accident sportiv, diplopie midriaza

01-11-2010
Candreimihaela
Nu este medic/terapeut
Candreimihaela
Buna ziua, Am 16 ani. In urma cu o luna am primit un pumn in ochiul stang la un concurs de karate. Precizez nu am avut pierderi de cunostinta dupa lovitura. Ochul a fost plin de sange, acuma mai este un alb spalacit, vad dublu atunci cand ma uit in sus in jos extrem si in stanga, mi sa spus ca as avea diplopie, iar pupila stanga nu reactioneaza la fel ca cealalta la intuneric, ramane marita, mi sa spus ca vad mai prost nopatea decat ziua, dar eu am senzatia ca noaptea vad mai clar si ca chiar si vederea dubla este mai mica. Iar dupa aceea lovitura oparte din obrazul stang a fost amortit ca si cum ar fi anesteziat daca il atingeam simteam ca si cum as avea zeci de ace care inteapa pielea din interior, apoi nu am mai simtit nimic iar dupa ce am inceput tratamentul cu b-uri au inceput dinou acele ace. Am luat diclofenac 5 zile, tarosin, indocllyre 14zile, si tarosin 14 zile, dupa aceea, mi sa dat dinou un antiinflamator pentru 5 zile. si netildex de 6 ori inturn ochi si de 3 ori in cel sanatos, si un complex de b-uri de la plafar. Iar neurologul unde am ajuns ultima data mia dat: CEREBROLYSIN, o fiola de 10ml odata la 2 zile in ziua dintre aflamil, timp de 10zile, Scout, Zeaxin si Esentin. Momentan sunt iau : CEREBROLYSIN, SCOUT, ZEAXIN, ESENTIN si NETILDEX.
Dupa acest tot tratament inca vad dublu, retina este marita, obrazul este amortit.
As dori sa stiu daca sunt sanse de refacere, daca cumva efortul fizik afecteaza intrun fel ochiul, sunt sportiv de performanta daca ar trebui intrerupt o perioada sportul, si daca pe viitor orice lovitura cat de mica la ochiul stang poate aduce noi probleme
1 comentarii
0
01-11-2010, ora 01:53
Candreimihaela
Nu este medic/terapeut
Candreimihaela
am uitat sa precizez dupa ce depun un efort marit ochiul ranit isi schimba culoarea, sub ochi se invineteste usor si se vede diferenta fata de celalta, dupa ce ma linistesc semnele dispar ca in descrierea de mai sus
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.