accident

03-10-2010
valentina18
Nu este medic/terapeut
valentina18
Buna ziua!


Tatal meu, in varsta de 53 de ani a avut un accident de masina(soferul microbuzului in care se afla a adormit la volan) sapt aceasta, luni.
In urma accudentului are 2 fracturi nedeplasate la vertebra cervicala si tasare de vertebre lombar si toracal.A fost dus la spitalul floreasca unde medicii i-au spus ca nu este nevoie de o interventie chirurgicala.Deocamdata este nevoit sa poarte un corset si sa stea in pat o perioada fara sa se miste.
Am nevoie de sfatul dumneavoastra in legatura cu ce ar trebuie sa facem dupa ce fracturile se vor vindeca si cat timpt dureaza vindecarea acestora.De asemenea, as dori sa stiu ce se poate face in cazul tasarii vertebrelor?Se poate ameliora aceasta afectiune, ce consecinte implica aceasta ? Stiu doar ca exista o tehnica numita vertebroplastie insa am citit ca se efectueaza in special femeilor ce sufera de osteoporoza.Tatal meu poate face o asemenea interventie pentru tasare vertebrelor ?Ce anume mi-ati recomanda sa facem mai departe?

Va multumesc, am mare nevoie de ajutor!
2 comentarii
0
03-10-2010, ora 19:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Atitudinea terapeutica depinde de situatia radiologica actuala, de natura suferintei si de multe alte considerente.
La noi in tara de aceasta patologie se ocupa neurochirurgii.
Prin urmare, consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-02-2012, ora 23:50
lilyanne_b88
Nu este medic/terapeut
lilyanne_b88
Buna seara!
Desi a trecut ceva timp de la accidentul tatalui dvs., as vrea sa va ajut mentionandu-va ca are anumite drepturi fiind un accidentat in aceasta tara.Nu stiu daca cunoasteti exact ce drepturi si beneficii are.Ca sa va pot ajuta am nevoie de mici informatii in legatura cu ce a patit.In urma accidentului cate zile de spitalizare a avut?Ma refer strict la cele de spitalizare, nu si cele de ingrijire ambulatorie.Din punctul meu de vedere, are anumite drepturi in urma acestui accident care il despagubesc pt trauma suferita si il ajuta la cheltuieluile necesare recuperarii.Imi puteti lasa datele dvs pentru a va contacta sa va pot explica in ce consta drepturile.
Multumesc,
Ioana.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.