acnee pe cap

21-10-2007
lykar
Nu este medic/terapeut
lykar
am 20 de ani, si de vreo 2 ani de zile ma lupt cu o acnee severa pe cap (puncte cu puroi alb)...am incercat dezinfectante recomandate de dermatologi, antibiotice.nici un efect.am urmat 6 luni Sotret, si dupa asta, am urmat 8 luni de Roaccutane, si mentionez k desi pe durata tratamentului acneea de pe cap dispare, cand scad doza sub 10gm/zi, in ambele tratamente mi-a aparut din nou.sunt disperat si nu stiu ce mai fac.partea si mai urata e k atunci cand cosurile de pe cap fac o coaja, si eventual aceasta cade, se desprinde cu tot cu firele de par respective.
4 comentarii
0
21-10-2007, ora 00:00
giana
Nu este medic/terapeut
giana
Iti recomand sa faci o detoxifiere a org si o reglare de metabolism, nu doar creme si unguente pe exterior, iar pe interior tot felul de medicamente, care aduc un plus de toxine in org.nostru.Scrie-mi pe mail daca vrei sa stii cum sa le faci pe amandoua si sa-ti ameliorezi situatia-
0
21-10-2007, ora 00:00
snowtrekker
Nu este medic/terapeut
snowtrekker
ai incercat sa faci si o cultura din secretiile respective?
poti face si o testare la antibiotice a secretiei si astfel ai putea afla la ce antibiotic ar putea raspunde.Sunt o multitudine de stafilococi aurii multirezistenti care pun probleme serioase de acnee
0
05-12-2007, ora 00:00
mayya
Nu este medic/terapeut
mayya
TE ROG SA-TI MASEZI CAPUL CU SUC DE PATRUNJEL VERDE, CU ACEA CLOROFILA A PATRUNJELULUI, SI TE SPELI CU UN SAMPON PT.PAR GRAS PHANTENE, NUMAI CA IN LOC DE APA SA FOLOSESTI CEAI DE COADA SORICELULUI.2 PA SAPTAMANA, IN PRIMELE 2 SAPTAMANI, SI APOI 1 PE SAPTAMANA.BAFTA.NU E GRAV
0
06-02-2009, ora 03:05
vede
Nu este medic/terapeut
vede
mayya, cand spui suc de patrunjel-cum il faci? sunt in aceasi situatie si sunt disperat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •