Acnee, matreata, ati facut curatare cu laser?

28-11-2013
george2525
Nu este medic/terapeut
george2525
Buna ziua, am mai postat acum aproape o luna o postare despre acnee si matreata. In cele din urma, am fost sfatuit in mare parte sa merg la dermatolog..Bun..am fost si mi-a zis..ca acneea si matreata provin de la stres...cronic..nu poate sa imi dea o crema si gata..sa imi treaca..
Mi sa prescrie..pentru matreata mi sa zis sa incerc samponul Eucerin contra matretei, mi-a zis ca nici ea nu stie ce sampon o sa functioneze..si sa incerc mai multe..Acum am inceptu sa folosesc iara Vichy, si in mare parte o disparut matreata, cam 70 la suta..deocamdata raman la Vichy..dar a zis ca fiecare sampon sa il folosesc cam 6 sapt, si dupa aceea sa trec la ceva mai slab..
Pentru acneea mi s-au dat cremele : Ivatherm..sa ma dau dimineata, si IsotrexIN..seara..si mi sa recomadat sa fac curatare cu laser...pentru ca am si semne de la cosuri pe fata..daca am posibilitatea sa o fac..costa 120 de lei sedinta.

Intrebarea mea este, a facut cineva curatare cu laser ? S-au dat rezultate ? Din cate sedinte ?
A-ti avut semne pe fata de la cosuri ? Cum a-ti sapat de ele ? poate exista ceva mai natural...sa nu mai atatia banii, si poate si fara rezultate..
A folosit cineva samponul si cremele care le folosesc eu ? Ceva rezultate ?

Multumesc
3 comentarii
0
28-11-2013, ora 23:55
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
George, sper din tot sufletul sa scapi definitiv de acnee si matreata. Sper ca totusi urmezi si sfatul meu, adica fara lactate definitiv.

Tratamentul recomandat este foarte bun, Isotrexin pentru tratarea acneei iar Ivatherm pentru hidratare, ingrijire. Problema e ca acest tratament nu te va scapa de semnele deja existente si da, singura solutie o reprezinta laserul, cel putin asta e tehnologia de ultima ora pentru a scapa de semnele post acneice.

Succes si incearca sa nu te mai stresezi...
0
30-11-2013, ora 00:13
george2525
Nu este medic/terapeut
george2525
Multumesc otilia !
0
04-12-2013, ora 15:18
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
si eu zic ca tratamentul recomandat este foarte bun, doar despre laser am mai auzit pareri controversate in rest ivatherm e bun, isotrexin e bun, eucerin e bun.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Coșurile (acneea)
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • De ce apare mătreața?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • Mătreața - tratamente naturale şi sfaturi eficiente
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Ce este mătreața și cum scapi de ea
  •