acid folic

20-05-2008
danae
Nu este medic/terapeut
danae
Buna ziua, am citit peste tot ca ininte de a ramane insarcinata e bine sa iei un complex de vitamine si minerale gen ELEVIT, eu iau MULTI VITAMINE -MINERALE(si acestea continand acid folic-400mcg, vitamine, etc).Sunt la fel de bune, s-au trebuie luata numai o anumita marca.? Precizez ca inainte de a incepe "cura "cu vitamine mi-am facut analizele si aveam leucocitele-3600, iar dupa 1 luna la un urmator set de analize nr.de leucocite era 3900., e posibil ca aceste vitamine sa fi dus la cresterea(spre normalitate) a leucocitelor?Multumesc!
2 comentarii
0
20-05-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
E bine, dar nu obligatoriu. Suntem in plin sezon de viatmine naturale, mult mai bune decat cele "la cutie". Am vazut ca ai postat titlul "ac folic". E bine ca stii si te-ai documentat. Este foarte important sa iei ac folic in primele 4 luni de sarcina si chiar si inainte de a ramane insarcinata. Profilaxia cu ac. folic scade de 8 ori riscul aparitiei unei malformatii de tub neural (din care se formeaza creierul, maduva spinarii si restul sistemului nervos).
0
20-05-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Posibil sa fie efectul vitaminelor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Acidul folic în perioada intrauterină și riscul de alergii alimentare
  • Acidul folic crescut sau scăzut
  • Nivelurile de acid folic aflate în scădere la populație solicită necesitatea fortificării alimentelor
  •