acid uric marit, durere zona renala

19-04-2011
Dan_M_1976
Nu este medic/terapeut
Dan_M_1976
BUNA ZIUA,

acum aproximativ 2 luni in urma unor analize am descoperit acidul uric la valoarea de 11.6, si cristale urati in urina
Am inceput un tratament si pe data de 28 Aprilie voi repeta iarasi analizele sa vad daca a mai scazut valoarea.Am fost doar la reumatolog (durere haluce) iar intre timp au inceput dureri deasupra soldurilor care dureaza 1-2 zile apoi dispar.Am o senzatie de intapaturi mai ales daca stau pe spate sau pe lateral(solduri).
Intrebarile mele ar fi
- sa fie de la rinichi durerea datorila eliminarii acidului uric in urma tratamentului(medicul de familie a pomenit asa ceva cand mi-a dat reteta pt alopurinol so colchicina)
-durerea de rinichi se propaga inspre solduri?
- si inca ceva: cateodata cand ma palpez bilateral in dreptul paletei iliace usor inspre zona inghinala(cam pe linia unde vine cureaua de pantaloni) gasesc o zona sensibila: presez un nerv pe paleta iliaca...sau este traiectul ureterelor?
2 comentarii
0
21-04-2011, ora 11:28
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Durerea este, mai degraba, osteoarticulara decat renala si se datoreaza depunerilor de cristale de urat la nivelul articulatiilor. Asa cum v-a spus medicul, este posibil ca, la inceputul tratamentului gutei, boala sa fie "zgandarita". Un tratament antiinflamator, in special cu Indometacin, poate fi de ajutor impreuna cu allopurinolul si colchicina in aceasta perioada. O alta metoda care poate ajuta, inca si mai simpla si fara efecte secundare, este sa mentineti urina un pic mai alcalina. De exemplu, adaugand in mancarea sau apa consumata un pic de bicarbonat de sodiu alimentar. Reactia acid uric-urat este reversibila si echilibrul depinde de pH. Cand urina este mai alcalina, riscul ca acidul uric sa precipite si sa duca la urolitiaza este mai mic. Alte masuri care pot ajuta mult in aceasta perioada sunt:
-hiperhidratarea. Nu e vorba de clasicul volum de 2 litri pe zi, acela e pentru oameni sanatosi. Pentru cei care fac tratamentul pe care il facti, volumul indicat este de 4 litri de apa in 24 de ore. Astfel, rinichii si caile renale sunt spalate de acid uric.
-evitarea alcoolului si, in mod deosebit, a berii. Desi berea creste diureza, e contraindicata, in ciuda unor legende urbane, fiindca poate da ea insasi hiperuricemie.

2. Nu stiu ce este, dar in mod sigur nu e de la uretere in acea zona.
0
21-04-2011, ora 19:51
Dan_M_1976
Nu este medic/terapeut
Dan_M_1976
Multumesc mult pentru efortul de a-mi raspunde!
Am sa tin cond de recomandarile dumneavoastra;zona lombara o simt foarte iritata, azi am facut vreo 200 de abdomene si m-a intepat/furnicat de la contactul zonei lombare cu podeaua parchetata.

"2. Nu stiu ce este, dar in mod sigur nu e de la uretere in acea zona. " -azi mi-am dat seama ca este exact acelasi tip de intepaturi ca din zona lombara.Ma ustura atat lombarul cat si pe solduri de exemplu atunci cand intind pielea mai puternic intre degete.Sa fie inflamata sciatica sau alti nervi datorita gutei?Pe radiografie se vede o usoara scolioza lombara dar nu cred sa fie cauza usturimilor, prea brusc a inceput, plus ca pot face efort nestingherit, nu ma doare nimic, decat la presiune pe lombar/solduri.simt aceste usturimi/furnicaturi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.