Acnee devenita nodul subcutanat

18-04-2016
MarianB
Nu este medic/terapeut
MarianB
Buna ziua.

Numele meu este Marian, am 37 de ani si cred ca am o mica problema, una care ma ingrijoreaza. Cu aproximativ 1 saptamana in urma mi-a aparut undeva sub barbie in partea stanga ceea ce parea o acnee ( cos ), o mica excrescenta cu punct usor galbui inconjurat de o zona mica rosiatica, usor dureroasa la atingere, am lasat-o in pace in primele zile in asteptarea evolutiei, insa de 2-3 zile pare sa se fi retras usor sub piele, a disparut punctul acela galbui si ramas acea mica excrescenta de forma rotunda ca un soi de biluta ascunsa sub piele de o culoare usor rosiatica ( ceva mai inchisa decat tonul normal al pielii ), nedureroasa la palpare dar ceea ce pare a fi acum un mic nodul subcutanat, estimez probabil in jur de 5mm si sunt ingrijorat avand in vedere ca ambii parinti sufera de o forma de cancer ( pulmonar la mama, si de piele la taica-miu ).

Intrebarea mea ar fi daca este normala o astfel de evolutie a acneei si ce trebuie facut, daca ceva trebuie facut. Ceva opinii si sfaturi avizate mi-ar fi de mare folos.
Toate cele bune.
Marian.
5 comentarii
0
18-04-2016, ora 23:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie consult clinic la medic Dermatolog. Nu se poate face acest lucru pe forum.
Ia trimitere de la medicul de familie si mergi la un Dermatolog.
0
21-04-2016, ora 08:33
MarianB
Nu este medic/terapeut
MarianB
Am fost ieri la medic dermatolog, consultatia a durat aproape 1 minut, i-am explicat pe scurt ce am scris aici, s-a uitat, a zis ca este acnee si m-a rugat frumos sa poftesc afara...
0
21-04-2016, ora 09:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Fara tratament ?
0
21-04-2016, ora 09:51
MarianB
Nu este medic/terapeut
MarianB
Exact.
0
21-04-2016, ora 09:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ti-am trimis mesaj pe privat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un nou răspuns pentru tratamentul eficient al acneei: nanoparticulele transportoare
  • Studiu investighează prejudecățile și stigma socială asociate cu acneea
  •