Acnee moderata

11-06-2011
micsunea
Nu este medic/terapeut
micsunea
Buna ziua,
Incep prin a spune ca m-am confruntat cu problema acnee de la varsta de 16 ani, atunci cand un doctor mi-a recomandat anticonceptionalele Diane35, niste solutii de la Bioderma si Isotrexin. Rezultatul? MULT mai multe cosuri, tind sa cred ca acel medic mi-a distrus fata, dandu-mi anticonceptionale fara analize, nici macar nu se uitase de aproape la fata mea. Apoi a urmat o perioada de depresii, acoperind cu tone de fond de ten cosurile...pana cand m-am dus la un alt medic, nu stiu daca pot sa spun clinica sau numele tocmai pt. a nu face reclama. Am facut o ecografie, o analiza la sange numita testosteron seric (sau ceva de genul) si in urma rezultatelor mi s-au dat anticonceptionalele Laurina, solutii de la Ducray si Isotrexin (tin sa mentionez ca deja aveam 19 ani si facusem o pauza de-un an de la orice tip de tratament pt. acnee pt. ca ma demoralizasem). Fata a inceput sa arate tot mai bine, am facut si 2 sedinte de laser, prima dupa o luna de tratament cu ceea ce am zis mai sus, iar a 2-a la 3 luni pt. ca...n-am putut mai recent din cauza banilor. Din pacate, am renuntat la anticonceptionale si tot imi mai apar cateva, insa unde s-a actionat cu laserul nu mai am nimic...si am fost de curand (am 21 de ani) la acelasi medic si mi-a dat Brevoxyl, Laurina si solutii de curatare de la Ducray, iar partea care ma framanta...mi-a recomandat sa stau la ultraviolete pana-n iulie sau sa merg la solar cateva sedinte, insa...nu-mi face rau??? Adica...eu stiam ca mai rau agraveaza acneea... Tin sa mentionez ca nu mai am multe, imi apar dupa ciclu, sunt cam mari si dureroase, dar nu sunt multe, vreo 5-6. Am foarte multe pete rosii. Asadar...Oare e ok sa procedez cum a zis? Pana acum n-a dat gres cu nimic...insa mi-e teama sa nu fac vreo eruptie...
Multumesc frumos!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  •