aceste simptome sunt de anxietate sau sunt reale ? | Forumul Medical ROmedic

aceste simptome sunt de anxietate sau sunt reale ?

03-10-2015
alyflorin10
Nu este medic/terapeut
alyflorin10
Buna Ziua ma numesc -----------* si va scriu cu mare suferinta povestea mea care a inceput la 19 ani, acum am 23 ani, sper sa cititi si sa imi spuneti cam ce e de facut ca traiesc un chin de 3 ani, zi de zi, secunda de secunda
Sa incepem am fost diagnosticat cu un mic nistagmus la ochii ( un joc al ochiilor ) si am fost la spitalul colentina la neurologie, unde domn doctor neurolog m-a internat, am stat 5 zile internat si mi s-a facut un rmn la 19 ani, am fost trimis la oftalmologie la doamna doctor Chiotan Carmen la Spitalul Matei bals, dansa m-a consultat si mi-a prescris ochelari la clinica dansei, acum incepe prostia mea cea mare, mi s-au prescris ochelarii si din prima zi pana in ultima zi, nu stiu daca o sa intelegeti da macar incercati, ochelarii i-am purtat numai pe varful nasului, cum ii poarta majoritatea cand vor sa citeasca sau sa isi mute privirea in jos, practic nici macar un minut in acesti 3 ani nu i-am purtat si eu normal cum se poarta ochelari, simptomele mele la ochii sunt ingrozitoare si foarte deranjante, am senzatia si asa e ca parca as avea ochii "dezlipitii" din orbita, parca nu mai sunt stabili, fixati in orbita, credeti-ma ca nu stiu cum sa mai zic, am ajuns si la pshiatrie din cauza ca, chiar nu stiu cum sa mai explic, incerc din toate puterile da nu imi gasesc cuvintele, parca mi s-au slabit ochii in orbita ceva de genu
cred ca mi-am fortat nervii globului ocular
Am Senzatia ca numai ochii stabili in orbita, parca "'mi-àr juca in orbita !!!
De exemplu cand trag de pielea orabzului de sub ochii, parca mai e putin si imi ies ochii din locul orbitei, parca numai pot sa imi fixez privirea asupra unui lucru
Din cauza chestiei asta cu ochii, parca imi da senzatia ca mi se incordeaza buzele si ma doare foarte tare chestia asta
Credeti-ma ca din cauza ca nu stiu sa expic sa inteleaga multi doctori, am ajuns la pshiatrie, PARCA MI S-AU RUPT OCHII DIN ORBITA MAI MULT DE ATAT NUMAI STIU CE SA ZIC SAU CUM SA EXPLIC !!
Parca mi s-au deplasat ochii din orbita !!
In fine sa va povestesc ce am facut mai departe cu povestea mea, dupa chin si chin am fost la vreo 5 oftalmologi toti nu m-au inteles si m-au trimis la pshiatrie, toti m-au verficat numai la vedere, cu vederea nu am probleme, chiar stau foarte bine, am fost la ultimul medic oftalmolog la spitalul universitar si mi s-a dat sa fac un rmn orbito-cerebral si PEV ( Chiar nu stiu ce inseamna ) Rmn orbito cerebral Si Pev au iesit normale.
IO ZIC CA DIN CAUZA PURTARII OCHELARIILOR PE NAS MI S-AU DEREGLAT OCHII DIN ORBITE !!
Parca am senzatia ca ochii imi sunt desprinsi din orbita !
Uneori am niste dureri in susul ochiilor
Si mai e o chestie, cand vreau sa "focalizez un lucru anume am dureri foarte mari la ambii ochii
Uneori mi se distorsioneaza vederea parca un ochi cu focalizarea intr-o parte, si celalant intr-o parte
Va Scriu deoarece e foarte mult de povestit si as da orice numai sa ma fac bine !!! VA MULTUMESC FRUMOS ANTICIPAT
Credeti-ma ca as plati oricat numai sa imi revin !






ASTA E PRIMA PARTE !!!


