Acnee

08-09-2017
b.a.mona
Nu este medic/terapeut
b.a.mona
Buna seara,

Problema mea inca de la 13 ani a fost acneea. Eram plina de cosuri pe fata, pe gat, cobora pana pe piept si pe spate.Cosuri rosii, inflamate, cu puroi.Am fost la o multitudine de dermatologi, multi se uitau doar la mine si imi dadeau o crema si atat.Am incercat destul de multe (tot felul de creme, Skinoren, isotrexin gel, zynerit, remedii naturale-un dermatolog mi-a dat o solutie ce se prepara doar in farmacii, era o solutie alba si ramanea pe piele ca varul, abia o mai puteam scotea din piele), bineinteles, toate fara rezultat. Zyneritul m-a ajutat, mi-a curatat fata complet, insa dupa intreruperea tratamentului acneea revenea, parca intr-o forma mai grava.

Am fost apoi la o doamna dermatolog, mi-a prescris roacutane, am luat pastile timp de 2 ani in total, cu pauze de cateva luni intre tratamente.Acneea a revenit.
Toate acestea s-au intamplat acum 3-4 ani.
In prezent, am facut analize hormonale, toate au iesit bine, in afara de prolactina.Doctorul meu endocrinolog a spus ca acneea nu apare din cauza prolactinei si mi-a recomandat sa merg din nou la un dermatolog, pt ca din punct de vedere endocrinologic nu are ce sa imi faca.

Intrebarea mea este, daca toate analizele sunt bune, de la ce provine acneea?Ce pot face?Cum o pot trata?
Nu as vrea sa incerc iar tot felul de creme fara niciun rezultat.
Nu numai ca nu am incredere deloc in mine, m-am cam retras in casa de mica, de obicei nu imi place sa ies pt. ca sunt complexata din cauza acneei, acneea afecteaza si psihicul.
Cum pot scapa de acnee definitiv?Va rog mult, orice sfat sau mesaj mi-ar fi de ajutor.

Multumesc!
2 comentarii
0
11-09-2017, ora 09:36
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Acneea este o afectiune cronica a carei evolutie este de mai multi ani. Exista acnee si la 20 ani, dar si la 30 ani, sau chiar 40 ani.In etiologia acneei sunt implicati mai multi factori: hipersecretia seboreica, bacteria propionibacterium acnes, factul genetic...Trebuie sa folositi produse medicamentoase topice antiacneice, in combinatie cu produe dermatocosmetice si tratamente locale de curatare periodica. Mergeti la un alt medic dermatolog pentru mai multe detalii.Nu exista un tratament de vindecare definitiva.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
11-09-2017, ora 14:04
Anisiaa
Nu este medic/terapeut
Anisiaa
Buna, Alexandra!

Daca locuiesti in Bucuresti si doresti informatii despre tratament anti-acnee, te rog sa ma contactezi la adresa de email ------*
Detin un cabinet de cosmetica si te pot ajuta in aceasta privinta.
Numai bine!

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •