Acrofobia - teama de inaltime, se poate trata fara consultatie medicala ?

14-01-2014
Kappa_K
Nu este medic/terapeut
Kappa_K
Acrofobia - teama de inaltime, se poate trata fara consultatie medicala ?
Am 18 ani, 1, 74m (daca ajuta cumva la ceva).
Mereu imi era frica de inaltime. Spre exemplu, cand am iesit pe balcon, la etajul 4 la niste rude, si am cat e de mult pana jos, parca imi vinea sa amestesc, simteam nevoia sa ma prind de ceva, sa fiu sigura ca nu cad, si incercam sa ma departez cat pot de mult de acea deschiderea care imi permitea sa vad cat mai este pana jos la parter.
Am patit asa si pe poduri inalte, cand incercam sa fac la prieteni poze, dar dupa cateva secunde, cand realizam cat de departe e pana jos, daca as cadea, m-a luat o frica, incat parca mi-a intepenit tot corpul, ma temeam sa nu cad.

Se poate trata asta cu ceva produse, medicamente? Sau doar trebuie sa am o vointa de fier?

Va multumesc.
3 comentarii
0
14-01-2014, ora 11:22
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua !

Problema dumneavoastra ar putea fi ajutata printr-un tratament homeopat; exista medicamente
homeopate care actioneaza asupra problemei pe care o aveti. Pentru prescrierea unui astfel de
medicament natural este nevoie de efectuarea unei consultatii speciale, de catre un medic homeo-
pat sau cu competenta in homeopatie, care, in urma acestui consult strict individualizat, va aprecia
care este medicamentul cel mai potrivit pentru dumneavoastra.


Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
14-01-2014, ora 18:17
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună.
Da, se poate trata fără consultaţie medicală, dar nu fără consultaţie psihologică!
Tratamentul recomandat în această problemă se bazează mai ales pe hipnoză cognitiv-comportamentală.
Acea voinţă despre care vorbeşti, poate fi întărită online cât şi faţă-în-faţă.
Cu gânduri bune,
C.A.N.
0
15-03-2014, ora 21:30
Psiholog Ana Cristina Badita
Psihologie, Sibiu
Psiholog Ana Cristina Badita
Buna ziua,

Pentru fobii este foarte eficienta psihoterapia cognitiv-comportamentala (cu sau fara hipnoza).
Nu este nevoie de medicamente, stati linistit!

Mult succes!

Ana Badita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Frica de păianjeni, diminuată cu ajutorul realității augmentate
  • Terapia prin expunere adresate unei fobii poate avea efect și asupra unei fobii din altă sferă
  •