Totul a inceput pe data de 1 noiembrie 2014, cam pe la ora 23:00, eram in pat si nu aveam stare, eram nelinistit si ma tot foiam dintr-o parte in alta si dintr-o data am dat sa ma ridic din pat brusc, si am dat capu pe spate, si in secunda urmatoare am simtit o slabire a muschiilor gatului care numai imi da pace, parca ar fi o moliciune in partea din fata la gat
Precizez ca, chestia asta cu gatu cu moliciunea in partea din fata gatului mi s-a mai intamplat acum 1 an jumate da mi-a trecut de la sine in 2 zile, da acum numai ma lasa.
La moliciune asta pot sa ii zic ( ca numai simt partea gatului din fata ) mai pe romaneste
Dimineata cand ma trezesc din pat, imi tremura partea din spate a capului si gatul cu tot cu ceafa
Crezand ca pot scapa singur de chestia asta cu gatul imi faceam masaj la ceafa si la gat si cred ca am gresit cu cu chestia asta.
PARCA AR FI O SLABIRE MUSCULARA LA INTREG GATUL SI PARTEA DIN FATA SI CEAFA

De cateva luni mi-au aparut si la ceafa niste simptome foarte deranjante cum ar fi
Am momente cand nu mai simt ceafa si parca mi se "blocheaza" ochii
Presiune in ceafa ca un fel de apasare si parca imi apasa in spatele ochiilor
Tulburari de vedere
Senzatia de apasare in ceafa
Apasare foarte tare in ceafa de numai pot sta in picioare
Pierderi de echilibru
Usturime la ambii ochii
imi simt ochii slabiti si parca ma dor in spatele ochiilor
furnicaturi in partea din fata a gatului si la ceafa
Arsuri in crestetul capului
ceafa slabita si furnicaturi la ceafa
durere in urechea stanga, da se intampla foarte rar chestia asta
Ameteli
Moliciune la ceafa ( parca numai imi simt ceafa, nu ar mai fi muschi intariti ceva de genu )
Dureri in spatele capului

Am momente cand numai imi simt ceafa si imi simt ochii slabiti
Uneori am niste zone la gat simt rece si ma furnica si daca ma ating pe ele, numai simt deloc zona aceea

Am observat cand ma ia chestia cu moliciunea la ceafa, cand ma asez pe perna cu capu parca mai ma lasa putin

Uneori simt niste puncte ( nervoase cred eu ) si imi dispare senzatia de ceafa slabita molesita etc, si daca le ating numai simt deloc ceafa se slabeste de tot si parca imi amorteste
Odata mi s-a intamplat o chestie de speriat, am dormit 2 ore si cand m-am trezit, parca m-am trezit paralizat, eram constient da nu ma puteam misca din pat, nu putea misca capu, si mainile, a tinut 2 minute chestia asta

si uneori simt niste furnicaturi (ca niste puncte nervoase )pe ceafa si pe spate si daca le ating cu mana, numai simt deloc ceafa si spatele si ma face semi inconstient adika imi ia glasul, si mi se blocheaza si ochii
Precizez cand mi se pune apasarea asta in ceafa, am niste dureri ingrozitoare de ochii
Si mai e ochestie mi se incordeaza buzele tare de tot si ma dor buzele
Si uneori mi se incordeaza buzele si ma ia o durere la arcada in ochiul drept si coboara pe obraz in jos pana la maxilar o durere de nesuportat cu tot cu barbie

si am in permanenta o stare de incordare, cred ca este anxietate



ASTA E A DOUA PARTE



VREAU UN SFAT !!CA NUMAI POT, VIATA MEA E UN CALVAR, AJUTATI-MA ! SI CE SA FAC, IAU TRATAMENT DE 3 ANI FAC SI INJENCTIE RISPOLEPT CONSTA SI DEGEABA !!!

(*modificat de admin)
8 comentarii
0
04-10-2015, ora 08:48
david90
Nu este medic/terapeut
david90
@alyflorin10: Eu sunt convins ca simptomele tale sunt cauzate de portul ochelarilor.S-ar putea ca ochelarii sa nu iti fi fost potriviti corespunzator la dioptrii, si astfel iti suprasolicita atat ochii cat si sistemul nervos.Cat despre senzatia cu "ochii desprinsi din orbite", e o senzatie cam generala la toti cei care poarta ochelari, in momentul in care isi dau ochelarii jos.Si eu aveam aceasta senzatie cand purtam ochelari...ochelarul devine o parte integranta a corpului, a fetei, putem spune, iar in momentul in care i-ai dat jos, simti ca fata iti este incompleta si ca ochii ar fi cumva " iesiti din orbite"(asta se intampla la cei care poarta permanent ochelari).
Eu ti-as recomanda sa mai faci un control oftalmologic la privat, ti-as recomanda spitalul oftalmologic privat Westeye din Calea Vitan, iar ca medic, pe dna dr. Mihaela Simion.

