Accident moto

13-11-2009
SyrCosmin
Nu este medic/terapeut
SyrCosmin
Am suferit un accident moto pe 1 octombrie, iar in urma acestuia m'am ales cu: fractura tibie + peroneu din care una deschisa la piciorul stang, cot stang dislocat (fractura Montego Stanculescu), degetul mare de la mana dreapta rupt, bazin dislocat si fisurat si fisura de cervicala. In acest moment ma simt foarte bine, datorita domnului doctor Marius Enescu sub indrumarea caruia am facut si oxigenare hiberbara ce m'a ajutat mult - in loc de 6 saptamani la orizontala, m'am ridicat la marginea patului dupa 27 de zile, asta fiind doar un exemplu. M'am apucat sa scriu in speranta ca ma voi lamuri cu 3 chestii, daca se poate:
- am fost la control pe 9 noiembrie si gipsul pe care mi l'a pus este un pic larg sau poate ca piciorul meu s'a desumflat, cert este ca in pat cand ma mai misc fara sa trag de hamul legat de gips, piciorul mi se misca in el - intreabarea este daca nu cumva este o solicitare a piciorului.
- tot pe 9 la control mi s'a scos brosa de la degetul mare - am luat orteza de pumn, o folosesc dar as fi curios cand voi putea sa incerc sa misc degetul (pe 3 decembrie trebuie sa vin la control, il tin imobilizat in orteza pana atunci?)
-iar ultima curiozitate pe care o am este aceea ca la fractura de tibie si peroneu pe care o am, am inteles ca tibia este fixata cu o tija blocata cu 2 suruburi, iar peroneul cum se fixeaza pentru vindecare ?
Multumesc anticipat !
9 comentarii
0
14-11-2009, ora 09:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Nu inteleg de ce nu va adresati direct distinsului nostru coleg, mai ales ca are toata disponibilitatea pentru explicatii detaliate.
Aveti datele de contact ale domniei-sale chiar aici pe forum, cand faceti "click" pe numele sau.
Nu ezitati, si mi s-ar parea o problema de onestitate din partea D-voastra sa-i cereti mai intai dansului opinia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-11-2009, ora 18:25
SyrCosmin
Nu este medic/terapeut
SyrCosmin
Aveti dreptate, dar nu stiam ca ii pot adresa direct dumnealui intrebarile si scopul meu a fost sa imi raspunda aici pe forum, daca dansul ar fi dorit, bineinteles. In plus de asta nu as vrea sa il stresez cu copilarisme si curiozitati de'ale mele. Astept in speranta ca va vedea mesajul asa cum si d-voastra ati vazut. Multumesc pentru mesaj.
0
14-11-2009, ora 18:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Distinsul coleg are o disponibilitate deosebita pentru dialog cu pacientul, si nu va considera niciodata intrebarile pertinente si legitime ale D-voastra ca fiind "copilarisme si curiozitati".
Credeti-ma, este de ajuns sa cititi postarile Domniei-sale pe site si va veti convinge.
Probabil ca in aceasta perioada are o agenda incarcata, ce nu i-a permis accesarea site-ului, insa nu va intarzia sa va raspunda.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-11-2009, ora 18:39
SyrCosmin
Nu este medic/terapeut
SyrCosmin
Sunt convins ca imi va raspunde, caci am vazut postarile dumnealui de pe site. Multumesc pentru atentia acordata.
0
15-11-2009, ora 23:49
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Stimate D-le Cosmin
Evident ca imi face placere sa dialogam si pe aceasta cale, desi programul incarcat, precum si o problema cu reteaua wireless de acasa m-au cam impiedicat sa accesez net-ul.
