginal, examen cu valve, frotiu citovagina, Papa Nicolau, cultura, analize de sange pentru markeri hepatitici, toxoplasma, Hiv, Sifilis, micoplasme, chlamidia... pentru a vedea sa nu ai vreo infectie, daca iti creste ceva pe mediile de cultura trebuie tratate corect si complet dupa care refacute analizele si apoi mai vezi ce si cum
-
0
08-03-2009, ora 09:57
carmenn79
Nu este medic/terapeut
carmenn79
Multumesc pt raspuns.La ginecolog am fost si am facut toate analizele si iau si acid folic pentru fixarea sarcinii.Analizele sunt bune toate.Am uitat sa va spun ca eu sunt in Italia si oare gasesc medicamentele aici?Lichide beau 2l pe zi.
0
12-11-2009, ora 22:09
alinatxxx
Nu este medic/terapeut
alinatxxx
buna seara! am si eu o nelamurire. amciclul dereglat.luna trecuta adica pe 6 octombrie a.c.mi a venit la 39 de zile fara nici un tratament. facusem in septembrie un tratament cu acid folic, vitamina e, arefam ovule si clostybegit din ziua a 5 pana in a 9. nu a fost insa cu sarcina, am avut acum ultimul cilclu pe 6 oct iar in a 16 zi am luat duphaston timp de 10 zile cate o pastila/zi. in ziua a 28 a am avut o mica scurgere rosiatica si atat. am greturi seara si dureri de mijloc. ciclul nu mi a venit nici azi in a 39 zi. am facut un test la o sapt de la intarziere si a iesit negativ. ce sa fie? sa mai sper sa fie sarcina? sa mai fac un test? cand? va multumesc
P.S. TEMPERATURA BAZALA DE 7 ZILE ESTE 37.1 LA 8 DIMINEATA. ASTA CE MAI E?
0
07-08-2010, ora 00:09
anutza_ana_89
Nu este medic/terapeut
anutza_ana_89
buna...va rog daca puteti sa imi raspundeti la o intrebare...am un fel de candidoza si am cumparat canesten GYN si sunt virgina este indicat sa il folosesc, adica as putea sa am probleme, sa dezvirgineze?..ast raspuns va rog...multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dacă ai cistită îți poÈ›i infecta partenerul sexual?
  • Tratarea cistitei - medicamente, remedii, sfaturi utile
  • Cistita în timpul sarcinii
  •