acid uric relativ fecvent

19-06-2009
vycky_28
Nu este medic/terapeut
vycky_28
in urma sedimentului urinar au rezultat urmatoarele :celule epiteliate plate-rare, leucocite-rare, acid uric-relativ frecvent.imi puteti spune ce inseamna?va multumesc!
6 comentarii
0
20-06-2009, ora 10:46
marianalee80
Nu este medic/terapeut
marianalee80
am si eu o problema.am facut un chiuretaj in urma cu 2 luni si tot odata mi-a bagat sterilet dar de atunci sangerez in continuu.mia dat sa fac tratament cu orgametril dar nu se vede nici un rezultat.daca imi puteti rasp si mie ce sa mai fac k nu mai stiu multumesc
0
20-06-2009, ora 10:47
marianalee80
Nu este medic/terapeut
marianalee80
scuze este o gresala merci
0
21-06-2009, ora 17:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@ vycky : Acidul uric in sange cat este? Analizele trebuie vazute de medicul de familie. Uricozuria poate fi expresia unei stari patologice [ cum ar fi guta ] sau a aparut ocazional ca urmare a consumului unor medicamente sau a unor alimente.Numai bine!
0
21-06-2009, ora 17:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@ marianalee: neaparat maine trebuie sa te intorci la ginecolog; antihemoragice, antispastice, punga cu gheata pe abdomen, odihna, asociate terapiei initiale vor ajuta la oprirea hemoragiei.
0
23-06-2009, ora 17:51
marianalee80
Nu este medic/terapeut
marianalee80
am fost si nu mia dat decat orgametril asa cum am mentionat mai sus nimic altceva.va multumesc ptr rasp
0
07-10-2011, ora 20:20
amalia poting
Nu este medic/terapeut
amalia poting
buna ziua!fetita mea care are 2 ani si jumatatea in analiza de la urina i-a iesit ca are acid uric dar scrie "cateva"deci fara cifra exacta, ce inseamna asta e grav?
are si ecoli si o tratez de asta dar nu stiu ce e cu acidul uric, am inteles ca nu e ceva f simplu, ca provine dintr-o problema a rinichiului sau a cailor urinare!astept raspuns cat mai curand!va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Guta
  • Rolul acidului uric în gută
  • Rolul microbiomului intestinal în dezvoltarea gutei
  •