Raspund la cele trei intrebari:
- nu este anormal ca ghipsul sa para larg la un moment dat, prin scaderea edemului si hipotrofia musculara inerenta, insa este de nedorit sa ramana astfel. Va invit cat mai curand sa analizam situatia si sa apreciem daca ghipsul mai este necesar sau trecem la orteza si miscare;
- orteza de la mana nu trebuie sa impiedice exercitiile de miscare ale degetului mare; de altfel, ea poate fi scoasa din cand in cand pentru igiena locala;
- fractura de peroneu este intr-o zona care nu necesita fixarea; de altfel, tibia suporta intreaga greutate corporala, iar zona respectiva a peroneului poate fi utilizata la nevoie drept grefa. Zonele sensibile si care ar necesita eventual reconstructie la peroneu sunt extremitatile, deoarece sunt implicate in stabilitatea articulatiilor invecinate (genunchi si glezna) prin ligamentele colaterale care se insera pe capul peroneului, respectiv maleola externa.
Ma bucura evolutia buna si recunosc meritele varstei Dvs. tinere care are un rol cert in vindecare, dar si ale asocierii terapeutice O-HBO care nadajduiesc ca va va oferi satisfactie pana la deplina vindecare.
Cu stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
0
16-11-2009, ora 09:12
SyrCosmin
Nu este medic/terapeut
SyrCosmin
Va multumesc mult pentru atentia acordata. Bineinteles ca orteza de la deget o scot pentru a curata mana caci era si problema cu iodul si se curata pielea, dar cand o scoteam ma chinuiam sa nu misc degetul deloc. Pentru picior mi'ati spus sa vin pe 3 decembrie ca sa stabilim daca scoatem gipsul si trecem la orteza. In legatura cu faptul ca gipsul este un pic larg, este vorba de 5 mm pana intr'un centimetru. Multumesc inca odata, la revedere.
0
28-06-2011, ora 23:31
roxi11
Nu este medic/terapeut
roxi11
Buna, eu am avut un accident cu moped...in care am suferit o ruptura a tibiei..am fost operata si mii s-au pus 5 suruburi in piccior cu placuta...In 1 iulie trece un an si sunt programata la scoaterea suruburilor. Intr-un an nu am avut deloc probleme cu piciorul...umblu normal. Va rog daca imi puteti spune cat o sa raman in spital dupa scoaterea suruburilor? Si o sa umblu normal dupa ?
0
29-05-2013, ora 05:10
Kamel333
Nu este medic/terapeut
Kamel333
Cu stima imi permit sa va adresez cateva intrebari daca se poate. Am suferit un accident de motocicleta in urma cu 13 zile. Dupa radiografii si investigatii m-i sa spus ca nu am nimik rupt si ca imi trebuie repaus! In urma cu o saptamana am ajuns la Londra unde am mers la spital la un control de rutina, acestia au facut investigatii de la zero si mi-au spus ca am o fisura de tibie in partea de sus(sub genunchi)! Mi sa recomandat sa fac operatie pe care am refuzat-o! Mi-au oferit un corset pentru picior ca sa il tin drept.ieri am observat si aparitia unei cantitati mici de lichid la genunchi pe care aplic gheata la interval de cateva ore. Va rog respectuos sa-mi recomandati un tratament pe care sa-l urmez la domiciliu pentru recuperarea fisurii!Nu am nicu un fel de durere a osului, singura durere din cauza careia nici nu pot merge este la muschiul gambei care a suferit o lovitura foarte puternica in urma accidentului. Va multumesc anticipat! Cu respect.
0
29-05-2013, ora 09:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- nu exista in ortopedie notiunea de """fisura""". Osul este fie fracturat, fie este integru.
- nu s-a inventat inca """" un tratament pe care sa-l urmez la domiciliu pentru recuperarea fisurii""""""; este evident ca orice medicament este exclus, fiind inutil.
- lichidul articular traduce, cu mare probabilitate, existenta unei fracturi articulare. Refuzul tratamentului poate duce la complicatii si sechele invalidante pentru tot restul vietii (gonartroza post-traumatica).
- imobilizarea genunchiului (gips sau orteza) este profund daunatoare, ducand la ankiloza articulatiei. Interventia chirurgicala in fracturile articulare ale genunchiului are si scopul de a mobiliza rapid articulatia, evitand ankiloza acesteia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: