Acnee

01-11-2017
Mihai331
Nu este medic/terapeut
Mihai331
Buna ziua! Ma numesc Mihai. Am 21 de ani, aproape 22.
Problema mea suna in felul urmator:
Am cosuri de mai mult de 5 ani (in zona fetei si pe gat, dar nu pe frunte) si am impresia ca nu o sa scap de ele curand, deoarece pana acum m-am gandit ca "o sa treaca dupa un timp", dar se pare ca nu au niciun astfel de gand.
Sunt destul de afectat de "boala" asta si as vrea sa stiu ce este de facut sa scap de ea.
Mi-a fost recomandat de o cunostinta, Roaccutane care aparent a mers in privinta respectivului(dar nu stiu daca e indicat sau nu sa-l folosesc, stiu ca afecteaza ficatul).
Tin sa mentionez ca ma spal pe maini/fata foarte des, deci igiena nu cred ca e problema. De asemenea ma spal cu spirt pe fata, folosesc alifie de galbenele. (Cosurile le sparg cand sunt albe, spalat pe maini/fata, apoi dau cu spirt in zona respectiva)
Mai nou, mi-a aparut si o pata mica neagra pe sub piele pe obraz in urma unui cos(cred), nici de asta nu stiu cum sa scap.
Apreciez orice sfat util.
1 comentarii
0
02-11-2017, ora 07:36
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Acneea este o afectiune cronica. Tratamentul este de lunga durata. Roacutane este un medicament bun, dar se foloseste in anumite forme de acnee, dupa ce s-au epuizat alte metode de tratament. Mergeti la un medic dermatolog pentru stabilirea tratamentului.
O zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Coșuri pe față la adulți - cauze și tratament
  • Spironolactona poate reprezenta o soluție eficientă pentru tratamentul acneei persistente la femei
  •