Acnee, matreata si piele uscata.

17-11-2013
george2525
Nu este medic/terapeut
george2525
Buna ziua, sunt un baiat de 20 de ani, si de cativa ani buni am probleme cu tenul, cu matreata..
1 ) Ce imi recomandati sa mai iau in cazul tenului.
Am folosit Skinoren.. dar nici un rezultat..in prezent ma spal cu sapun borax, si ma dau dimineata si seara cu Zineryt. Am avut ceva cosuri..dar cu Zineryt mi-au trecut cam 40 - 50 %..dar acum am ajuns intru-un punct incat oricat m-as da tot nu imi dispar toate cosurile..
2)Si problema matretei o am de ceva ani..acum vreo 2 ani, am folosit samponul vichy contra matretei, singurul sampon care o dat rezultate pe cateva luni..dar intr-un final iara o reaparut si daca folosesc tot vichy..tot nu scap de matreata. Dupa aceea am folosit de la Clear..fara rezultat..in prezent folosesc samponul klorane, si el fara nici un rezultat..dupa ce ma spal..mi se usuca asa tare pielea capului, se observa matreata pe piele, asa uscata..dar in cateva ore mai dispare..dar nu foarte mult. Inainte de spalare imi tamponam pielea capulu cu ulei de masline..iar dupa ce ma spalam ma clateam cu 3 linguri de otet de mere amestecat cu apa..tot degeaba..
..raman cojite..daca ma dau cu pieptenul in cap, sau imi zgarii piele capului cu unghia imi cade la matreata..
3)Am tenul uscat..mi se usuca si de la Zineryt, dar mi se usuca si in spatele si deasupra urechii..asta de cand ma stiu mi se usuca..ma dau cu crema de galbenele in fiecare dimineata ca sa nu se observe..

Incerc sa mai tin si ceva regim, fara alcool, sa mananc cat mai multe fructe, vitamine.. dar nu prea se vad rezultatele.

Imi puteti recomanda ceva ? O sa ma duc si la dermatolog, dar acum as vrea parera voastra. Mentionez ca imi mai apar si cosuri pe spate, si foarte putine pe corp.. oare ar putea fi vreo infectie in corp ?

Multumesc
7 comentarii
0
17-11-2013, ora 14:19
adirafa
Nu este medic/terapeut
adirafa
salut george

ceea ce pot sa iti zic este ca esti sensibil...adica tu faci parte din numarul de persoane care are probleme cu tenul(cosuri, acnee)din cauza pubertatii cel mai probabil(tu ai 20 de ani stiu asta, dar poate a fost mai intarziata, s-au poate prea devreme)ti-ai inceput viata sexuala??viata sexuala mai schimba unele lucruri in bine la unele persoane...acum nu stiu la tine cum stau lucrurile...am avut o prietena cu ceva probleme de genul asta si a mers la dermatolog si ia dat niste unguente...se vede diferenta sa sti.in ceea ce priveste matreata trebuie sa mergi la magazinele naturiste...vorbesti cu doamnele respective si o sa iti dea exact de ce ai nevoie...eu cred ca o sa aiba efect si vei scapa pana la urma...apoi mai este o chestie destul de importanta(apa este calcaroasa si tare.cred ca pe cap trebuie sa o neutralizezi)am citit undeva ca se poate dar nu imi aduc aminte cu ce era:(.si per total medicul dermatolog este cel mai in masura sa iti dea un tratament pe masura problemelor tale si sa scapi de ele in final!!!!apropo cum femeile se machiaza ca sa ascunda anumite defecte, si tu poti face la fel cu matreata si cu cosurile pana scapi de ele...apoi totul va fi ok o sa vezi!!!multa bafta iti doresc!
0
17-11-2013, ora 14:53
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Te sfatuiesc sa folosesti pentru curatirea tenului solutie micelara, este excelenta pentru tenurile sensibile ori cu probleme. Eu iti recomand Vichy solutie micelara 3 in 1 Purete Thermale ( este pentru toate tipurile de ten) sau de la Bioderma cea pentru tenul sensibil de culoare roz. Nu trebuie sa te clatesti cu apa dupa solutia micelara, daca o lasi pe fata iti va hidrata tenul si vey observa cu siguranta schimbari in bine. Solutiile micelare sunt intr-adevar incredibile.

