Acnee - hidratare

30-09-2013
missoana
Nu este medic/terapeut
missoana
Buna ziua!
Imi puteti recomanda o crema hidratanta antiacneica?
Folosesc Eryfluid (eritromicina 4%) pentru acnee, dar imi usuca foarte tare pielea. Am nevoie de o crema hidratanta pentru ambele problemele.
Multumesc anticipat!
6 comentarii
0
30-09-2013, ora 19:53
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
eau thermale Avene...pt piele sensibila normala sau mixta...mi-a fost recomndata de dermatolog in timpul tratamentului cu eryfluid...e extraordinara si ca baza de machiaj
0
01-10-2013, ora 11:10
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Toate cremele antiacneice pe care le-am folosit vreodata au avut ca efect si uscarea pielii, descuamarea si senzatia de piele strana. Asta este rolul lor, de a exfolia pielea la nesfarsit. Chiar daca pielea luceste in timp ce ai crema pe fata, cand o vei spala tot uscata este.

Te sfatuiesc, ca si bestyuta79, sa folosesti altceva decat crema pentru hidratare, si anume gelul de curatare, demachiantul, sa fie pentru ten normal ori mixt ( depinde ce fel de ten ai tu ). Eu te sfatuiesc sa folosesti lotiunea micelara Vichy Purete Thermale 3 in 1. Nu necesita clatire, curatata in profunzime mai bine decat orice alt produs de curatire a pielii ( mai putin creoinul dermatograf) si daca nu te clatesti dupa ce o folosesti, beneficiezi si de o hidratare intensa fara a avea tenul lucios. Nu incarca tenul, nu provoaca acnee, este putin lipicioasa dar daca te deranjeaza poti sa te clatesti si tot beneficiezi de hidratare insa nu atat de intensa ca si daca nu o indepartai.

Sincera sa fiu am fost impresionata de lotiunile micelare, sunt cu totul altceva decat demachiantele ori gelurile de curatare. Extrem de blande cu pielea fara a o irita ori provoca alte probleme. Citeste despre lotiunile micelare si parerile altora pe net si sigur te va convinge sa incerci si tu.

Cel mai important e sa nu fie lotiune micelara impotriva acneei pentru ca, probabil, iarasi te vei confrunta cu aceeasi uscare a pielii datorita ingredientelor antiacneice.

Odata incercata lotiunea micelara, nu vei mai reveni niciodata la demachiant ori alt produs de curatire a pielii. Plus ca tine foarte mult timp. Daca o folosesti zilnic de cel putin doua ori, te va tine 3 luni.
0
01-10-2013, ora 11:25
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Corect. Lotiunile micelare sunt geniale, eu folosesc Bioderma si am uitat ce inseamna demachiant.
0
23-10-2013, ora 13:33
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
si eu folosesc ca si bestiutza 79 cu succes produse de la avene ceea ce ma face sa ti recomand cu caldura aceasta gama, face toti banii.
0
27-10-2013, ora 21:18
ANDUTZA_ANDA
Nu este medic/terapeut
ANDUTZA_ANDA
buna,

poti folosi urmatoarele: Avene/ Bioderma/ La roche posay - Clean AC, Sebium Hydra, Effaclar H
daca nu ai cosuri rosii poti folosi si un exfoliant bun...cel mai bun mi se pare de la Bioderma
daca vrei fond de ten si nu ti se pare scump incearca Chanel Vita Lumiere
si daca mai vrei si un doctor genial iti recomand DR KALESHI!

succes si zi-mi daca ai incercat ceva de aici si ce a mers bine!
0
04-11-2013, ora 12:41
ursulevski
Nu este medic/terapeut
ursulevski
urina. desi stiam de acest remediu de mic, nu l-am folosit niciodata, pana luna trecuta la insistentele unei..babe.
era vorba sa ma scape de acnee, si asa cum banuiam nu te scapa, dar intamplator am vazut puternicul efect de hidratare! ba chiar lasa pielea cu o stralucire sanatoasa. nu prea am mai folosit remediul caci in ultima perioada nu mai am fata uscata nici dupa baie chiar, nici dupa apa+sare, sau apa+aspirina!

cauta si pe www.acne.org/, parca ei sunt innebuniti dupa ulei de jojoba..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.