ACNEE la 20 de ANI ! Ce pot face, ce tip de acnee am ? POZE

15-05-2018
FPie
Nu este medic/terapeut
FPie
Sunt curioasa daca mi se poate spune ce tip de acnee am, voi incarca doua linkuri cu poze aici...

https://postimg.cc/image/hho4h4hmj/
https://postimg.cc/image/enkz3ln57/

A inceput sa ma preocupe tot mai mult aceasta ''problema''. Deja am un complex, vad fete de varsta mea care au tenul perfect curat chiar si cand nu sunt machiate, nu au nici o urma de acnee. Apropo, eu nu ma machiez, nu folosesc produse cosmetice absolut deloc
Mie mi se pare ca este o acnee usoara, dar uneori mi se inrosesc pometii, punctele negre apar foarte des (desi imi ingrijesc tenul zilnic, care este mixt, preponderant gras - sapun cu PH neutru, prosop curat, masca de malai o data pe saptamana), si pe frunte am de cand ma stiu un fel de bubite foarte foarte mici, unele langa altele, dar cumva sub piele, incolore, ca niste ciupituri. Nu am vazut la multe persoane asa...
Cum se numeste tipul acesta de acnee?
Ce credeti ca imi va prescrie medicul dermatolog? O sa ma duc in vara.
Dvs ce ati prescrie?
Multumesc!!
1 comentarii
0
15-05-2018, ora 19:58
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Diagnosticul trebuie stabilit dupa un examen clinic si analize laborator. Trebuie sa mergeti la un medic dermatolog. Exista acnee si la 20 ani, dar si la 30 sau 40.Nu conteaza atat de mult tipul de acnee, ci sa aveti un tratament eficace.
o zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  •