p.s. Si renunta la toate "otravurile" pe care psihiatria ti le-a bagat pe gat, mai ales daca nu te ajuta cu nimic!!! Identifica si trateaza cauza, iar simptomele vor disparea de la sine!
0
04-10-2015, ora 09:12
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Si vezi ca paralizia in somn, moleseala din zona gatului, durerile si arsurile din zona scalpului, cefei etc, de la tratamentul psihiatric s-ar putea sa fie, daca inainte de tratament nu le aveai...
0
04-10-2015, ora 13:44
alyflorin10
Nu este medic/terapeut
alyflorin10
nu le aveam inainte nici paralizia, nici moleseala, da crede-ma ca am fost la vreo 10 oftalmologi si toti ma luau in ras cand le spuneam, vreau un doctor bun oftalmolog care sa ma inteleaga si sa ma trateze, as da oricat numai sa imi revin din calvarul asta
0
04-10-2015, ora 13:46
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua "Alyflorin10" este posibil ca fortarea ochilor/vederii sa duca la o parte din simptomele pe care le acuzi: ameteli, dureri de cap, incetosarea privirii, iesirea ochilor din orbita, slabirea lor etc.
Pe de alta parte, povestea cu ceafa, durerile de cap, amorteala la nivelul cefei, scalpului, etc. pot sa fie simptome ale unei probleme ale coloanei cervicale. Ca simptome ale acestei conditii medicale sunt si durerea intr-o ureche, tulburari ale vederii cu un ochi/ambii, etc, in functie de nervii pe care apasa discurile coloanei vertebrale.
Sigur ca o persoana in situatia ta devine anxioasa, tematoare, agitata, si de aici, alte simptome care se adauga.
Recomandarea mea este urmatoarea:
- sa mergi la un controlo oftalmologic asa cum a recomandat si o alta persoana aici, fara a spune medicului in cauza despre alte controale pe care le-ai facut (astfel incat parerea medicului sa nu fie influentata de alte opinii medicale). Daca iti prescrie aceleasi analize (RMN etc. poti sa spui ca le-ai mai facut si i le arati)
- iti recomand un control neurologic, pentru a se stabili exact daca problemele celelalte au intr-adevar aceasta cauza sau ramane cea cu vederea. Daca ai nevoie de o recomandare pentru un medic neurolog te pot ajuta.
Orice tratament psihiatric in acest moment este legat doar de scaderea temerilor tale, pentru a te putea ocupa de ceea ce ai de facut, altfel nu stiu daca isi are rostul.

Valentin PESCARU
psiholog clinician-psihoterapeut-sexolog
0
04-10-2015, ora 16:21
alyflorin10
Nu este medic/terapeut
alyflorin10
ajutati-ma va rog cu un oftalmolog chirurg sau orice altceva si un neurolog care sa inteleaga cazul meu, parintii mei sunt in stare sa vanda casa numai sa ma fac bine, de 4 ani traiesc calvarul cu ochii si de 1 an cu gatul :(, e un chin foarte mare pe capu meu credeti-ma
0
04-10-2015, ora 16:22
alyflorin10
Nu este medic/terapeut
alyflorin10
vad ca sunteti de la constantin corgos, am fost internat si acolo de 2 ori si degeaba, tot din cauza ochiilor acum 1 an jumate, la doamna doctor cuzor, si am iesit la fel, parintii mei cred ca totul sta la baza pshicului da le-am zis si nu vor sa ma creada ca nu am nimic pshic
0
04-10-2015, ora 16:24
alyflorin10
Nu este medic/terapeut
alyflorin10
puneti-ma dumneavostra, daca aveti cunostinte in clinica titan cu un oftalmolog si un neurolog care sa inteleaga cazul meu, si o sa fiu si eu dragutz cu dumneavostra, multumesc anticipat
0
04-10-2015, ora 19:00
david90
Nu este medic/terapeut
david90
@alyflorin10: Oftalmologul ti l-am recomandat eu.Mergi cu incredere la Westeye, la dna dr. Mihaela Simion! Dupa parerea mea, e unul dintre cei mai buni medici oftalmologi de la noi din tara, iar spitalul Westeye e cel mai modern spital privat de oftalmologie din tara.Si, te rog sa ma crezi, am calcat pragul multor clinici de oftalmologie si multor medici oftalmologi renumiti, pana sa ajung la cei mai buni in opinia mea, la cei care mi-au redat vederea...
Curaj gaina! :))

p.s. Au si preturi rezonabile la consultatii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •