acneea si Diane 35

24-01-2008
ioanik
Nu este medic/terapeut
ioanik
am mari probleme cu acneea si mi s-a recomandat sa iau pilule contraceptive numite Diane 35 dar eu am doar 15 ani si ceva. Am inceput sa le iau dar sper sa nu aiba reactii adverse.va rog din suflet sa-mi raspundeti.daca acestea nu sunt bune atunci o alta metoda va rog sa-mi recomandati.pana acum am fost la multi medici dermatologi si nimic.am mari probleme mai ales pe fata.va multumesc
3 comentarii
0
24-01-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
Acneea e de mai multe tipuri deci, de diferite cauze.E acneeajuvenila secundara unui deficit progesteronic al ovarului si la asta probabil s-a gindit dr ce ti-a prescris diane 35 care e un hormon steroidian progesteronic cu efect antiestrogenic si anti androgenic marcat dar care are si efecte secundare prin stimularea secretiei de ACTH un neurotransmitator al hipofizei glanda sefa din organism care controleaza si corticosuprarenalele glandele cu secretia adrenaliana astfl are ca efect supragreutatea care e de cele mai multe ori ireversibila.Ca alternativa dupastone alt anticonceptional de sinteza cu efecte antiandrogenice deci mai putin agresive pentru glanda corticosuprarenala.Exista si o terapie naturala pe baza de omega 6 un acid gras nesaturat ce stimuleaza functia ovariana progesteronica.Mai exista si acneea vulgara care e intretinuta de colitele spastice cele ce se manifesta cu constipatii rebele.De aceea e necesar si un tratament de curatare a colonului si de immbunatatire a florei de fermentatie.Daca vrei te pot ajuta cu mai multe sfaturi -*


(*modificat de administrator)
0
25-01-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Pentru acnee un tratament naturist ar fi preferabil celui cu Diane.
0
30-01-2008, ora 00:00
ioanik
Nu este medic/terapeut
ioanik
am vazut ca mi se recomanda mai mult o metoda naturista. va rog sa imi timiteti o reteta ce ar fii mai buna decat pilulele.va multumisc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Acneea la bebeluș
  • Influenta alimentatiei asupra dezvoltarii acneei
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Coșurile (acneea)
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  •