De asemenea iti recomand sa renunti la lactate de orice fel. Fara branzeturi, fara unt, lapte, iaurt si niciun alt produs ce le contine. Lactatele sunt primele alimente ce provoaca acnee, este dovedit stiintific. Incearca sa nu mai mananci deloc aceste produse timp de o luna cel putin si vezi daca apar rezultate desi mai mult ca sigur acneea ti se va remedia profund.

Eu nu am avut niciodata probleme grave cu tenul dar acum un an a inceput sa imi apara acele cosuri inflamatorii ce nu se puteau stoarce si care durau cate 4 saptamani pana dispareau. Daca umblam la ele era si mai rau. Am incercat totul si nu a functionat, asa ca am urmat sfatul unei cosmeticiene, fara lactate deloc. Acum am 7 luni de cand nu mai mananc lactate si nu mai am niciun cos, si dupa prima luna am avut rezultate. De asemenea tenul s-a imbunatatit considerabil si dupa ce am folosit vichy solutie micelara intrucat imi hidrata tenul exact cat aveam nevoie, fara exces.

Folosirea produselor antiacneice usuca tenul foarte tare, iar acesta produce si mai mult sebum care blocheaza porii si in final faci mai multe cosuri, Solutia este sa si hidratezi intre timp, asa functioneaza mai bine produsele anti acneice.

Urmeaza-mi sfatul macar o luna si iti promit ca vei avea rezultate.

Succes!
0
17-11-2013, ora 20:37
george2525
Nu este medic/terapeut
george2525
Multumesc adirafa, pentru sfaturi, o sa ma duc la dermatolog..daca vad ca nu o sa treaca cat mai repede..pana la urma
nu am ce sa fac..tot acolo o sa ajung..
Otilia o sa imi cumpar solutie micelara 3 in 1, o sa incerc cum mi-ai zis tu, fara produse lactate...daca nu..la dermatolog..

Dar ceva pentru matreata stiti ceva ?
0
18-11-2013, ora 00:11
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Imi pare rau dar nu stiu despre matreata. Nu am avut niciodata...
Sotul meu a scapat cu banalul HeadShoulders dar presupun ca ai incercat deja.

Matreata apare persoanelor cu scalpul uscat.. Folosesti balsam? Daca nu, ar trebui sa incepi. Este o simpla idee, dupa cum am zis nu am avut matreata asa ca nu imi permit sa dau sfaturi din experienta.
0
18-11-2013, ora 16:30
george2525
Nu este medic/terapeut
george2525
Am inteles, mersi. Nu folosesc balsam..
0
21-12-2013, ora 19:08
clepsidra2
Nu este medic/terapeut
clepsidra2
pentru acnee iti recomand cu succes brevoxyl, sau benzacknen sau aknefug sau anefug, toate sunt de exceptie.
0
24-12-2013, ora 15:53
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua!

Va recomand, pentru toate aceste probleme de piele, sa folositi pe cale orala (interna) un amestec in parti
egale din urmatoarele preparate naturale, gemoterapice: extract din muguri de nuc MG=D1, extract din muguri de cedru de Liban MG=D1 si extract din muguri de platan MG=D1. Din acest amestec, pe care-l realizati intr-un recipient de culoare inchisa (ca si cele in care gasiti extractele), bine clatit, luati cate 1.5-2 ml de 3 ori/ zi, dizolvati in putina apa plata, intr-o canita de portelan. Nu amestecati nici cu lingurita de metal si nici de plastic, invartiti doar canita. Inainte de inghitire, tineti
solutia putin pe limba si nu mancati 15-20 de minute dupa ce le luati. Ar trebui facute cam 2 luni de tratament, pentru un
efect mai profund.
Ar fi foarte bine sa faceti si un consult homeopat.
Nu e recomandabil sa folositi tratamente locale (creme, unguente etc.); au consecinte negative asupra
organelor interne, impiedicand sau chiar blocand eliminarea, la nivelul pielii, a substantelor toxice din organism.

Cu respect,
Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mătreața
  • Coșurile (acneea)
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • De ce apare mătreața?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • Mătreața - tratamente naturale şi sfaturi eficiente
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  •