accident vascular cerebral tranzitoriu

25-01-2010
nykky
Nu este medic/terapeut
nykky
aseara mamei mele, in varsta de 69 de ani, i s-a facut rau, nu a mai putut sta in picioare, era transpirata toata, pe urma au aparut stari de obnubilare, tulburari de vorbire, efectiv nu se intelegea ce zice, mana si piciorul stang aveau miscari ciudate si parca se umflase si la fata. Am chemat ambulanta, care a venit foarte greu, iar asistenta de pe salvare ne spune ca nu o ia la spital pentru ca e beata. Pur si simplu ne-a dat dansa diagnosticul de la prima vedere. Nu a contat ca noi ii spuneam ca mama nu bea, ca la noi in casa nu se consuma bauturi alcoolice, nu, dansa sustinea ca mama e beata si nu o ia la spital. In final a luat-o, mai mult sub amenintarea mea.
La spital, la cam de garda, am dat peste o doctorita care numai la medicina nu ii era minte.Foarte superficiala a cerut sa i se faca un ekg si a trimis-o pe cardiologie. Pe la 3 dimineta mama isi revenise, vorbea clar, putea merge, dar nu-si mai amintea chiar totul. Dimineta, dl dr de pe cardiologie, a consultat-o, i-a facut alt ekg, apoi mi-a spus ca o trimite la neurologie, pentru ca o suspecteaza de avc tranzitoriu. Acum se afla pe neurologie, sub tratament iar maine mi se vor da mai multe informatii.
Daca si-ar fi facut meseria cum trebuie atat cea de pe ambulanta cat si cea de la camera de garda si mama mea ar fi ajuns de prima data la neurologie, nu era mai bine pentru ea? Sunt multe de spus despre anumite persoane din sistemul sanitar care pe langa faptul ca nu-si cunosc meseria cum trebuie, mai sunt si ingamfate si trateaza bolnavii de sus.
Iar despre dl dr Rosca de la cardiologie si dl dr. Stoiculescu de la neurologie, nu pot sa spun decat JOS PALARIA!
Imi poate spune cineva cat de grave sunt aceste avc tranzitorii, daca exista riscul de a face si avc instalat si ce tratamente naturiste exista pentru prevenirea lor?
3 comentarii
0
27-01-2010, ora 21:10
arita
Nu este medic/terapeut
arita
avc tranzitorii presinta un risc elevat pentru a avea un succesiv atac ischemic cerebral major, caz in care este foarte importanta interventia tempestiva a salvarii si corectul tratament tempestiv la spital, trebuie sa aveti actele precedente pentru a semplifica procedurile , vedeti nu sinteti primul si nici ultimul caruia ii spune ca, , a baut, , foarte multi pacienti tineri au murit din causa asta
0
27-01-2010, ora 21:22
nykky
Nu este medic/terapeut
nykky
dar mi se pare totala lipsa de pregatire profesionala sa spui din start ca pers in cauza a baut si sa nu crezi cand familia iti spune ca pers bolnava nu consuma bauturi alcoolice. si mai ales cand lucrezi pe ambulanta sau la upu. si mai esti si medic! in loc sa salveze vieti astfel de persoane curmeaza vieti! cred k nu merita sa lucreza in sistemul sanitar. dar asa se intampla cand persoane total nepregatite ocupa aceste functii prin "pile" si bani. vai de cei ce ajung pe mainile acestor oameni total incompetenti.
0
11-02-2010, ora 20:39
arita
Nu este medic/terapeut
arita
ma scuz de intirziere, nu prea ma uit pe acest sit, tin sa va informez ca sintem noi cei care ii salvam pe cei dragi in primis prin prezenta noastra , de la faza acuta pina la convalescenta si dupa aceea, noi trebue sa ne acertam ca pe tot parcursul timpului au fost tratati in mod adegvat , vedeti bolnavul are si el drepturile lui prin lege, din momentul in care este luat in evidenza, salvare, si spitalizat sint responsabili de toate procedurile si eventuale neglijente, bolnavul sau un familiar poate vedea cartela clinica unde este scris tot ce este prescris de doctor, citeodata sint si asistente care gresesc administrarea medicamentelor, , , , , , ce sa zic trebue tinut ochi deschisi , si cerut sa fie vizitat urgent ca daca respectivul pacient moare il veti trage la raspundere , spitalul respectiv, , , , , , sint foarte multi incompetenti intradevar dar si mai multi sint cei care considera rominul un analfabet fara informatii si cultura , trebuie in primul rind sa stiti ca din momentul in care platiti asigurarea de sanatate aveti toate drepturile de a fi ingrijit cum trebuie nu cereti nimic de pomana ei sint obligati sa respecte legile , , , bafta, ,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: